Jump to content

tapiterie plafon - bmw e36


mariusleciu

Recommended Posts

Salut !

De ceva vreme ma confrunt cu o problema. Panza de pe plafon a inceput sa se umfle pe alocuri, in cateva saptamani s-a umflat de tot, ajungand in prezent sa-mi atarne pe cap... :twoup: .

Intrebarea mea este: Se poate lipi la loc panza pe plafon sau va trebui schimbat plafonul cu totul? Cam cat ar costa? Voi merge cat de curand la un tapiter, dar poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si-mi da cateva indicatii.

Masina este un 316i , din '93.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu trebuie sa-ti schimbi plafonul, dar trebuie sa-l dai jos ca sa-l lipeasca tapiterul frumos.

Si eu am patit acelasi lucru, si m-am hotarat sa scap de panza aia, asa ca acum astept sa-mi dea tapiterul aproape tot interiorul in piele.

Fete de usa, plafon, stalpi... ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut !

De ceva vreme ma confrunt cu o problema. Panza de pe plafon a inceput sa se umfle pe alocuri, in cateva saptamani s-a umflat de tot, ajungand in prezent sa-mi atarne pe cap... :twoup: .

Intrebarea mea este: Se poate lipi la loc panza pe plafon sau va trebui schimbat plafonul cu totul? Cam cat ar costa? Voi merge cat de curand la un tapiter, dar poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si-mi da cateva indicatii.

Masina este un 316i , din '93.

si la mine a inceput sa se dezlipeasca inca nu este grav dar in scurt timp trebuie sa iau masuri

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
A demontat cineva plafonul astfel incat cand a fost remontat sa arate la fel de bine ca inainte? Cum se desface? Unde are prinderile? Intreb acest lucru, deoarece am trapa si zarnaie ceva ingrozitor in palfon, chiar si cand stau la semafor, la relanti....si nu ma mai tin nervii <_< atunci cand ridic putin plafonul cu mana nu mai zarnaie. Edited by bogdanel_p
Link to comment
Share on other sites

Se desface astfel:

manere - jos,

parasolare - jos,

cheder trapa - jos,

buton sau maner trapa - jos,

lumina din fata (de langa comanda trapei) - jos,

plastice stalpi fata, centuri, spate - jos !

 

Asta la E36 sedan !

 

Era sa uit: plafonul se scoate pe usa din spate... cu mare grija ca e carton si se indoaie !

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

si la mine la fel, dar am dat si eu comanda de o imitatie de piele alba, 17 RON metrul patrat . Dar e super.

sal de unde iti comanzi imitatie de piele?ma poti ajuta si pe mine?vreau sa-mi schimb si eu toata tapiteria,aceeas problema o am si eu cu plafonul iar mai nou si cu usile....eu am pisi neagra, ai o idee ce culoare am prinde bine pe interior avand in vedere ca acuma interiorul si scaunele sunt de culoare gri deschis???ms mult

Link to comment
Share on other sites

Pai aceeasi culoare am si eu tot un gri deschis asa spre alb.

Pe net nu am gasit si decat sa comand fara sa pun mana pe ea sa vad cum arata nu dau.

Eu am gasit un magazin la mine in oras de unde mi-am luat 3m .

Link to comment
Share on other sites

Pai aceeasi culoare am si eu tot un gri deschis asa spre alb.

Pe net nu am gasit si decat sa comand fara sa pun mana pe ea sa vad cum arata nu dau.

Eu am gasit un magazin la mine in oras de unde mi-am luat 3m .

cat te-a costat?sau cat e mp?

Link to comment
Share on other sites

si la mine la fel, dar am dat si eu comanda de o imitatie de piele alba, 17 RON metrul patrat . Dar e super.

sal de unde iti comanzi imitatie de piele?ma poti ajuta si pe mine?vreau sa-mi schimb si eu toata tapiteria,aceeas problema o am si eu cu plafonul iar mai nou si cu usile....eu am pisi neagra, ai o idee ce culoare am prinde bine pe interior avand in vedere ca acuma interiorul si scaunele sunt de culoare gri deschis???ms mult

intra in orice magazin de tesaturi si perdele.acolo gasesti tot felul de imitatii de piele.eu am gasit si la cluj si la bucuresti.in orice magazin de tesaturi..sau ma rog aproape in orice magazin de tesaturi..sunt unele care nu au.

Link to comment
Share on other sites

Se lipeste cu perlandez dar iti ia ceva din timp si poti folosi orice tip de tapiterie, chiar si material dar sa fie putin mai gros sa nu-ti dea mari batai de cap la lipire.

mersi la prelandez ma gandeam si eu si sa il intind cu o pesula dar ma gandeam ca poate exista soluti speciale sau ceva recomandat iar de tapiterie am vazut la cineva material cu burete misto rau sper sa gasesc

Link to comment
Share on other sites

Pai aceeasi culoare am si eu tot un gri deschis asa spre alb.

Pe net nu am gasit si decat sa comand fara sa pun mana pe ea sa vad cum arata nu dau.

Eu am gasit un magazin la mine in oras de unde mi-am luat 3m .

cat te-a costat?sau cat e mp?

 

aici la mine este 170 RON mp presupun ca nu este asa mare diferenta de preturi in alte magazine.

 

Se lipeste cu perlandez dar iti ia ceva din timp si poti folosi orice tip de tapiterie, chiar si material dar sa fie putin mai gros sa nu-ti dea mari batai de cap la lipire.

mersi la prelandez ma gandeam si eu si sa il intind cu o pesula dar ma gandeam ca poate exista soluti speciale sau ceva recomandat iar de tapiterie am vazut la cineva material cu burete misto rau sper sa gasesc

 

Eu stiu pe unu care pune si foloseste perlandez cu pensula, am auzit ca se poate sa pui si perlandez intr-un pistol sa intinzi mai repede si usor.

 

vezi ca trebuie sa dai pe amandoua parti cu perlandez adica si pe tapiterie si pe plafon.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu pe unu care pune si foloseste perlandez cu pensula, am auzit ca se poate sa pui si perlandez intr-un pistol sa intinzi mai repede si usor.

 

vezi ca trebuie sa dai pe amandoua parti cu perlandez adica si pe tapiterie si pe plafon.

Este o idee si cu pistolul dar trebuie diluat si mai este o problema ce fac cu manerele de la plafon sunt gri si sunt din plastic cum le fac negre si plafoniera + parasolarele care au plastic , la parasolare cred ca merge lipita tapiterie peste sau merg vopsite

Cum sa le fac negre ....?

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce nu iti pastrezi aceeasi culoare, sau o nuanta foarte apropiata.. daca tot iti faci din imitatie de piele chiar nu se merita sa iti faci negru, ca se va curata usor si alb/crem/sau orice culoare deschisa pentru ca imitatia de piele e lavabila
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
aceeasi problema am avuto si eu tot la un 316 si tot din 93 cred ca e genetica treaba:)) dar eu nu am mai asteptat tapiteru lam dat jos singur si lam rezolvat in 3 ore cu o sticla de perlandez.....a iesit super...nu mai am probleme...deja imi ajunsese aproape pe tetiere:)))))bafta..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.