Jump to content

nivelul uleiului de motor la E60


bogdan1980

Recommended Posts

Salut baieti!

In acest weekend am facut o plimbare pana la Viena. La un moment dat, pe autostrada, la viteza de 200 km/h(mergeam constant asa cam de 1 ora) mi-a aparut pe IDrive mesajul de completare al uleiului de motor cu 1L. Am fost foarte mirat deoarece am schimbat uleiul acum 4000 km. Cu toate acestea, am intrat in prima benzinarie si am oprit pentru a verifica nivelul uleiului. Am verificat joja la intervale diferite: 10, 20 si 30 de minute dupa ce am oprit motorul. La fiecare verificare rezultatul a fost acelasi: pe joja nivelul uleiului este exact la jumatatea distantei dintre minim si maxim( in speta la E60 benzina - 1,5L). Vazand acestea mi-am continuat drumul pana la Viena si a doua zi m-am intors la Oradea. Pe parcurs am mai primit acelasi mesaj de atentionare din IDrive de vreo 2 sau 3 ori.

Deocamdata nu am completat cu ulei. Doresc niste sfaturi de la voi. Cum sa procedez? Este o eroare al senzorului pentru nivelul de ulei atata timp cat pe joja totul este in regula?

O alta intrebare ar fi: daca e nevoie sa completez este recomandat sa completez cu ulei Castrol 5W30 cumparat din magazin? Pe cutie scrie ca este destinat motoarelor Audi si WV...Deci ce ma sfatuiti?

Link to comment
Share on other sites

Imi fac reviziile la BMW Cluj, asa ca nu m-as duce pana acolo pentru 1 L de ulei, eu fiind din Oradea. Am in masina ulei original BMW(Castrol 5W30). Intrebarea mea era daca este ok sa completez cu ulei Castrol 5W30 cumparat dintr-un magazin de piese auto si nu dintr-o reprezentanta BMW.
Link to comment
Share on other sites

Da Bogdan, stiu ca esti din Oradea :twoup:

Ideea sta in felul urmator, in principiu nu ar fi nici o problema daca ai completa cu ulei Castrol 5w30 (adica aceeasi vascozitate ca si cel pe care il ai acum in motor), numai ca sa te uiti atent la cutia de Castrol sa para cat mai "originala" , ca sa nu te trezesti ca incepe sa ti se transforme in "laptic" , datorita calitatii indoielnice a acelui ulei facut prin vreo tara bananiera. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Datorita turatiilor ridicate pe o perioada indelungata, uleiul "se ridica", scazand nivelul din baie. E oarecum normal, mai ales tinand cont de cei 750-800 ml care lipseau. Nu pune Castrol din comert, daca la faci reviziile la reprezentanta. Cumpara 1L de 5W30 original.
Link to comment
Share on other sites

Am fost la reprezentanta Autotransilvania Oradea si norocul meu a fost ca am gasit ulei original BMW la ei. De obicei nu aveau si de aici venea intrebarea mea despre ulei Castrol din magazine obisnuite.

Avand in vedere ca indicatorul pe joja este la jumatatea distantei dintre minim si maxim, cat ulei imi recomandati sa completez? 500 g ar fi ok?

Link to comment
Share on other sites

Multumiri multe pentru sfaturi!!!

 

Acum ca m-am lamurit, sa va povestesc pana la capat ce am patit. Cand mi-a aparut mesajul de completare ulei pe IDrive eram pe autostrada Debrecen-Budapesta, astfel incat am oprit la prima benzinarie care mi-a iesit in cale pentru a ma lamuri ce am de facut.

La nici 3 minute dupa ce am ajuns in benzinarie, si-au facut aparitia 4 BMW-uri: 3 E60-URI si 1 E65. Toate erau negre, geamuri fumurii, zici ca erau luate din filmele cu gangsteri. E60-urile aveau numere de Italia, iar E65-ul numere de Germania. Toate bune si frumoase. Au parcat la 10 metri de unde stateam eu cu capota deschisa verificand uleiul. Sotia mea a intrat in benzinarie sa cumpere niste sucuri etc. Cand s-a intors mi-a atras atentia ca cele 4 BMW-uri sunt pline ochi de confrati de-ai nostri romanasi! M-am bucurat foarte tare si instantaneu m-am hotarat sa merg sa le cer ajutorul, poate or fi avand ulei original de care imi trebuie mie la ei(avand in vedere ca 2 erau benzina si este cunoscuta cerinta motoarelor de a completa ulei). Zis si facut! Am mers la ei spunandu-le: "buna seara, imi cer scuze ca va deranjez dar as avea nevoie de ajutorul d-voastra intr-o mica problema pe care o am cu masina". In acel moment s-au intors toti mirati la mine si unul dintre ei mi-a spus sec pe germana ca nu intelege ce vreau. Mi-am cerut scuze pentru deranj tot in germana si am plecat. In timp ce ma departam de masinile lor, i-am auzit cum radeau si injurau bineanteles ca pe romaneste!!! Inca o dovada despre cum stim sa ne ajutam noi romanii unii pe altii!!! Erau probabil niste "pestisori" sau ceva de genul care se indreptau increzatori inspre Vest!!!

Link to comment
Share on other sites

Mda ...se mai intampla! Eu unul cand am luat masina din Germania, am dat peste un roman ce locuia acolo din '90, de fapt el a dat peste noi in timp ce luam o pauza intr-o parcare. Norocul a facut sa locuiasca in aceeasi zona cu dealer-ul de unde trebuia sa ridic masina. M-a ajutat foarte mult si cu cazarea (ne-a gasit niste pensiuni superbe in Baden-Baden si Lichtental) si ne-a aratat si frumusetile regiunii, am ramas prieteni de atunci.

 

Scuze pt offtopic!

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se aprinde in bord indicatorul de nivel de ulei din cand in cand,desi pe joja nivelul e o.k;la reprezentanta mi s-a confirmat ca trebuie sa schimb senzorul(320i 2001);apropo de tipul de ulei,cand am cumparat masina avea castrol 5w30 si cand am facut schimbul am pus castrol 5w40 longlife(provenienta Germania);nu stiu nici eu care e mai indicat din cele doua(am auzit ca tipul de ulei se adapteaza si in functie de nr. de km);apropo de patania ta cu compatriotii,din pacate sunt prea multi din cei ca ei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.