Jump to content

Cauciucuri vara


Myx

Recommended Posts

Salut ! Avand in vedere ca s-a cam incalzit afara ..ma gandeam deja sa achizitionez cauciucuri de vara ...chiar daca nu le voi monta inca ( poate ninge :) ) ....Astept niste pareri de la cei care au testat diverse firme ...Am profil 225\50\16

Multumesc !

si apropos stiti pe undeva vreo oferta la 3+1 ??? :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si eu vreau sa imi iau si cred ca o sa aleg dunlop sp sport 9090(pt ca eu am nevoie si d run flat si astea sunt cam singurele dunlop run flat, asa am auzit). am mai avut dunlop si sunt foarte bune numai ca se duc cam repede, conteaza si d cum mergi. am mai avut si continental contact sport si erau si ele bune da as alege dunlop.
Link to comment
Share on other sites

cu vredestein imi pare ca se aseaza mai bine masina si se uzeaza mai greu.

 

din tot ce am probat,la capitolu` uzura,pirelli P0 se duce cel mai rapid.

183591[/snapback]

eu de iarna am vredestein si le-am folosit din octombrie pana sapt trecuta...uzura, spre zero... :blink: , desi se stie ca un cauciuc de iarna folosit in conditii de asfalt uscat si de ce nu, cald, se uzeaza intr-un ritm accelerat....deci, la vara tot vredestein.

Link to comment
Share on other sites

@verssatu, Vredestein nu sunt niste pneuri stralucite, sunt bune dar nu sunt in top, cel putin in testele care le-am vazut eu, insa comportamentul unui pneu in timp depinde de multi factori, climaterici, calitatea asfaltului pe care se circula cu ele, puterea masinii si stil de conducere, astea fiind o parte dintre cele importante, deci intr-un anumit context de imprejurari e posibil ca Vredestein-urile tale sa se fi comporat mai bine decat altele :blink:
Link to comment
Share on other sites

@verssatu, Vredestein nu sunt niste pneuri stralucite, sunt bune dar nu sunt in top, cel putin in testele care le-am vazut eu, insa comportamentul unui pneu in timp depinde de multi factori, climaterici, calitatea asfaltului pe care se circula cu ele, puterea masinii si stil de conducere, astea fiind o parte dintre cele importante, deci intr-un anumit context de imprejurari e posibil ca Vredestein-urile tale sa se fi comporat mai bine decat altele :blink:

183601[/snapback]

nu sunt cauciucuri prea populare...dar criteriul asta demult e prafuit pentru mine.

calitate produselor din tarile nordice, care stau cam prost la capitolul marketing, ma face sa cred ca nu e o alegere chiar rea...

a, si pretul unuia e mai mare cu 5%decat al unui dunlop wintersport m3 :)

 

conditii de utilizare:

- asfalt: RO.MA.NIA

- puterea masinii: 87 kw.

- stil de conducere: semi-sportiv

- km aprox: 2500

cauciucurile zgarie palma ca a doua zi dupa montare. (in prima s-au luat tzepii)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut Dunlup care au tinut 70000 dar cu still condus normal. N-am auzit nimic de Bridgestone sau TOYO care este o anvelopa premium facuta de japonezi si fabricata doar in Japonia spre deosebire de Dunlop care se fabrica si la turci.

 

Pireli se uzeaza repede pt ca au materialul foarte moale si implicit o aderenta mai buna.

Link to comment
Share on other sites

are un prieten bridgestone pe un seat leon 170cp si tin super mult(condus sportiv) si am vazut ca si aderenta e buna. nu prea s a zis nimic pt ca nu sunt asa d comune ca altele dar sunt bune. despre toyo nu pot sa spun nimic pt ca nu stiu, dar mar interesa sa audu niste pareri.
Link to comment
Share on other sites

am avut fulda sunt super bune:calitate ,pret.m au tinut vreo 50.000 pe un audi(condus normal) si au si o aderenta buna. nu stiu exact ce model fulda erau, da erau d vara, pe apa nu erau asa bune, in rest OK

183763[/snapback]

 

Astea ca le am eu sunt super bune si pe apa, si sunt cele mai bune de la Fulda din cate am vazut eu la ei pe site.

Asta scrie de ele la ei pe site:

Key benefit

- Aquaplaning resistance

- Precise steering

- Short braking distance

 

Nu am apucat sa merg cu ele mult dar sunt multmit de ele pana acum, si cred ca o sa imi iau la fel.

Link to comment
Share on other sites

si eu am 2 fulda.... mi se par PRAF, sunt foarte ciudate, mai ales cand e ud pe jos

am avut inainte niste NEXEN (nu ma intrebati de unde) si erau super ok nu s-au tocit vizibil in 15.000 km

 

eu intentionez sa iau niste Marangoni, sunt printre cele mai ieftine cauciucuri BUNE, au profil foarte misto

daca nu.... AVON (cauciucuri, nu cosmetica:P )

Link to comment
Share on other sites

si eu am 2 fulda.... mi se par PRAF, sunt foarte ciudate, mai ales cand e ud pe jos

am avut inainte niste NEXEN (nu ma intrebati de unde) si erau super ok nu s-au tocit vizibil in 15.000  km

 

eu intentionez sa iau niste  Marangoni, sunt printre cele mai ieftine cauciucuri BUNE, au profil foarte misto

daca nu.... AVON (cauciucuri, nu cosmetica:P )

183844[/snapback]

 

Ce model de fulda ai?

Link to comment
Share on other sites

Am  tot auzit de Marangoni !...Se pare ca rezista ...dupa spusele unora ..A folosit cineva Toyo ..la ale noastre BMW ?

183852[/snapback]

 

Toyo proxes T1R .../..se pare ca sunt mixte ..apa uscat ..dar profilul asta cred ca face cam mare galagie ..ce ziceti !..

Link to comment
Share on other sites

Am  tot auzit de Marangoni !...Se pare ca rezista ...dupa spusele unora ..A folosit cineva Toyo ..la ale noastre BMW ?

183852[/snapback]

Eu folosesc TOYO de iarna pe E46 si au aderenta foarte buna. Am prins o singura data zapada anul asta si impresia a fost foarte buna. Astept mai multa zapada ca sa testez in diferite situatii. Ce pot sa spun cu certitudine e ca nu sunt zgomotoase pe uscat. 4 buc 205/55/R16 1500RON. De vara am sa achizitionez tot TOYO, modelul prezentat mai sus. Cred ca sunt cam la acelasi pret.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.