Jump to content

Criza mondiala a petrolului ? Vine apocalipsa ?


DSF

Recommended Posts

Desi e un topic trist cred ca ar trebui discutat despre ce se intampla pe plan mondial cu pretul barilului de petrol care a ajuns la 135 dolari si multi preconizeaza ca nu se va stabiliza decat spre sfarsitul anului in jur de 200 dolari.

 

Am fost in Franta in weekend si mi-a cazut falca cand am vazut 2 euro benzina de 98 la pompe, Germania si Olanda sunt pe aproape.

Asta seara ma uitam la Madalin Ionescu pe National si discuta cu Milut si inca nu stiu ce profesor despre implicatiile cresterii pretului petrolului. Vorbeau despre un pret de 100.000 lei vechi pe un litru de benzina in cateva luni, si faceau un calcul care mi s-a parut sinistru, un roman obisnuit cu o masina obisnuita (1.4 benzina), care face 2 plinuri pe luna deci cam 1000 km ( care inseamna 33 km pe zi medie), ar trebui sa plateasca 11.000.000 lei vechi numai pentru benzina. Mi se pare incredibil avand in vedere ca salariu mediu e de vreo 7.000.000-8.000.000. A devenit o masina un lux ? Ne vom uita in vreo 2 ani la cei cu motoare de 2.5 l ca la posesorii de M de acum?

 

Dati-va cu parerea si ii rog pe cei cu "Ti-ai luat BMW , si acu te uiti la banii de benzina ? " sa se abtina. Si daca as castiga 100.000 euro pe luna tot n-as putea sa nu ma intreb cum poate un roman obisnuit ( sau un pensionar cu o amarata de dacie 1310 sa-si permita sa se duca pana la piata sa-si ia un sac de cartofi).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bicicleta scrie pe noi! :twoup:

 

 

E mai sanatos !..:twoup: ..face bine ...un pic de miscare ..

 

on topic ..pretul e artificial ..rezerve suntdestule ..dar sunt razboaie mari de purtat ..reale ,, care au nevoie de finantare araba ..unde crezi ca se duc banii astia din petrol ..aproape jumatate merg pe arme etc ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Bicicleta scrie pe noi! :twoup:

 

 

E mai sanatos !..:twoup: ..face bine ...un pic de miscare ..

 

on topic ..pretul e articial ..rezerve suntdestule ..dar sunt razboaie mari de purat ..reale ,, care au nevoie de finantare araba ..unde crezi ca se duc banii astia din petrol ..aproape jumatate merg pe arme etc ...

 

Nu prea e asa, productia maxima de petrol usor extractabil s-a atins in 2005, deja suntem pe o panta descendenta , cele mai pesimiste asteptari vorbesc 4 ani ca timp de epuizare a resurselor si cele mai optimiste de 40 ani.

 

Gandeste-te ca daca in Europa o criza sau un pret mare al petrolului ar afecta sanatos, in SUA ar fi dezastru si nu cred ca americanii ar permite asa ceva mai ales acum cu economia lor in criza, in prag de alegeri, si cu consumul lor imens. Pur si simplu cererea e mult mai mare ca oferta , OPEC produce la capacitate maxima si nu e deajuns. Americanii au ajuns sa deschida exploatari petroliere in Groenlanda si prin Antartica ( gandeste -te ca asta spune totul despre disperarea de pe piata petrolului. Cam ce costuri de exploatare ai pe la -30 grade celsius).

 

Iar razboaiele de prin Irak si Afganistan sunt pentru ca discipolii lui Bush sa se asigure ca ultima picatura de petrol ieftin e a lor.

 

Si aici nu e vorba numai de benzina si motorina din rezervoarele noastre, la orice produs sau serviciu regasesti cam minim 20% din costurile de productie, costuri cu transportul si energie.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nimic trecem pe gaz ..exista un rezervor gaz care la E46 intra perfect la roata de rezerva ..Discret ..si eficient ..ieftin ..:twoup: ...

 

Ontopic ..si daca se face 25 ron lumea tot va circula ..asta e !.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i nimic trecem pe gaz ..exista un rezervor gaz care la E46 intra perfect la roata de rezerva ..Discret ..si eficient ..ieftin ..:twoup: ...

 

Ontopic ..si daca se face 25 ron lumea tot va circula ..asta e !.

De circulat se va circula, dar nu cred ca o sa te mai duci cu banii de o pizza in oras la Bucuresti, pana la Neptun sau Mamaia sa bei un suc si sa te intorci. Si nu vorbesc neaparat de cei de pe acest forum care au venituri peste medie, vorbesc de romanul simplu care va fi afectat la greu.

 

P.S. Sa vezi liniutze cu biciclete atunci :twoup:

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Hmm mie unuia mi se pare o furtuna intr-un pahar cu apa ...prea a crescut asa brusc pretul la nivel mondial ...e clar ca undeva trebuiesc astupate niste gauri barosane ..sau e nevoie de finantare in mai stiu eu ce razboi sau cercetare tot in domeniul armelor. Daca se ingroasa gluma trecem pe hidrogen sau ulei prajit :twoup: .... Apropo ce preturi sunt in Olanda la diesel/benzina?
Link to comment
Share on other sites

Inlocuitor de diesel poate fi facut si din ulei de rapita.

Oricum, combustibilul ca combustibilul, dar din ce ne mai facem noi geamuri termopan cu tamplarie PVC dupa ce nu mai e petrol :twoup:

Link to comment
Share on other sites

buna discutia...dar mai deschideti si voi un ziar....

s-au descoperit in Brazilia zacaminte substantiale de petrol...

GPL-ul s-a scumpit si ala...gata,nu mai e o alternativa

de la 150$ in sus barilu cercetatorii spun ca deja subiectul nu mai este interesant...si inverstesc foarte mult pe energie alternativa,se schimba placa

Link to comment
Share on other sites

iar in discutia asta cu energia alternativa isi baga ecologistii coada cum ca nu ar mai ramane suficiente suprafete exploatate pentru productia de hrana, care oricum in acest moment ar trebui crescute pentru ca nu este suficienta (hrana).

 

si pana nu se va scurge si ultimul strop de petrol, personal sunt de parere ca fenomenul nu va lua amploare (datorita diferitelor interese evidente).

 

Pe de o alta parte argumentul ca motoarele nu sunt pregatite sa suporte ca si combustibil etanolul/biodieselul bla bla...... pai la cum se ingineresc azi masini, nu cred ca e o mare scofala sa schimbe cateva furtune si o pompa la o masina sa fie "convertita".

 

O alta chestie: americanii isi alimenteaza masinile cu mix de carburanti (diesel+biodiesel; benzina+etanol) din '77.....something's'got to give...

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca e FOARTE IEFTIN! Ridicol de ieftin! Asta ar insemna 5.55 RON/l, in conditiile in care romanii platesc 4.2 RON pe litru.

Adica intr-o tara unde salariul mediu este cam de 6 ori mai mare ca in RO, se plateste doar cu 1.3 RON/l in plus!

 

Ar trebui sa fie cam 9 EUR/l in Finlanda ca cetatenii de acolo sa simta aceiasi povara pe umeri ca noi!

Link to comment
Share on other sites

Daca in o va tine tot asa cu scumpirea asta, cred ca doar cei foarte bogati isi vor putea permita sa alimenteze M-uri, sau masini care "papa" mult...

 

Poate chiar nu se vor mai fabrica asa multe M-uri, Porsche-uri si altele de genul acesta..:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca in o va tine tot asa cu scumpirea asta, cred ca doar cei foarte bogati isi vor putea permita sa alimenteze M-uri, sau masini care "papa" mult...

 

Poate chiar nu se vor mai fabrica asa multe M-uri, Porsche-uri si altele de genul acesta..sad.gif

 

 

Ai mare dreptate!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOT! :twoup:

 

Sper ca-ti dai seama ca masinile cu motor mare, cu atat mai mult M-urile, sunt pentru cei cu bani.

Sau ai impresia ca o masina premium este pentru oricine?

Cu atat mai mult un M, gama de varf de la BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

din mintea mea poate puţin paranoică mai vin si cu premisa ca desi este ceva cert ca rezervele de petrol se diminueaza, la fel de cert este si faptul ca numarul de masini care sunt inscrise in circulatie creste pe zi ce trece.

 

Poate scumpirea carburantilor se vrea a fi o metoda de controlare a poluarii rezultate de la autoturisme / autocamioane / you name it; nu de alta dar ..... din nou este demonstrat efectul de sera si este o certitudine faptul ca desertificarea se petrece. Comunistii nu mai sunt la putere sa impuna cine-stie ce masuri drastice......asa ca se controleaza fenomenul cum se poate.....

 

 

sau poate ca este de vina faptul ca e 3:10 pm :twoup:

 

 

Oricum, referitor la preturi /l de carburant....situatia cea mai "amuzanta" de care am auzit este in Turcia:

- se ieftineste barilul cu 20% ..... se ieftineste carburantul cu 2%

- creste barilul cu 10% ..... creste pretul carburantului la pompa cu 15 %

acum benzina este undeva la 2 euro din cate am inteles.....trist

 

Probabil ca si noi vom da 5 ron/l pana la sfarsitul anului, daca nu, atunci din 2009 m.m.ca sigur

 

l.e. - la prima idee se mai poate lega si trendul de impozite/taxe de legenda la motoare mari (care devine sau este global)

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.