Jump to content

Legat de BMW X3 si concurenta?...


Jimbo08

X3, Q5, XC60 ?  

134 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am adaugat si Volvo XC60, si am votat:

 

- Daca as avea banii sa iau de nou un SUV, din cele listate as lua Volvo-ul cu T5-ul de 285 CP

- Daca as avea deja X3 nu l-as da :)

- Cea mai frumoasa e XC-ul. M-am suit in X3, in Q7 (Q5 este, de fapt, un Q7 ale carui planuri le-a copiat unul de la Audi gresit, cu Xerox-ul setat la 70% resize), si in XC-ul asta, si, cel din urma este demential.

Link to comment
Share on other sites

Am adaugat si Volvo XC60, si am votat:

 

- Daca as avea banii sa iau de nou un SUV, din cele listate as lua Volvo-ul cu T5-ul de 285 CP

- Daca as avea deja X3 nu l-as da :)

- Cea mai frumoasa e XC-ul. M-am suit in X3, in Q7 (Q5 este, de fapt, un Q7 ale carui planuri le-a copiat unul de la Audi gresit, cu Xerox-ul setat la 70% resize), si in XC-ul asta, si, cel din urma este demential.

 

Net mai frumos XC60 ca design exterior comparativ cu celelalte douĂŁ.

 

Aș alege Volvo.

 

L.E. MuadDib, nu poți reseta poll-ul?

Edited by Christian10
Link to comment
Share on other sites

Si interiorul e altceva, mai ales "floating central console" aia.

 

Din pacate, e posibil sa fie ultimul Volvo ne-chinezesc :)

A fost o vreme cand BMW isi exprima dorinta de a lua Volvo din bratele lui Ford, dar aia au tinut coada sus; si acum, cand a dat criza peste ei, il dau oricui, ce ii intereseaza pe ei altceva decat cine da banu?

 

Au reusit asita de la Ford sa chinezeasca si Jaguar-ul, sa trimita si Land Rover in India ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

x3 este destul de urat insa trebuie tinut cont ca masina este aparuta pe piata in 2003 si designul nu mai are cum sa fie de actualitate.

 

mie dintre suvurile mari, X5 si X6 mi se par extrem extrem de frumoase, peste audi q7 (chiar daca sunt un iubitor al marcii) insa cand vad cum arata interioarele ma apuca groaza.

Link to comment
Share on other sites

am vazut azi pe viu un xc60 , sincer m-a impresionat , arata super bine masina , finisajele sunt excelente , tinuta de drum e super ok , in teren accidentat se misca bine , nu da semne de oboseala , destul de sprinten , bine dotat si sincer un pret imbatabil , in 30.000 eur cip eu zic ca e super ok raport pret/calitate/dotari tinand cont ca are un pret apropiat de un seria 3 dotat.

 

am votat pentru xc60.

 

pentru suv-urile mari , m-a impresionat x6 care mi se pare super reusit , cu mult peste concurenta , dar nici e70-ul nu e departe :)

 

see ya !

Link to comment
Share on other sites

X3 are un look exterior si itnerior vechi.

Nici cand era nou, nu era frumos :)

 

Ca posesro de X3 3.0 SD, as luat oricand X3 vs concurenta, dar daca e sa tinem cond de "look", XC60 si Q5 arata mult mai bine.

 

Cu Volvo am experiente neplacute, iar al lor diesel D5 e o gluma anosta.

Q5 arata foarte bine, are 3l diesel si cam "face' X3.

Nu am avut ocazia sa il conduc, dar o voi face in curand (daca gasesc masina la reprezentanta).

 

Mercedes GLK.. e cea mai nereusita copie a unui Subaru Forester... (modelul vechi).

 

Sa vedem ce e cu noul X3, dar nu cred ca vor fi foarte darnici la dotari, ca sa nu canibalizeze X5.

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

X3 are un look exterior si itnerior vechi.

Nici cand era nou, nu era frumos :)

 

Ca posesro de X3 3.0 SD, as luat oricand X3 vs concurenta, dar daca e sa tinem cond de "look", XC60 si Q5 arata mult mai bine.

 

Cu Volvo am experiente neplacute, iar al lor diesel D5 e o gluma anosta.

Q5 arata foarte bine, are 3l diesel si cam "face' X3.

Nu am avut ocazia sa il conduc, dar o voi face in curand (daca gasesc masina la reprezentanta).

 

Mercedes GLK.. e cea mai nereusita copie a unui Subaru Forester... (modelul vechi).

 

Sa vedem ce e cu noul X3, dar nu cred ca vor fi foarte darnici la dotari, ca sa nu canibalizeze X5.

 

Am facut ieri drive test cu Audi Q5 si pot sa spun ca este o masina reusita....

 

Deobicei conclusia se spune la urma, insa eu am sa va spun direct: sunt posesor de BMW X3 3.0d si

nu l-as da pentru nicio alta masina, nici pentru Audi Q5.

 

BMW X3 este o masina completa, forma este "tehnica", nu impresioneaza la look dar anunta o masina

care va raspunde perfect la comenzile soferului. Interiorul este practic si daca ajungi sa-l conduci un an de zile

ajungi sa apreciezi bordul atat de mult incat bordul frumos de la Audi sa-l treci cu vederea...

 

Ce mi-a placut la Audi Q5... in primul rand suspensia, este exact asa cum trebuie sa fie pentru o tara ca

Romania. schimba placut vitezele cu o cutie automata in 7 trepte, directia usoara iar masina poate fi

foarte usor condusa... insa nu ofera un feedback ca X3.

 

Daca ne-am afla in Germania, clar nu am renunta la X3 pentru Q5,

insa in Romania lucrurile stau altfel:

BMW este prea rigid, cel putin X3, si devine pentru o persoana normala care vrea sa mearga

din puctul a in b putin iritant.

Aici castiga Audi care are un mers mai confortabil.

Deci in Romania este mai dificil de ales intre Audi Q5 si Bmw X3.

 

Revin la concluzia mea si spun ca pentru ce ma face sa simt ca si sofer BMW X3, nu-mi pasa de faptul

ca este rigida, face alte lucruri mult prea bine ca sa-ti pese de cateva sgaltieli.

 

Audi Q5 este o masina nou nouta care abia se ridica la performantele unui BMW X3 vechi din 2004,

cum va fi noul X3? va face fata atunci Q5?

 

Deci alegerea mea ca posesor de X3... Astept, abia astept, noul BMW X3! :)

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa azi sa testez Q5, dar nu era masina.

M-am jucat cu ea din showroom; maine au spus ca ma cheama la testdrive.

 

E mai mare ca X3, duce catre X5. Interiorul e clar mai spatios, dar nu apreciez deloc stilul de bord inalt folosit de grupul VAG (chestie de gust cred).

 

Pretul si optionalele mi se par exagerat de scumpe pentru un Tiguan cu alta piele...

Lista_pret_Audi_Q5_01.01.2009.pdf

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa azi sa testez Q5, dar nu era masina.

M-am jucat cu ea din showroom; maine au spus ca ma cheama la testdrive.

 

E mai mare ca X3, duce catre X5. Interiorul e clar mai spatios, dar nu apreciez deloc stilul de bord inalt folosit de grupul VAG (chestie de gust cred).

 

Pretul si optionalele mi se par exagerat de scumpe pentru un Tiguan cu alta piele...

 

am vazut si eu un q5 cu optiuni pe el era 70.000 eur , mi se pare o suma mult prea mare pentru un "tiguan" in still audi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

imi plac oamenii care o fac pe desteptii si ei habar nu au despre ce vorbesc.

care este legatura intre tiguan si q5? tiguan este facut pe platforma tehnica a lui golf cu care imparte totul.

q5 este facut pe platforma lui a4.

tiguan motoare transversale+haldex si nici macar unul nu este identic cu altul de la q5. alte motoare, alte cilindree.

q5 motoare longitudinale+torsen.

q5 motoare in spatele puntii fata, tiguan nu.

 

samd.

 

@Jimbo08. ai vorbit mult fara sa ne spui nimic. nu am inteles unde ai gasit tu superioritatea lui X3 incat ai concluzionat ca este o masina mai reusita.

ai mers prin serpentine cu q5 ca sa stii precizia directiei si tinuta de drum?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.