Jump to content

DIY - Filtru epurator


Recommended Posts

  • 1 month later...
multumesc mult.inca o intrebare,cum se manifesta la tine.cica pe la bmw la reprezentanta se practica inlocuirea injectoarelor,ca sa se scoata ei mai bine...

la mine scoate fum din cand in cand in ultimele zile....mentionez ca nu a scazut deloc nivelul la ulei...

crezi ca e suficient sa il curat,sau ar fi mai bine sa il inlocuiesc..cica e vreo 40 de euro

multumesc mult

Esti sigur ca e doar 40 euro? Eu am desfacut preventiv la mine. Eu am gasit filtru de aer SUPER murdar si am spalat tot. Vezi topicul cu mocirla in admisie!!! daca scoate fum s-ar putea sa fie alta cauza. Ce fel de fum? Negru sau albastrui? Daca e negru e posibil sa ai motorina nashpa. Dute la un tester si-ti va spune cum "prasesc" injectoarele.

 

 

zi-mi si mie te rog unde gasesc topicul cu mocirla in admisie????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut, am cumparat de la AB azi un filtru epurator care arata ca in imaginile atasate. am un bmw 318d touring 2005. a mai pus cineva un asemenea filtru? intreb deoarece cel pe care il am deja pe masina arata altfel, cu un fel de panza care era vizibila. Scuze pentru exprimare, dar nu ma prea pricep. Multumesc.

post-12290-1218457805_thumb.jpg

post-12290-1218457862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da eu am pus in loc de filtru cu pasla, filtru din asta de plastic, intra perfect. dar la e39

 

si daca nu cere de 330d...ala are cu plasa... :twoup: ...iti spun din proprie experienta...am patit si io ca tine

 

 

 

 

piesa 15+ 11  :twoup: o ai tu

 

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=15

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu de la un mecanic cica filtrele astea noi de plastic sunt lifetime.

cum ai patit ca mine ? Eu am schimbat filtrl tip vechi cu unul tip nou fara probleme.

doar filtru e 120 lei , cu tot cu carcasa e 180 lei

 

 

La Filaret nu aveau decat cu pasla cand l-am luat eu, peste 60k o sa pun din asta nou de plastic.

Link to comment
Share on other sites

Se numeste FILTRU SEPARATOR DE ULEI si are rolul de a separa gazele din baia de ulei si uleiul din motor,gaze care intra direct in turbina,si este ca un mosor de sfoara imbibat cu o rasina de aceea nu incercati sa-l spalati cu benzina sau cine stie ce,se schimba pur si simplu.Pentru a verifica daca mai face treaba nu trebuie sa te uiti in interculer daca ai ulei ,daca Da trebuie sa-l schimbi si ai sa vezi ca nu mai scoate fum negru cand o turezi si trage un pic mai bine...

 

Da un search si vei gasi mai multe....

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat la 320d si am pus tot de plastic, am luat piesa de la reprezentanta bmw din spania si m-am dus cu ea inapoi, crezand ca au gresit aia. Mi-au aratat alta la fel, codul identic si mi-au explicat ca nu mai folosesc modelul cu pasla deoarece ar fi constatat in timp ca nu e la fel de eficient ca cel de plastic.
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca cel de plastic nu are acelasi randament cu cel din plasa.....

culmea si io cred la fel...la urmatorul schimb am sa cer de plasa adica pentru motorul de 3.0d ...daca asa a venit din fabrica de ce sa il schimb io... :twoup: ..iar prostii de la bmw nu stiu sa il caute ca le da doua variante(si in program la motoru de 2.0d arata poza cu ala de plastic), iar ei nu vor sa o vanda decat paia cu plastic.. :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.