Jump to content

Becul de la airbag mereu aprins


Recommended Posts

Ce mult a durat fixing-ul...

Acum vreo 10 zile s-a aprins din noi becul.... asa din senin intr-o dimineata.

Ce poate sa fie? Mi-au schimbat cei de la Filaret o chestie care nu trebuia schimbata? O fi altceva defect? Habar n-am...

Sper sa am garantie pe lucrare....

 

 

 

Mi-au schimbat nu stiu ce fir de la airbag din usa.

Sper sa nu se mai aprinda becul si sa mearga si airbag-ul doamne fereste daca am nevoie de el.

62170[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact, cica in capatul cablului schimbat e o bobina care se buseste...

oare acum s-a busit asa de repede? ma mira... sau o fi alta problema?

Oricum mi-au luat mult prea mult ca sa-mi schimbe un cablul.... Daca stiam de asta cumparam eu cablul si-l taiam cu cutitul la fel ca ei

 

 

 

Aha!Deci au schimbat un cablu :blink:

80132[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Al naibii bec s-a aprins iar acum ceva timp... :blink:

Am fost la Filaret si cica e posibil sa nu fie de la ce mi-au reparat ei ca e de la alt airbag... Nu mai inteleg nimic...Mi-au schimbat ceva degeaba si mi-au resetat senzorul... ca nu a durat mult dupa schimb si s-a aprins din nou

Link to comment
Share on other sites

Ce-a din poza. Au demontat usa din dreapta si mi-au taiat niste fire inlocuid o chestie de acolo.

 

Ionel

80129[/snapback]

 

ce ai pus u in poza e mufa care intra in airbag,nu are cum sa fie de la ea,cel mai sigur de la plasa de pe scaunul din dreapta ,fata :blink:

Link to comment
Share on other sites

da stiu asta,dar daca ai observat mai toate seria 3 fara facelift dau erori numai pe partea dreapta,la airbagurile din usa,nu zic ca nu ar fii cablajul dar in cele mai multe cazuri (cunoscute de mine) a fost plasa din scaunul fata dreapta care nu-si mai facea treaba. :)

 

sa vezi la e6 ce cablaje au :blink: imi e frica s pun mana ca se pot rupe :)

Link to comment
Share on other sites

da stiu asta,dar daca ai observat mai toate seria 3 fara facelift dau erori numai pe partea dreapta,la airbagurile din usa,nu zic ca nu ar fii cablajul dar in cele mai multe cazuri (cunoscute de mine) a fost plasa din scaunul fata dreapta care nu-si mai facea treaba. :blink:

 

:

87282[/snapback]

 

 

Ce treaba are airbagul din dreapta cu plasa din scaun? :)

Link to comment
Share on other sites

Ce treaba are airbagul din dreapta cu plasa din scaun? :blink:

87285[/snapback]

 

 

pai,plasa din scau are rolul,de a detecta daca e pasager pe scaunul din dreapta,daca aceasta e pe duca,incepe sa dea erori(e pasager,nu e pasager) si calculatorul de airbag incepe sa se zapaceasca si aprinde becul!!

in cazul asta in urma unui impact frontal,masina umfla si airbagul din dreapta fara sa fie pasager pe el!

 

 

(sursa --cineva de la reprezentanta SKODA valcea)

Link to comment
Share on other sites

pai,plasa din scau are rolul,de a detecta daca e pasager pe scaunul din dreapta,daca aceasta e pe duca,incepe sa dea erori(e pasager,nu e pasager) si calculatorul de airbag incepe sa se zapaceasca si aprinde becul!!

in cazul asta in urma unui impact frontal,masina umfla si airbagul din dreapta fara sa fie pasager pe el!

(sursa --cineva de la reprezentanta SKODA valcea)

87287[/snapback]

 

 

Asta am inteles,aici era vorba de o eroare.Cei de la service au schimbat un cablu.Exista erori diferite pentru centura,airbag frontal,airbag lateral si plasa de la scaun.

 

Ideea este ca cei din service nu au cum sa schimbe cablajul de la centura(de ex),daca eroarea este la plasa din scaun.

Daca nu exista nici o eroare pentru plasa din scaun,eu nu as schimba-o doar asa,ca s-a stricat la alte masini. :blink:

Link to comment
Share on other sites

uite la mine la e60,am scos mufa de la airbagul din usa fata dreapat,iar i=drive ,imi da o eroare de airbag si imi spune ca daca se poate sa evit sa stau pe scaunul din fata derapta pana la remedierea erorii :blink:

 

deci plasa din scau are legatura cu toate airbaguri de pe acea parte(usa,frontal si perdea)

Link to comment
Share on other sites

uite la mine la e60,am scos mufa de la airbagul din usa fata dreapat,iar i=drive ,imi da o eroare de airbag si imi spune ca daca se poate sa evit sa stau pe scaunul din fata derapta pana la remedierea erorii  :)

 

deci plasa din scau are legatura cu toate airbaguri de pe acea parte(usa,frontal si perdea)

87293[/snapback]

 

 

Am inteles :blink:

Link to comment
Share on other sites

si cum pot verifica daca e plasa? pe unde o vad daca are probleme? se poate schimba sau tb sa schnimb scaunul... banuiesc ca mi-au schimbat degeaba senzorul din usa...

nu cred ca aia pun testareul si-mi zice da ai o gaura in plasa din scaunul din fata dreapta.

 

da stiu asta,dar daca ai observat mai toate seria 3 fara facelift dau erori numai pe partea dreapta,la airbagurile din usa,nu zic ca nu ar fii cablajul dar in cele mai multe cazuri (cunoscute de mine) a fost plasa din scaunul fata dreapta care nu-si mai facea treaba. :)

 

sa vezi la e6 ce cablaje au :blink: imi e frica s pun mana ca se pot rupe :)

87282[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

si cum pot verifica daca e plasa? pe unde o vad daca are probleme?  se poate schimba sau tb sa schnimb scaunul... banuiesc ca mi-au schimbat degeaba senzorul din usa...

nu cred ca aia pun testareul si-mi zice da ai o gaura in plasa din scaunul din fata dreapta.

87432[/snapback]

 

 

Se verifica tot cu un tester.Nu trebuie sa schimbi scaunul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si la mine a stat aprins vreo 2 saptamani. Am amanat vizita la reprezentanta (ca sa nu schimb scaun cu plasa, cu usa si cu caseta de directie cu tot, de aia, nu de altceva) si am mers astazi la un service Bosch. Mi-au zis ca e din cauza mufei de sub scaunul pasagerului. Tin un parfum acolo sub scaun, din ala tip conserva, au zis ca poate ala a zapacit cablurile si a tras de mufa. Sper sa fie asa, deocamdata nu s-a mai aprins.
Link to comment
Share on other sites

Si la mine sta aprins. L-am resetat de vreo 2-3 ori, dar de fiecare data cand mi se suie careva in spate si da cu genunchi in scaun, se aprinde.

 

Ca sa nu ma mai enerveze cand vad becul ala rosu in bord, o sa pun un pic de banda neagra sa nu se mai vada, ca imi sta pe creier cand il vad.

 

Oricum sar airbagurile si daca e becu aprins, asa ca nu ma afecteaza cu nimic ca sta asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Vineri am fost iar la Filaret sa-mi verifice becul ala nenorocit ca sta aprins de prin februarie.... Si ca sa vezi dupa ce mi-au zis ca era doar o eroare si au resetat-o am facut un test dupa o aceleratie am franat destul de tare si surpriza becul s-a aprins din nou....

Nu am nici o idee ce sa-i mai fac sau de la ce ar putea sa fie problema.... Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Vineri am fost iar la Filaret sa-mi verifice becul ala nenorocit ca sta aprins de prin februarie.... Si ca sa vezi dupa ce mi-au zis ca era doar o eroare si au resetat-o am facut un test dupa o aceleratie am franat destul de tare si surpriza becul s-a aprins din nou....

Nu am nici o idee ce sa-i mai fac sau de la ce ar putea sa fie problema.... Vreo idee?

155014[/snapback]

senzorul din scaun :blink:

Link to comment
Share on other sites

Vineri am fost iar la Filaret sa-mi verifice becul ala nenorocit ca sta aprins de prin februarie.... Si ca sa vezi dupa ce mi-au zis ca era doar o eroare si au resetat-o am facut un test dupa o aceleratie am franat destul de tare si surpriza becul s-a aprins din nou....

Nu am nici o idee ce sa-i mai fac sau de la ce ar putea sa fie problema.... Vreo idee?

155014[/snapback]

 

Salut,

 

Am patit si eu la fel, am fost la un tip, mi-a resetat eroarea dar dupa 2 zile a aparut din nou...mi-a zis ca e vorba despre senzorul de sub scaunul soferului, senzor care a fost atins de oamenii de la spalatorie (intr-adevar fusesem la spalatorie)...l-am sunat iar pe omu cu testerul, m-am dus iar la el si mi-a curatat nu stiu ce mufa...si de atunci (iulie 2006) nu s-a mai aprins. Daca vrei, iti dau pm cu numarul lui, sa nu facem reclama - omu' e din bucuresti :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cu aceeasi problema am fost si eu la Filaret . Au spus ca de vina este plasa din scaun si costa 120E plus manopera. Le-am spus sa reseteze eroarea si acum se aprinde cand se aseaza cineva pe scaunul din dreapta , se stinge cand se misca si tot asa...

Posibila cauza ar fi si umezeala din masina, mai ales daca a intrat apa in dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Nu imi amintesc sa fi avut apa in masina vreo data... Dar faza cu scaunul s-ar putea sa fie pentru ca de fiecare data cand s-a aprins becul (l-am mai resetat de vreo 3 ori la Filaret) aveam pasager pe scaunul din dreapta...

E usor de verificat senzorul din scaun sau trebuie data jos tapiseria?

Nu as vrea sa dau 120 E + manopera pentru senzorul asta...

Airbagul merge daca senzorul are eroare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.