Jump to content

Legat de BMW X3 si concurenta?...


Jimbo08

X3, Q5, XC60 ?  

134 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un material in engleza... original:

 

concluziile...

 

I started this review by saying that I went in with an open mind and most important, willing to keep my biased BMW opinion for myself, and I fully kept my promise. Judging the Audi Q5 from a consumer/journalist/blogger perspective was important to this review and I am ready to tell you that Q5 is an amazingly well executed vehicle coming out of the Ingolstadt gates. It offers the package required by many SUV/Crossover fans: luxury, design, performance and safety.

 

While I am and will still be a BMW fan, I have to acknowledge that the current X3 needs to be replaced, it has been almost seven years since its first inception and it is time to bring out the latest BMW technology and most important, a new, more appealing design. This has been probably one of the biggest complaints I’ve heard from the BMW community. But from what we heard in the past, the new 2010 BMW X3 will bring back the style, performance and quality expected in a top BMW vehicle.

Link to comment
Share on other sites

Daca merg la drum intins fara sa intind coarda in depasiri(mers regulat cu 70-80 localitati unde se poate-DN 1 spre Brasov-Bucuresti si 110-130km/h in afara, unde se poate ) scot consum intre 6 si 7l mediu atunci cand sunt prins in trafic sau cand depasesc mai mult. Pt. 1800kg si 4x4 eu zic ca e bine. Ai extraurban peste 1000km autonomie, depinde cum mergi. Oricum, consumul mediu in oras + afara este in jur de 8-8,2l/100km

 

3.0sd are consum la pompa intre 8 si 12 si chiar merg. autonomia la stilul descris de tine e de peste 800km, nu-i rau pt 1950kg, 4x4, 286 de cai si un motor biturbo de 3l. pe bord se misca mai greu, sta aproape vesnic la un +10%

cel putin la capitolul asta bmw sta foarte bine.

 

vedem noi ce masina scot cel mai probabil in primavara/vara anului viitor in romania.

Link to comment
Share on other sites

Daca merg la drum intins fara sa intind coarda in depasiri(mers regulat cu 70-80 localitati unde se poate-DN 1 spre Brasov-Bucuresti si 110-130km/h in afara, unde se poate ) scot consum intre 6 si 7l mediu atunci cand sunt prins in trafic sau cand depasesc mai mult. Pt. 1800kg si 4x4 eu zic ca e bine. Ai extraurban peste 1000km autonomie, depinde cum mergi. Oricum, consumul mediu in oras + afara este in jur de 8-8,2l/100km

 

3.0sd are consum la pompa intre 8 si 12 si chiar merg. autonomia la stilul descris de tine e de peste 800km, nu-i rau pt 1950kg, 4x4, 286 de cai si un motor biturbo de 3l. pe bord se misca mai greu, sta aproape vesnic la un +10%

cel putin la capitolul asta bmw sta foarte bine.

 

vedem noi ce masina scot cel mai probabil in primavara/vara anului viitor in romania.

 

 

BMW a reusit un compromis extraordinar... motor - cutie un aranjament pentru putere si consum mai mult decat decent...

 

Daca mergi cu masina intr-un regim normal respectand viteza legala o sa observati ca masina abia depaseste 2000 ture si normal consumul este mic, insa in momentul in care mergi turat incepi sa simti ca ai un motor de 3000 cmc si din puctul de vedere al consumului de combustibil... (apropo cred ca este singura masina pe care am condus-o eu care dintr-un mers calm de maxim 2000 ture printr-o singura apasare a pedalei de acceleratie si te transpune instantaneu la peste 4000 ture si-ti ofera maximum de putere moment in care simti efectiv ca te teleportezi) !

 

Experienta personala... am mers de la Metro Ploiesti pana la Campina (evitand radarele mobile) numai peste 4000 de ture... si am constatat ca in numai 30 km mi-a mancat un segment de la indicatorul de motorina unde in mod normal, cu un mers linistit abia observam daca acul indicator al motorinei s-a miscat!

 

Pentru concurenta... stie cum se misca un BMW X3 la peste 4000 ture? la toate momentele de acceleratie necontand viteza, fie la 40 km/h, fie la 210 km/h ori chiar la 240 km/h?

Cine are BMW X3 de 3000 cmc stie ce spun, cine nu, sa incerce ca merita senzatia... <_<

 

Bafta! O zi buna tuturor!

Link to comment
Share on other sites

I also am lucky enough to own a 3.0SD, I have been driving it for the past year and how the time has just flown past. I could not resist the urge to chip the engine the day it arrived. ?100 on ebay buys you a little box that overrides the high pressure fuel bar sensor, a little screw on the box allows you to adjust/boost the pressure leading to more fueling and greater power.

I also purchased a Gtech performance meter to see what the car was doing before and after....

 

before

standing 1/4 14.6 @ 98.3mph

0-60 6.7 secs

222hp at wheels

 

after

standing 1/4 13.3 @ 102.9mph

0-60 5.3 secs

273hp at wheels

 

be my reckoning that's about 350 at the crank (64 BHP for ?100!). The G-tech could not measure the torque correctly as it required a ignition rpm pulse but being a diesel it failed to find one. Anyone sitting in the car will tell you it has plenty of torque.

 

Despite the acceleration gains this car does appear to have a speed limiter set at 148MPH, I tried in vain late one night on a local piece of very wide new motorway. There is a good big hill which I had to drive up first then turn around and come back down. So it went up the hill at 148mph and back down again at 148mph.... showing 155mph on the dials and 148 on my Nokia N95 GPS. I am quite sure it would go faster... the steering gets a bit flighty above 140, not recommended for busy roads!

 

Just to hack you off a bit more I average 27mpg and that is mainly very short distance work 3-4 miles (and I do put my foot down, a lot) If pushed I can still see 40mpg but that's no fun.

 

Its a great (ugly) little flyer without the chip, but with it its enough to upset many a sports car owner.

 

I still find it amazing that BMW USA don't import this model, is it the same corporate short sightedness that lead to the collapse of the car industry?

 

sursa - dar exista mai multe exemple, am mers si eu cu unul si mai agresiv facut, 80-120 doar 2s <_< si fara limitare batea in 270km/h :), desi 240 (de fapt fix 237 imi arata si mie pe GPS, ca si lui) e mai mult decat suficient, cel putin pt mine ca viteza maxima.

 

interesant ar fi ca stock 0-100 se da oficial 6.4s si 402m in 14.8s, deci destul de aproape si oricum extrem extrem de bune cifrele.

 

poate de asta e prima masina pe care nu prea mai stiu cu ce sa o schimb si nici nu prea as vrea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Simplu...

 

BMW lanseaza X1... BMW este la a doua generatie X3...

BMW a creat si creeaza noi segmente, toti producatorii in primul rand rad...

si apoi intra in criza de timp sa acopere noul segment...

 

Actualul BMW X3 face fata cu brio concurentei pentru ca are ceva pentru

care concurenta are de asteptat si asta se numeste: experienta si numarul 1

in Germania ca si fiabilitate!!!

 

Oricum... abia asteptam noul X3 !!! Iar concurenta... tremura!!! Insa el vine...

deja BMW a anuntat ca noul X3 va avea cele mai noi gadgeturi si vor acoperii

toate neajunsurile actualului model!!!

 

Si n-am zis nimic despre sportivitate...

 

Bafta!

Edited by MuadDib
stergere quote inutil
Link to comment
Share on other sites

Stiu de noul X3, stiu de X1. Insa nu au aparut inca! Eu asta si zic, ca e nevoie de ele cat mai urgent.

 

In prezent, daca ai banul in mana si vrei o masina din aceasta clasa, de la BMW nu poti lua decat un X3 conceput acum o caruta de ani. <_<

Care e bun, e si sportiv, dar, ca sa ma refer doar la Volvo XC60, T6-le e si el simpatic. Si sportiv... Si plin de o gramada de gadgeturi ca standard, de la City Safety pana la atentionarea la schimbarea de banda, etc.

 

... BMW este la a doua generatie X3...

A 2-a generatie? Nu cumva este un nume cam pompos dat unui facelift?

Link to comment
Share on other sites

... BMW este la a doua generatie X3...

A 2-a generatie? Nu cumva este un nume cam pompos dat unui facelift?

 

 

 

Ma refer la ceea ce urmeaza sa lanseze BMW... Prima generatie 2004-20..

Se apropie sfarsitul primei generatii si urmeaza inceputul celei de-a doua!

 

Urmeaza BMW X3 a 2-a generatie! Nu me refer la facelift 2006-20..!

Pe cand Volvo, Audi, Mercedes, VW... sunt la inceputul primei generatii!

 

Posed un BMW X3, 2007, de care sunt incantat, insa imi lipseste la el, cu adevarat,

un interior actualizat...

 

Am vazut interiorul BMW X1... si cred ca noul BMW X3 ar trebui sa iasa cum il doresc!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place X3-ul, SD-ul e demential, cu toate ca nu imi place motorina.

Insa la testdrive, cand sareai din X5/X6/seria3/seria5 in el, te lovea drept in plex interiorul neactualizat.

 

Sunt sigur ca urmatorul X3 va rezolva dilema din acest topic, si va aduce BMW in postura de lider de necontestat... <_<

Doar ca va mai dura ceva timp. In roadmapul lor primul X care va aparea este X1, si asta cred ca impinge aparitia X3-ului nou mai spre jumatea/sfarsitul anului viitor.

 

Iar X1 nu prea ma incanta; exista, dupa parerea mea, o limita la cat de mic sa faci un SUV compact. Limita sub care e greu sa impaci suspensia mai tare si centru de greutate mai ridicat cu encartamentul mic si axele mai inguste... Mai ales la un brand sportiv ca BMW.

 

Bine, e foarte posibil sa ma insel, BMW e capabil sa surprinda placut prin toate crossover-urile pe care le scoate in ultima vreme.. :)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce e asa interesant la acel volvo, care de fapt nu e gandit decat pt a lua ochii cred. garda la sol foarte mare (230cm e exagerat), combinata totusi cu un haldex (fie el si 4, tot e departe de pretentii prea mari pe vreun teren cu probleme). iar astea cu city safety, lane change and crap, sunt pt aia care nu stiu sa conduca si ii incanta (adica sa ia masina de volan in locul meu? ROFL). pt mine ar conta sasiul si transmisia, nu rahatelurile astea. iar pe sosea acum, X3 le cam da clasa tuturor (desigur sunt voci care spun ca X3-ul e cea mai instabila masina din clasa ei, altii care nu le au cu datul din covrig), tinand cont ca nu pleaca de la ideea de pretentii in offroad si din ce am vazut, nici pe viitor nu se schimba nimic, aceleasi unghiuri jenante vor fi pastrate si pe X1 si pe X3.

 

pana la volvo, m-as uita la GLK cu pachet offroad, daca asta vreau (un suv de marca cu ceva potential, sa nu zic ca mai bine iei pajero si gata), sau la Q5 2.0T ori 3.0TDI, 2 motorizari cu potential urias.

 

trist e ca multi aleg masina dupa criterii gresite, cel mai "tare" fiind cum arata si sa-i admire lumea.

 

si da, X3 e p primele locuri la fiabilitate si in clasa si la general, nu numai la nemti. acolo e parca fruntas pana la 200k km.

Link to comment
Share on other sites

Nu tin partea Volvo-urilor, nu sunt nici pe departe posibil client (cer MULT PREA MULTI BANI pentru ele, mai ales ca, desi au un design simpatic, calitatea constructiei nu mai este ce a fost, se vede ca apartin de Ford)...

 

Insa sa stii ca sta bine pe roti dracovenia asta de XC60. Sasiul este foarte bun (testul ala care il fac cei de la BMW - cand pun masina intr-o pozitie foarte ciudata si arata ca se inchid si deschid usile fara nici o problema - il face si XC-ul).

 

La fel si motorizarile (bine, nu chiar toate <_< , dar aspectul asta e valabil si la X3) sunt bune si transmisiile la fel. La fiabilitate... Cel mai probabil (fiind, cum am zis, Ford all over) sta mai prost ca BMW. Dari nici unul nici altul nu au premii de excelenta la capitolul asta. E, mai degraba, fieful japonezilor aici.

Sa nu faci greseala pe care o fac multi sa considere toate Volvo-urile ca masini plicticoase :)

 

Per total, tot imi mentin parerea ca X3-ul trebuie schimbat. Modelului actual ii ajunge cat a stat pe piata. Daca era de singur in clasa, de capul lui, cum a fost in primii ani, era ok. Insa concurenta misca, si asta e un motiv foarte serios sa progresezi.

Link to comment
Share on other sites

Exact, BMW are o pollitica foarte ciudata pentru majoritatea oamenilor interesati de sectorul auto,

insa, in timp, se dovedeste una de succes... au vandut BMW X5 cat nu cred ca s-ar fi asteptat cineva,

nu mai zic de X6... toata lumea a sarit de c.. in sus ca BMW a innebunit cu "uraciunea aia de X6" si

a vandut atat de bine ca a scos variantele M pentru X5 si X6.

 

Am citit undeva ca va exista si un X4... un X6 mai mic!?

Seria 3 o tine cu facelifturi la ultima moda de gadgeturi si motorizari...

Seria 7 este in TOP CELE MAI DE LUX MASINI!!!

Seria 5 mi se pare fara cusur!!!

Despre toate modele de mai sus, la aparitiile noilor forme, toata lumea auto a zis ca BMW a pierdut...

astazi modele BMW sunt considerate varfuri de gama si se vand foarte bine! Tinand cont de criza...

 

Revenind la subiect si eu cred ca aparitia noului X3 s-a indepartat un pic din cauza X1... o masina de

oras (asa o vad eu cel putin) cu posibilitate de catarare pe borduri, nu mult mai mica decat X3-ul actual!

 

Bafta!

Edited by Jimbo08
Link to comment
Share on other sites

eu sunt super multumit de x3-ul meu, chiar daca e urat cu spume si "neactualizat" in interior.. revin in a-mi exprima dezamagirea cu privire la faptul ca, bmw putea in 2005 cand l-a lansat sa il doteze cu un interior la nivelului lui e90 sau e60... dar de bulangii si de cacaciosi si pentru a nu face concurenta retardului de x5 de la acea vreme au compromis interiorul x3-ului.. in schimb motorul, x-drive-ul, confortul datorat unei berline cu beneficii de sav.. te fac sa il iubesti.. mai ales in oras... <_<.. dar si in afara.. tinuta de drum este flawless.. Edited by jokker
Link to comment
Share on other sites

1. nu mi se pare asa urata, tinand cont ca e o masina de generatie mai veche. totusi sasiul e chiar reusit. sta bine la fiabilitate. plusuri mari pt cine vrea o masina, nu o "nava spatiala".

 

http://img5.imageshack.us/img5/4697/26422445.th.jpg

 

2. chiar daca lumea se uita in special la concurenta Q5, GLK, XC60 etc, uita o masina care e mult mai aproape de spiritul posesorului de bmw. si vorbesc despre infinity EX37, cu un interesant V6 3.7 (acelasi de pe 370z desigur) cu sistem VVEL – Variable Valve Event and Lift, 320 de cai la 7000 rpm (nu am vazut redline, iar gradatia e pana la 9000 rpm, dar cred ca e undeva la 7500 maxim), 4x4 de la Skyline (ATTESA E-TS) si transmisie automata cu 7 viteze care face "heel and toe" singurica cind ii dai cite 1-2-3 viteze in jos.

 

varianta GT (care cred ca e full), costa sub 50k €. mult pt europa, putin comparativ cu versiunile full bmw de exemplu.

 

printre jucarele, ai 4 camere care te ghideaza astfel

 

http://l.yimg.com/eur.yimg.com/ng/sh/autodclc3/20081002/15/1738695243-infiniti-ex-37.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am avut ocazia sa fac un scurt test cu GLK-ul de 3 litri dizel.Pot spune ca mi-a placut destul de mult masina si admit chiar ca are puncte mai bune decit X 3-ul echivalent, motor mai silentios si frine mai bune insa am fost dezamagit de cutia de viteze care schimba mult mai lent decit cea de BMW. Per ansamblu daca ar fi sa aleg intre cele doua as alege tot X3 -ul actual, insa recunosc ca GLK e o masina f. reusita.

Teoretic cel putin viitorul X3 ar trebui sa fie superior totusi...ramine sa vedem la anul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.