Jump to content

unde pot sa fac un casco?


cip320d

Recommended Posts

Am inteles ca Allianz ar fi cei mai seriosi,dar am fost astazi la doua sedii de-ale lor si din fiecare parte am auzit altceva.La primul mi s-a evaluat masina la un pret(un E46 din 2001 la 15 200 euro) si mi s-a spus ca daca vreau sa am franciza 0 la furt partial trebuie sa mai fac un alt tip de asigurare(viata,casa,etc..). Cand am ajuns la cel de-al 2-lea sediu in afara de faptul ca mi s-a evaluat masina cu 4 mii mai mult ,mi-a zis agenta de acolo ca nu exista franciza 0 la furt partial si nici nu asigura in caz de vandalism.Acum cer o parere celor ce au casco si sunt multumiti,poate imi recomandati si mie un loc unde sa-mi asigur masina. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Eu in primul an am avut la Asirom.Anul asta tot la ei,dar prin broker.La Allianz nu am obtinut conditii bune(deoarece e BMW-asta fost explicatia :blink: )Insa din cate tin minte,la cei din urma franciza era 0 fara a fi conditionata de alte asigurari.Asta cred ca e o gogoasa ca sa iti mai vanda cate ceva.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca Allianz ar fi cei mai seriosi,dar am fost astazi la doua sedii de-ale lor si din fiecare parte am auzit altceva.La primul mi s-a evaluat masina la un pret(un E46 din 2001 la 15 200 euro) si mi s-a spus ca daca vreau sa am franciza 0 la furt partial trebuie sa mai fac un alt tip de asigurare(viata,casa,etc..). Cand am ajuns la cel de-al 2-lea sediu in afara de faptul ca mi s-a evaluat masina cu 4 mii mai mult ,mi-a zis agenta de acolo ca nu exista franciza 0 la furt partial si nici nu asigura in caz de vandalism.Acum cer o parere celor ce au casco si sunt multumiti,poate imi recomandati si mie un loc unde sa-mi asigur masina. Multumesc anticipat

52610[/snapback]

 

eu m-am asigurat la interamerican. nu mai stiu exact cat e valoare maxima asigurata, dar stiu ca am fransiza si dupa aplicarea ei, in caz de furt total primesc 13.500 iepuroi, adica exact cat am dat pe masina. am mai avut si pana acuma asigurare la ei si n-au fost probleme la remediat daune (o singura dauna am avut). oricum, am inteles ca daca faci la tiriac ti se remediaza si zgarieturile de la piciorusele de musca :blink: in sensul ca nu pune nimeni nici un fel de intrebare, ci se rezolva totul pe loc.

 

m-am uitat acuma pe contract:

val asigurata = 16.000 iepuroi pt daune materiale, furt partial, calamitati, gropi, guri de canal, greve, acte de vandalism, tulburari politice :)

fransiza = 15% la furt total

 

am platit 730 euro, banu jos, fara rate.

Link to comment
Share on other sites

Are cineva la Alliantz casco?

52617[/snapback]

 

au aia "loaded" si femeile care o zgarie in fiecare zi in parcare :blink:

 

este doar o gluma. daca iti permiti, allianz este cea mai tare firma. au contract cu absolut orice service. eu din pacate nu-mi permit.

Edited by agricultoru
Link to comment
Share on other sites

Mda. Am avut si eu Allianz la un Passat pe care l-am facut praf. Sunt de tot kkt-ul. La un prim accident nu au acceptat sa-mi faca masina la Porsche Romania si m-au trimis la un service de kkt unde mi-au facut-o ca o p**a. La dauna totala nu au vrut sa plateasca cat se angajasera in contract (adica vreo 16000 daca tin eu bine minte) si dupa ft multe negocieri si fut**i de mama mi-au dat 12k + epava. Nu as mai trece niciodata pe la nenorocitii aia.

 

Acum am la Asiban si nu au zis aia nici pas la reparatia de 5000eur pe care am avut-o. Mi-au dat pana si un cauciuc care il aveam taiat si pus petec (nu avea nici o treaba cu accidentul).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

eu am la bcr asigurari .... platesc 769E/an cu reducere de 20% parca... sau 30% .... asa .... si mi'au furat oglinzile.... mi'au acceptat. Ieri am depus dosarul...sper sa ma sune azi... sau luni sa'mi dea oglinzile.

 

Am si parbrizul crapat...tipul de la Filaret ( bogdan g. ) mi'a zis ca e motiv de casco... apoi ... l'oi schimba si p'ala cu ceva heliomat ... poate'mi iau si cu senzori de ploaie ... chiar dak nu am instalatia... oi comanda'o ulterior :blink: :)

 

sper sa nu am probleme la bcr asigurari ... m'a uimit agricultoru ca plateste doar 730 si sunt seriosi.....

 

la asirom aia mi'au zis 1300-1400E ???? am picat pe spate ... oricum am un amic plateste 4,5milioane/luna eu 2,3mil :)

Link to comment
Share on other sites

sper sa nu am probleme la bcr asigurari ... m'a uimit agricultoru ca plateste doar 730 si sunt seriosi.....

52772[/snapback]

 

am negociat la sange cu ei. si am platit cu toti banii odata. pana acum am avut o singura dauna si s-a rezolvat fara probleme. repet: pana acum.

 

in problema casco nu prea exista garantii. eu ma mir ca mr. kane a avut probleme cu allianz. este primul pe care il aud spunand asa ceva

Link to comment
Share on other sites

in problema casco nu prea exista garantii. eu ma mir ca mr. kane a avut probleme cu allianz. este primul pe care il aud spunand asa ceva

52795[/snapback]

 

Si eu. Numai de bine despre Allianz. Mie au vrut sa-mi schimbe si faru care avea o zgarieturica de vreo 2 cm pe plastic si eu le-am zis ca nu vreau pentru ca o sa fie mare diferenta intre faruri.

Link to comment
Share on other sites

Faza cu Allianz e ca la reparatii mici (o baie de ulei schimbata, o bara zgariata...) nu ai probleme cu ei. Cand lucrurile devin serioase si pretul reparatiei este mare atunci incep sa-si arate adevarata fata. Bine... poate n-oi fii avut eu pile la ei si de aia a fost asa dar oricum, din moment ce platisem rata completa cu banu jos nu cred ca ar fii trebuit pile ca sa imi faca masina bine sau sa imi dea cat scria in contract ca imi dau. Asta s-a intamplat acum vreo 3 ani apropo... poate s-or mai fii schimbat in ultimul timp dar eu nu m-as risca niciodata sa-mi fac iar casco la ei. Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la ei la Mitsubishi dupa aeroportul Baneasa pe dreapta fara nici o plila fara nimic, ma dusesem sa intreb doar ce acte imi trebuie de la firma de leasing sau alte acte si era unu la receptie care imi zice doar daca am aia de la politie si talonu si buletinu si imi scoate el din calculator contractu de asigurare si imi face el copii la acte. Inauntru erau vreo 4 sau 5 agenti constatatori si unu era liber si ma ajutat sa completez formularu ala si a venit sa faca poze si ma intrebat daca vreau sa schimb si ochelarii si faru. Nu am vrut faru si a zis ca e ok. Super tare pustiu. Si sa stii ca reparatia e in jur de 100 de milioane.
Link to comment
Share on other sites

Eu am la Asiban de vreo 5-6 ani si sint super multumit.

Cam la doi ani schimb parbrizul si anual ce mai pica : ba un far, ba o aripa, ba o bara, depinde cum imi e norocul.

Anul asta am luat un caine si am busit cam tot in dreapta fata - bara, ceata, protectii plastic, senzor temperatura.

 

Nu au comentat niciodata cu privire la daune, nu au incercat sa ma indrume spre "amici " de-ai lor cu service.

Si ce este extrem de important au platit rapid, citeva zile doar.

 

Ce ma enerveaza la culme sint recomandarile unor agenti de la asigurari pentru diverse magazine de piese si service-uri. Macar de ar fi din alea bune, dar de obicei au piese naspa si lucreaza si prost. Pot fi combatuti usor daca citesti un pic legea asigurarilor.

Pe de alta parte si service-urile sint nesimtite rau. Chiar si AB. Cind aud ca platesti pe asigurare baga niste tarife de ti-e frica sa te uiti la factura !

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la ei la Mitsubishi dupa aeroportul Baneasa pe dreapta fara nici o plila fara nimic, ma dusesem sa intreb doar ce acte imi trebuie de la firma de leasing sau alte acte si era unu la receptie care imi zice doar daca am aia de la politie si talonu si buletinu si imi scoate el din calculator contractu de asigurare si imi face el copii la acte. Inauntru erau vreo 4 sau 5 agenti constatatori si unu era liber si ma ajutat sa completez formularu ala si a venit sa faca poze si ma intrebat daca vreau sa schimb si ochelarii si faru. Nu am vrut faru si a zis ca e ok. Super tare pustiu. Si sa stii ca reparatia e in jur de 100 de milioane.

52838[/snapback]

 

La mit motors, la baneasa am eu o experienta mai mult decat nasoala - Am reparat Suzuki Swift nou - lovit cu piese noi ... 1. Mi-au montat vechituri - 2. Mi-au indreptat multe din alea care erau - 3. Am plecat fara ambreiaj montat - 4. Lonjeron stramb - 5. Fara suruburi la prinderea cutiei si motor - DECI VARZA !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poate si-au mai schimbat atitudinea allianz. Sper din toata inima, pentru ca trebuie sa-mi fac si eu casco cat de curand.

53456[/snapback]

 

Allianz la mine au comentat doar la incarcarea de factura inutila pe care o face AutoBav (nesimtire romaneasca, initial i-am injurat pe Allianz, dupa care am vb cu un amic mecanic la alt dealer si am priceput ca AB incarcasera grosolan - nu's cate role de hartie abraziva, si chestii de-astea). Avantaj ca au decontare cu AutoBav. Dezavantaj: si-au mutat recent constatarile principale de la Aviatorilor (unde mergeam eu) la naiba-n praznic pe Buc-Ploiesti. Din cauza asta o sa renunt la ei (asta zic acum, inainte de a fi evaluat alternativele - sper sa fie am si altele mai bune).

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.