Jump to content

Mi s-a aprins martorul airbag!


tachedan

Recommended Posts

In mers normal mi-a aratat pe ecran o dubla eroare, de centura si airbag si apoi a ramas aprins beculetul ala rosu de airbag.

Stie cineva de la ce poate sa fie si daca exista alta rezolvare in afara de service BMW???

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu intra in panica, deocamdata. Daca, la un moment dat ai rulat cu viteza mare si ai trecut peste un dimb sau printr-o groapa, este posibil ca senzorii sa fi inregistrat socul si sa comande aprinderea becului respectiv de de avertizare. Du-te cu masina la cineva care are un scaner serios si o sa vezi codurile de eroare ce s-au inregistrat. Daca eroarea/erorile nu este/sint prezenta/e, poti sa o/le stergi, si becul se stinge. Daca eroare este prezenta, degeaba o stergi si stingi becul, el se va reaprinde la scurt timp.

 

Uite mai jos, un caz similar cu al tau. E60, 530d, 2004. La venirea din Germania, dupa Severin, proprietarul a "zburat" peste un dimb de asfalt, cind avea cam 150-160 km/h. Ca rezultat, i s-a aprins becul de la airbag, remediarea facindu-se doar prin stergerea erorilor, care au aparut in mai multe sisteme ale masinii, nu numai la partea de airbag-uri.

 

 

http://img233.imageshack.us/img233/9922/66406607vf7.jpg

 

 

http://img158.imageshack.us/img158/6327/15424874xb1.jpg

 

http://img161.imageshack.us/img161/1205/61735467dm9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
si stitii cine mi schimba si mie plasa? sau unde tre sa ma duc?

Mie mi-a dat la un test (tot asa.. martorul ala ramanea aprins) ca e senzorul de pe scaunul pasagerului (plasa aia). Si mi-a pus o dioda in loc de plasa aia. Ca si cand ar fi cineva pe scaun tot timpul... Plasa (senzorul)e f scumpa din cate am inteles.

Dar dupa o zi/doua s-a aprins dn nou martorul... Trebuie sa ajung iar la test. Sa-i mai puna o dioda :twoup:

 

Intrebare: am inteles corect ca, atata timp cat martorul ala e aprins, in caza de accident nu sare niciun airbag?

Link to comment
Share on other sites

Asa mi-au zis la Automobile Bavaria din Otopeni.

 

Nu cred ca se risca cineva de la un service autorizat sa spuna asa ceva unui client.

Poate cineva il crede, merge cu masina asa, face accident si moare...

Incearca cand mai ajungi pe la service sa vezi daca iti da cineva cu semnatura, ca becul este aprins dar airbag-ul sare.

Probabil cel de la service vorbea despre altceva si nu ai inteles tu bine.

Link to comment
Share on other sites

Ti se pare ca sunt strain, nu inteleg limba romana?

 

Mi-a zis clar: "Airbagurile sar chiar daca martorul este aprins insa sistemul functioneaza defectuos."

 

 

Eu nu cred ca ti-a spus asa ceva cineva care lucreaza la o reprezentanta BMW.Parere personala, normal.

Este vorba totusi de viata unui om si nu pot sa cred ca cineva poate fi atat de incompetent.Nu mai spun ca risca un proces serios daca se intampla ceva, daca cineva chiar ii urmeaza sfatul si ignora becul aprins.

 

Ma rog, tu poti sa crezi ce vrei.Sper insa sa nu iti urmeze cineva sfatul si sa ignore acel bec deoarece "functioneaza oricum".Aici nu ar mai fi vorba de o cutie defecta...

Link to comment
Share on other sites

Pai am recomandat eu cuiva sa ignore acel martor?

 

Au fost foarte multe discutii in care am sugerat rezolvarea sursei problemei care a cauzat aprinderea martorului desi multi recomandau tot felul de solutii care implicau diferite diode si alte manarii.

 

Este evident ca nu trebuie ignorat martorul de airbag.

 

Chiar nu inteleg de ce trebuie sa faci lansezi asemenea teorii...

 

Ce as avea de castigat prin faptul ca am primit acea explicatie de la un mecanic de la AB?

 

Si la MHS i-am intrebat daca este posbil sa-mi schimbe uleiul la cutia steptronic si mi-au zis ca nu este nici o problema si ca "orice se poate schimba."

 

I-am instruit eu cumva sa dea astfel de raspunsuri?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si la MHS i-am intrebat daca este posbil sa-mi schimbe uleiul la cutia steptronic si mi-au zis ca nu este nici o problema si ca "orice se poate schimba."

 

I-am instruit eu cumva sa dea astfel de raspunsuri?

 

Pai e una sa iti schimbe uleiul si alta sa iti RECOMANDE sa il schimbi.Normal ca iti schimba ce vrei tu, ar fi si culmea sa nu fie asa.

Si te-ai suparat cand ti-am zis ca poate nu ai inteles bine. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Unde?

 

Airbag-urile sar chiar daca martorul este aprins.

 

Eu nu as fi asa de sigur.

 

 

Asa mi-au zis la Automobile Bavaria din Otopeni.

Plasa in sine .. e 100 de eur ... asha era si la MB ... dar manopera .. te omoara .. cu totul ajunge pe la 400 .. si daca nu gasesti unu priceput .. ai cam pus-o :twoup:

La mine la Mercedes nu s-au bagat sa o schimbe ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Plasa in sine .. e 100 de eur ... asha era si la MB ... dar manopera .. te omoara .. cu totul ajunge pe la 400 .. si daca nu gasesti unu priceput .. ai cam pus-o :D

La mine la Mercedes nu s-au bagat sa o schimbe ... :twoup:

sa sti. poate n-am nteles bine. mi-o fi zis 300 de euro cu totul... dechi chiar ieftin, fata de 400 :twoup:

in ideea ca airbagul nu sare daca e aprins martorul (eu asa stiam.. ca nu sare. si nu sare niciunu, chiar daca problema ii pe partea pasagerului. imi place ca astia de la bmw sunt f "transparenti". e la indemana oricui sa afle detaliile astea.. rrrright), preferam sa sara toate, decat niciunu... de-aia am fost de acord sa puna dioda aia acolo.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma pricep, insa e ilogic ca din cauza unei erori sau a unui mic defect al unui air bag sa nu sara nici unul sau sa nu functioneze bine sistemul

 

La toate masinile pe care le-am avut mai devreme sau mai tarziu aparea o eroare de la air bag, ba cablajul de la scaun pasager, ba la bmw de vreo 2 luni cablajul de la air bag sofer, repet nu cred ca intreg sistemul e compromis de o eroare, e putin ilogic

 

Sunt de acord ca daca problema e mare in sensul ca nu exista conexiune intre calculator si un air bag nu sare, nu are cum , dar restul???? Imi vine greu a crede ...

 

 

 

Rugamintea mea ar fi urmatoarea: daca cineva stie cu exactitate cum reactioneaza sistemul daca are eroare il rugam sa posteze o informatie exacta si foarte bine expusa, ar fi printre cele mai importante si la indemana informatii, eu de exemplu ignor eroarea aia de frica ca vreun "meserias" trebuie sa-mi desfaca volanul, insa daca lucrurile stau cum ziceti voi, maine sunt cu ea in service, e chiar air bagul meu :twoup:

Edited by Remus Ratiu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.