Jump to content

Becul de la airbag mereu aprins


Recommended Posts

BMW 320d din 1999 (136 CP).

Am o problema cu becul de la airbag care sta mereu aprins la bord.L-am resetat dar dupa cateva zile s-a aprins din nou. Cei de la filaret zic ca ar trebui schimbat nu stiu ce dispozitiv de prindere la centura....

Poate am noroc si e doar un fir desprins pe undeva...

Are cineva vreo idee ce poate fi?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aceeeasi problema am avut-o si eu,in scaunul din dreapta sunt niste senzori care isi fac de cap.incearca sa dai scaunul jos si sub el sunt prinse 2 cutiute,in cea mica e un senzor(nu stiu ce fel de senzor) dar ala face pe nebunul,scoatei mufele mergi 5 min fara el si apoi dute sa iti resetezi calc,daca tot se mai aprinde atunci incearca varianta de mai sus cu firul rupt :)

 

 

bafta :blink:

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

BMW 320d din 1999 (136 CP).

Am o problema cu becul de la airbag care sta mereu aprins la bord.L-am resetat dar dupa cateva zile s-a aprins din nou. Cei de la filaret zic ca ar trebui schimbat nu stiu ce dispozitiv de prindere la centura....

Multumesc

53809[/snapback]

 

 

Daca te referi la capsa pirotehnica,nu cred ca este defecta.

Schimba cablajul de la centura.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Si unde a schimbat cablajul din centura?Ai idee la ce service si cat la costat?

Sau pot sa desfac locul unde se baga centura si sa ma uit pe acolo sa vad ce e si cum?

 

Ionel

inca un prieten a schimbat la un 320d tot din 2000 cablajul de la centura. el nu a stat 10 luni ca mine :blink: s-a dus si la schimbat direct stia problema mea :)

54408[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am fost la filaret si le-am spus problema si mi-am comandat senzorul de airbag.

Am programare saptamana viitoare sa-mi scoata tapiseria scaunului si sa-mi monteze senzorul.Sper sa fie aceasta problema..

Mai exista cumva alt senzor?

 

 

 

Daca te referi la capsa pirotehnica,nu cred ca este defecta.

Schimba cablajul de la centura.

54294[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

pe acela cred ca mi-l schimba cel de la filaret

O fi bine sau imi schimba altceva si-mi iau si o groaza de bani:) Este peste 100 de euro cu tot cu manopera.

Vazusem la unii ca era doar un contact sub scaun...

 

"ala e de la centura. un fel de cablu cu 2 mufe in capat. sau .. ceva de genu "

"mi-au inlocuit un cablaj din stalpul stanga fata"

 

 

Te referi la senzorul de detectie din scaunul pasagerului? :blink:

61949[/snapback]

Edited by Ionel
Link to comment
Share on other sites

pe acela cred ca mi-l schimba cel de la filaret

O fi bine sau imi schimba altceva si-mi iau si o groaza de bani:) Este peste 100 de euro cu tot cu manopera.

62054[/snapback]

 

Banuiesc ca il schimba deoarece a aparut ca eroare pe tester.Daca il schimba degeaba si este altceva defect ,va ramane becul aprins in continuare.Deci....

Link to comment
Share on other sites

deci schimba toata masina pe banii mei pana cand gasesc care e problema....

nu mi se pare atat de corect... era corect daca schimbau vedeau ca nu e de la el continuau pana cand gaseau problema si eu trebuia sa platesc doar ce e stricat nu tot ce se gandesc ei sa schimbe....

 

 

Banuiesc ca il schimba deoarece a aparut ca eroare pe tester.Daca il schimba degeaba si este altceva defect ,va ramane becul aprins in continuare.Deci....

62078[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

....

era corect daca schimbau vedeau ca nu e de la el continuau pana cand gaseau problema si eu trebuia sa platesc doar ce e stricat nu tot ce se gandesc ei sa schimbe....

62101[/snapback]

 

 

Pai in sensul asta am si zis.Daca schimba ceva si nu este de acolo, nu este problema ta.Cel putin asa cred.

Link to comment
Share on other sites

Mi-au schimbat nu stiu ce fir de la airbag din usa.

Sper sa nu se mai aprinda becul si sa mearga si airbag-ul doamne fereste daca am nevoie de el.

 

 

Pai in sensul asta am si zis.Daca schimba ceva si nu este de acolo, nu este problema ta.Cel putin asa cred.

62121[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

la mine asa a inceput

In ziua in care am cumparat masina s-a aprins becul si a inceput sa se auda un zgomot de la o placuta de frana care nu era bine montata:)

Probabil tot de la o groapa s-a aprins si la mine ca stiu ca m-am plimbat mult noaptea atunci:)

 

Si la mine s-a aprins dupa ce am luat o groapa dar nu am fost inca sa mi-l reseteze

62412[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mie practic mi-au schimbat nu stiu ce bobina din usa dreapta fata...

ce nu inteleg e de ce a costat cam 2 mil si ceva chestia asta...

 

 

Stai ca n-am citit atent :blink:

Apasai pe butonul de la OBC.

Invarte de butonul din dreapta,din bord !

64309[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.