Jump to content

cv steptronic e38 / 730d / 2000 / 193 cp


Recommended Posts

Va rog sa ma ajutati cu un sfat

La trecerea levierului in D sau R ce simte un soc la cuplare - nu foarte violent , dar se simte .

Am fost la BMW Constanta , unde evident mi-au recomandat schimbarea cutiei ( aprox. 200 milioane ) , varianta exclusa .

Tot cineva de la ei mi-a zis ca se poate incerca schimbarea uleiului ( chiar daca este lifetime ) , nu garanteaza , dar poate da rezultate . Problema este ca un litru de ului este 90 ron , deci toata distractia ar trece de 1000 ron , fara nici o garantie ca problema se rezolva .

 

Ati avut aceeasi problema ?

Aveti vreun sfat pentru mine ?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca la cutia asta exista jojĂŁ pentru verificat nivelul uleiului....dar un litru in plus poate remedia problema...sau cel puĂžin la alt model de cutie cu aceleaÂşi simptome a avut efectul dorit.

Nu recomand adĂŁugarea unui litru ĂŽn cutie, ci verificarea nivelului Âşi aducerea la optim dupĂŁ caz.

 

DacĂŁ nu, nu Âştiu...eu :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Va rog sa ma ajutati cu un sfat

La trecerea levierului in D sau R ce simte un soc la cuplare - nu foarte violent , dar se simte .

Am fost la BMW Constanta , unde evident mi-au recomandat schimbarea cutiei ( aprox. 200 milioane ) , varianta exclusa .

Tot cineva de la ei mi-a zis ca se poate incerca schimbarea uleiului ( chiar daca este lifetime ) , nu garanteaza , dar poate da rezultate . Problema este ca un litru de ului este 90 ron , deci toata distractia ar trece de 1000 ron , fara nici o garantie ca problema se rezolva .

 

Ati avut aceeasi problema ?

Aveti vreun sfat pentru mine ?

 

Inainte de schimbare probabil ar fi bine sa verifici nivelul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
DECI!!! inainte de sfaturi informativa. ESTE VORBA DE UN 730D DIN 2000 DE UNDE SI PROBLEMELE.este echipata cu o cutie 5hp-24 facuta de Zf.Aceleasi cutii ca pe X5.O statistica facuta de Automobile bavaria din bucuresti pe anul 2007 : 26 de cutii 5hp-24 schimbate.Problema care o ai e inceputul sfarsitului.Daca o rezolvi acum,va fii mai putin costisitor.Acelsi lucru mi s-a intamplat si mie tot la un 730d din 2000 si in momentul de fata caut cutie si computer ( in ultima instanta inainte sa nu mai mearga deloc cutia s-a ars si calculatorul).La mine a inceput cu o zmucitura mica in D si R , apoi cu o zmucitura la schimbarea intre 3-4 si apoi a intrat in avarie si s-a ars si calculatorul.totul este legat.in fine, daca vrei s-o rezolvi fao cat mai repede si va fii mai usor, apoi.. va fii din ce in ce mai grav si mai costisitor. Bafta
Link to comment
Share on other sites

DECI!!! inainte de sfaturi informativa. ESTE VORBA DE UN 730D DIN 2000 DE UNDE SI PROBLEMELE.

 

 

Serios, exista o statistica? :twoup:

NEOFICIALA DA. de cand umblu cu cutia mea prin serviceuri afii tot felul de povesti, inclusiv la bavaria unde mi s-a spus ca este calculatorul sau cutia pret calculator 4200 ron gata de pus pe masina sau 2800 ron blank si cutia de viteze 18000 ron fara tva.in concluzie imi cumpar alta masina cu banii astea.in momentul de fata caut calculatorul de cutie si apoi sa vad ce probleme sunt in cutie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.