Jump to content

Serie motor E92


vlad_3

Recommended Posts

Salutare!

 

Tocmai am achizitionat recent un BMW E90 din Germania. Am fost cu ea la R.A.R. pentru autentificare. M-au tinut doar 2 ore (record). Dupa care mi-au dat Cartea de identitate si Certificatul de autenticitate. Problema (sau intrebarea) mea este urmatoarea: atat in carte cat si in certificat scrie tipul motorului: N46B20BA si la serie scrie: FARA. Iar in carte, mai jos scrie ceva de genul "SERIA MOTOR NU POATE FI CITITA". Asta am vazut cand am ajuns acasa, si nu am mai apucat sa-i intreb, terminasera deja programul. Vreau sa-mi spuneti, daca stiti ce inseamna asta. Masina e din 2007, am inteles ca asta se mai intampla la masini mai vechi, de la rugina nu se mai poate citi seria. Nu cred ca este cazul la mine. La un an de zile, cata rugina sa aiba.

 

M-am gandit ca daca erau probleme imi spuneau ei ceva, nu-mi dadeau cartea de certificatul fara sa spuna nimic.

 

Multumesc anticipat pentru reply-uri

Link to comment
Share on other sites

seria la motor nu este aceeasi cu cea de sasiu ?

oricum, va trebui sa o treci sa nu ai probleme la asigurare sau in alte parti, se trezeste vreun destept sa ti-o ceara si atunci ce faci ?

 

 

Singurul loc in care iti trebuie seria motor este la RAR unde ei in incompetenta lor nu au reusit sa o citeasca, eu si la fel cel care a initiat topicul le stam la dispozitie oricand sa vina sa ne numere ouale, aaa seria de la motor, doar seria de sasiu este necesara la asigurari si tot felul, vorbesc din proprie experienta , nici mie nu mi-au putut citi seria motor si de 2 ani nu am avut nici o problema nici in tara nici afara, si am fost in aproape toata europa cu masina. :twoup:

Edited by Remus Ratiu
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

La fel am patit si eu .."SERIE MOTOR NU POATE FI PANSONATA"...Eu insa am intrebat pe cineva care se ocupa de ITP-uri si mi-a spus ca nu este nici o problema.Problema ar aparea daca as schimba motorul, si cand merg la RAR din nou, cu alta ocazie, astia sa gaseasca seria de la motorul schimbat.Insa cu greu as crede eu ca daca nu au fost in stare prima oara sa gaseasca seria, o vor gasi a doua oara..:twoup:)

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Se poate, acum ... cum o fi fiinda, in orice caz nu e motiv de ingrijorare, mie in 2 ani nu mi-a cerut-o nimeni si daca vreodata mi-o va cere cineva am sa-l las sa faca tot ce e nevoie pt a o citi :D

...poate-ti spala si motorul, cu ocazia asta :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Si la mine scrie la fel in certificat. M-au tinut la fel pana la sfarsitul programului, am sunat la AB si un mare mester de acolo le-a spus "inginerilor" de la RAR unde sa se uite si tot degeaba. Daca imi cere careva seria ii dau certificatul ... este emis de autoritatea in domeniu ... sa foloseasca seria sasiu ca pe aia au gasit-o. Motorul am inteles ca este considerat piesa de schimb ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Si la M6, la fel, fara serie, nu au reusit sa o citeasca deorece nu ajungeau cu respectiva camera pe acolo, fiind foarte inghesuit totul.

 

 

la mine au ajuns cu greu la seria de la motor, acum 1 saptamana. m-au pus sa demontez la un service scutul de la motor, dar chiar si asa 2 oameni de abia au reusit sa fotografieze seria....neamtul nu e prost si s-a gandit ca daca motorul e piesa de schimb atunci a pus seria intr-un loc greu accesibil ca oricum niciodata nu va fi nevoie de ea :) dar in romania e altfel: se tineau mortis sa-mi citeasca seria aia ca vezi doamne sa nu fie ceva frauda....RAR este un stat in stat, e o jecmanie curata. iti ia 100 ron pt. 4 poze si o hartie amarata care e valabila 1 luna. rusine sa le fie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Si la M6, la fel, fara serie, nu au reusit sa o citeasca deorece nu ajungeau cu respectiva camera pe acolo, fiind foarte inghesuit totul.

 

 

la mine au ajuns cu greu la seria de la motor, acum 1 saptamana. m-au pus sa demontez la un service scutul de la motor, dar chiar si asa 2 oameni de abia au reusit sa fotografieze seria....neamtul nu e prost si s-a gandit ca daca motorul e piesa de schimb atunci a pus seria intr-un loc greu accesibil ca oricum niciodata nu va fi nevoie de ea :) dar in romania e altfel: se tineau mortis sa-mi citeasca seria aia ca vezi doamne sa nu fie ceva frauda....RAR este un stat in stat, e o jecmanie curata. iti ia 100 ron pt. 4 poze si o hartie amarata care e valabila 1 luna. rusine sa le fie :lol:

 

faza cu valabilitatea autenticitatii nu am inteles-o niciodata.

ce se intampla dupa 1 luna?

expira tabla din caroserie si se altereaza?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

faza cu valabilitatea autenticitatii nu am inteles-o niciodata.

ce se intampla dupa 1 luna?

expira tabla din caroserie si se altereaza?

:lol:

 

nu seria de la sasiu ci seria de la motor ii intere pe ei. cica intr-o luna poti schimba motorul si atuci automat se schimba si seria de la motor :)

pai daca ma tzine atunci pot schimba motorul din 2 in 2 zile ,nu? sa zicem ca am acasa in camera 15 motoare!!! asta inseamna sa ma duc la fiecare a 2-a zi la rar?...am mai zis: e furt curat ce se petrece la RAR. :lol:

Edited by Kiss Zsolt
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a fost aceeasi problema cu seria de motor (e90, 320 - 2008)....nu au gasit la RAR cand am facut autentificare, seria de motor si mi-au trecut in carte :

"Serie motor nu poate fi poansonata"

 

Se pare ca nu este nici o problema...

 

Salut,

 

Aparent nu e nicio problema... Oricum aici in Craiova, oamenii de la RAR nu s-au prea chinuit sa gaseasca seria aia :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Tocmai am achizitionat recent un BMW E90 din Germania. Am fost cu ea la R.A.R. pentru autentificare. M-au tinut doar 2 ore (record). Dupa care mi-au dat Cartea de identitate si Certificatul de autenticitate. Problema (sau intrebarea) mea este urmatoarea: atat in carte cat si in certificat scrie tipul motorului: N46B20BA si la serie scrie: FARA. Iar in carte, mai jos scrie ceva de genul "SERIA MOTOR NU POATE FI CITITA". Asta am vazut cand am ajuns acasa, si nu am mai apucat sa-i intreb, terminasera deja programul. Vreau sa-mi spuneti, daca stiti ce inseamna asta. Masina e din 2007, am inteles ca asta se mai intampla la masini mai vechi, de la rugina nu se mai poate citi seria. Nu cred ca este cazul la mine. La un an de zile, cata rugina sa aiba.

 

M-am gandit ca daca erau probleme imi spuneau ei ceva, nu-mi dadeau cartea de certificatul fara sa spuna nimic.

 

Multumesc anticipat pentru reply-uri

 

 

e foarte bine. daca vrei sa iti pui un motor mai puternic ... poti sa o faci fara sa te intrebe careva ceva...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.