Jump to content

DIY - Filtru epurator


Recommended Posts

mi-am comandat si eu filtrul asta epurator..saptamana viitoare il schimb..l-am desfacut acum vreo doua saptamani si l-am spalat cu decarburol(filtrul de de pasla)... a iesit ca nou...admisia mi-am curatat-o tot atunci si pot spune ca era jale,nu stiu dc dar am impresia ca a mea trebuie schimbata ..nu mi-a placut deloc cum actionau clapetele..pentru cei ce vor sa isi curete admisia le recomand decarburol,celelalte solutii incercate spray pt frane,contacte,chestia aia uw-40(parca) nu fac mare lucru.

 

cu wd-40 s-a curatat ok la mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cand cureti mizeria nu se intampla nimic daca i-ti cade in admisie sau cum se cheama aia adica in gaura unde e filtrul epurator

 

 

Off topic -mai exista de asemenea un filtru la sistemul de incalzire al masinii stie cineva ca nu l-am schimbat niciodata?

Link to comment
Share on other sites

sambata este al 3 lea schimb de filtru epurator ,la a mea ragalie :)

 

am avut cu plasa din fabrica(ca si modelul 330d) si l-am mentinut cu plasa,nu am vrut sa modific aiurea cu plasticul ala,parca nu am incredere in sistemul ala ...nu inteleg cum separa ala sau cum filtreaza.. :)

Link to comment
Share on other sites

bmw 318tds din 1996, motor M41 are filtru epurator??? si unde este situat??? dak stie cineva... k eu am desfacut filtru de aer si galeria de admisie dar nu am vazut nimic... poate n u am stiut unde sa ma uit...

 

ai in capacul de la tacheti...nu se schimba separat filtrul ,se spala sau se schimba capacul cu totul.. :)

Link to comment
Share on other sites

sambata am curatat si io admisia si clapetele.... :)

cu ocazia asta am vazut ca furtunelul de intra sub filtru de aer nu era bine infipt si lua aer ...masina merge super,fara intreruperi si are o acceleratie foarte buna...saptamana viitoare ii schimb si filtrul epurator...

 

 

 

aha... mmerci... poti pune vreo poza ca sa-mi dau seama pe unde e??? te rog!

 

 

man tre sa mergi la mecanic..ii zici ca vrei sa cureti epuratorul si el stie mai departe,daca e imbacsit rau si nu se mai poate curata ,schimbi capacul de la tacheti ,de la dezmembrari cu tipu de motor ,altfel e foarte scump..

Link to comment
Share on other sites

sambata am curatat si io admisia si clapetele.... :)

cu ocazia asta am vazut ca furtunelul de intra sub filtru de aer nu era bine infipt si lua aer ...masina merge super,fara intreruperi si are o acceleratie foarte buna...saptamana viitoare ii schimb si filtrul epurator...

 

 

 

aha... mmerci... poti pune vreo poza ca sa-mi dau seama pe unde e??? te rog!

 

 

man tre sa mergi la mecanic..ii zici ca vrei sa cureti epuratorul si el stie mai departe,daca e imbacsit rau si nu se mai poate curata ,schimbi capacul de la tacheti ,de la dezmembrari cu tipu de motor ,altfel e foarte scump..

unde ai curatat admisia si clapetele si cat tea dus ms

Link to comment
Share on other sites

pai si cat tia luat ca mar interesa si pe mine ms

 

 

pret iti spun 100 de ron, insa ca sa te indrum la el nu...nu fac asta pentru ca nu vreau sa mi se sparga mie oalele in cap in caz de vreo neplacere ...bafta

adica la ce neplacere te referi lasa punema in colaborare cu omu ca vreau sa o spal si eu

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut,

Vreau si eu sa schimb filtrul epurator la E60.

 

1) Unde se afla filtrul epurator pe E60? Cumva sub filtrul de aer? (doresc sa stiu de la careva care a mai facut)

2) Mai exista pe vreundeva filtre epuratoare cu pasla? (personal cred ca pasla aia are si efect de filtrare spre deosebire de ce simple din plastic)

3) careva de pe aici ofera pret bun pt asa ceva? (vin si garniturile ??)

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

@siulian: tocmai am schimbat filtrul epurator la un E60. Filtrul se afla in partea stinga cum te uiti din fata la motor. Se schimba destul de usor. Se desface capacul de la motor, apoi se desface filtrul de aer si ai acces la filtrul epurator. Poti sa-l schimbi si singur. Sint doar citeva suruburi la care trebuie sa ai putina rabdare pentru a le da jos.

Comparativ de exemplu cu un Audi A4 ( unde trebuie data jos turbina ), poti spune ca la BMW se schimba in 10 min.

Daca vrei alte detalii, da-mi un PM.

 

P.S. Filtrul l-am shimbat la 40.000 km si cu exceptia urmelor de ulei prezente parea ca si nou. O sa desfac si filtrul sa-i fac eventul si niste poze sa vad cum arata inauntru.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@siulian: tocmai am schimbat filtrul epurator la un E60. Filtrul se afla in partea stinga cum te uiti din fata la motor. Se schimba destul de usor. Se desface capacul de la motor, apoi se desface filtrul de aer si ai acces la filtrul epurator. Poti sa-l schimbi si singur. Sint doar citeva suruburi la care trebuie sa ai putina rabdare pentru a le da jos.

Comparativ de exemplu cu un Audi A4 ( unde trebuie data jos turbina ), poti spune ca la BMW se schimba in 10 min.

Daca vrei alte detalii, da-mi un PM.

 

P.S. Filtrul l-am shimbat la 40.000 km si cu exceptia urmelor de ulei prezente parea ca si nou. O sa desfac si filtrul sa-i fac eventul si niste poze sa vad cum arata inauntru.

 

Salut,

Confirm cele zise de tine cu cateva mici precizari.

Nu se da filtru de aer jos, ci doar capacul de sus de la filtru de aer(adica filtru de aer propriuzis il lasi acolo).

Undeva in dreapta lui e si filtru epurator.

Eu a trebuit sa desfac si suportul pe care stateau cablurile la injectoare pentru a avea un access mai bun la suruburi.

 

Mersi pentru indicatii.

 

PS: filtru era din pasla era negru-negru. Filtrul pus este din acela de plastic, sper sa fie ok.

Link to comment
Share on other sites

Corect. M-am exprimat gresit. Se desface doar capacul de la filtrul de aer. Idem pentru suportul pentru cablurile de la injectoare.

La fel si la mine atit filtrul original cit si cel nou sint din plastic.

Mecanicul mi-a spus ca s-ar gasi de cumparat doar "filtrul", fara toata carcasa de plastic. Evident pretul este mai mic.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.