Jump to content

Exista ABS la frana de mana?!


alex26

Recommended Posts

Salut baieti.

Am o nedumerire. La primul meu BMW, E36 318is 1995 cand trageam frana de mana intra ABS-ul. Mai stie careva de treaba asta sau pur si simplu mi s-a parut.

Stiu ca vroiam sa o intorc pe iarba si nu se blocau rotile, se auzea caraitul de la ABS.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

:twoup:) Ce misto! Da, interesanta faza. Dar nu cred ca era ABS-ul. Probabil altceva. Poate nu tinea frana destul de bine :twoup:

 

Da, stiu ca pare ciudat.

Pe spate aveam frana de picior tot pe discuri.

Dar pentru frana de mana aveam ferodouri separate care erau in interiorul discului. Cu o zi inainte le-am pus noi, mersesem cu frana de mana trasa cateva momente pe sosea ca sa le pasuiesc. Tinea chiar foarte bine, dar nu se bloca.

Iar cand am vrut sa o intorc pe iarba am avut aceasta surpriza. Se auzea ABS-ul ca si cum as fi calcat frana de picior.

Link to comment
Share on other sites

:D) Ce misto! Da, interesanta faza. Dar nu cred ca era ABS-ul. Probabil altceva. Poate nu tinea frana destul de bine :D

 

Da, stiu ca pare ciudat.

Pe spate aveam frana de picior tot pe discuri.

Dar pentru frana de mana aveam ferodouri separate care erau in interiorul discului. Cu o zi inainte le-am pus noi, mersesem cu frana de mana trasa cateva momente pe sosea ca sa le pasuiesc. Tinea chiar foarte bine, dar nu se bloca.

Iar cand am vrut sa o intorc pe iarba am avut aceasta surpriza. Se auzea ABS-ul ca si cum as fi calcat frana de picior.

 

 

Adevarat, am observat si eu ca frana de mana nu tine sa rotesti masina daca esti in mers :twoup:

 

S-au gandit ca pt asa ceva sa folosesti acceleratia nu frana de mana :twoup: :D

Link to comment
Share on other sites

:twoup:) Ce misto! Da, interesanta faza. Dar nu cred ca era ABS-ul. Probabil altceva. Poate nu tinea frana destul de bine :D

 

Da, stiu ca pare ciudat.

Pe spate aveam frana de picior tot pe discuri.

Dar pentru frana de mana aveam ferodouri separate care erau in interiorul discului. Cu o zi inainte le-am pus noi, mersesem cu frana de mana trasa cateva momente pe sosea ca sa le pasuiesc. Tinea chiar foarte bine, dar nu se bloca.

Iar cand am vrut sa o intorc pe iarba am avut aceasta surpriza. Se auzea ABS-ul ca si cum as fi calcat frana de picior.

Poate ca ai tamburii pe interior distrusi sau ovalizati ... sau poate a sarit o bucata de ferodo din placutele de frana de mana .. si din cauza asta .. se aude caraitul.. nu calca bine :twoup:...

Link to comment
Share on other sites

De fapt n-am vrut s-o intorc,mergeam drept si pur si simplu am tras-o s-o blochez (pe iarba) si mi-a intrat ABS-ul. Se simtea in pedala de frana.

Totul era in regula: discuri, feordouri etc.

Mai asteptam pareri...

Edited by alex26
Link to comment
Share on other sites

Pai senzorul monitorizeaza rotatia butucului, deci implicit ar trebui sa functioneze la orice reducere brusca de viteza a rotii (discului de frana), indiferent de care frana este actionata.

 

Retrag ce-am spus, ABS-ul are nevoie de sistemul hidraulic pentru a functiona. Ori frana de mana este pur mecanica, iar ABS-ul nu poate interveni (valvele care elibereaza presiunea chiar daca ar actiona, o fac degeaba pentru ca nu sistemul hidraulic este cel care franeaza roata).

 

Deci ABS-ul nu actioneaza in cazul franei de mana.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat, am observat si eu ca frana de mana nu tine sa rotesti masina daca esti in mers :twoup:

 

Ciudat, eu am incercat si a mers (Golf 3)...

 

 

are golful 3 tractiune spate si nu stiu eu? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Adevarat, am observat si eu ca frana de mana nu tine sa rotesti masina daca esti in mers :twoup:

 

Ciudat, eu am incercat si a mers (Golf 3)...

 

 

are golful 3 tractiune spate si nu stiu eu? :twoup:

 

Nu, Golful 3 are tractiune pe fata...dar aici era vorba de frana de mana, care actioneaza la rotile spate...

Link to comment
Share on other sites

Nu, Golful 3 are tractiune pe fata...dar aici era vorba de frana de mana, care actioneaza la rotile spate...

 

 

da, stiu ! dar punctul meu de vedere e ca faptul ca are tractiune spate influenteaza intr-un fel faptul ca farana de mana nu blocheaza rotile :twoup:

 

Cel putin asta e parerea mea

Link to comment
Share on other sites

dar punctul meu de vedere e ca faptul ca are tractiune spate influenteaza intr-un fel faptul ca farana de mana nu blocheaza rotile :twoup:

 

Cel putin asta e parerea mea

 

Daca frana de mana e reglata bine trebuie sa blocheze, doar trasa mai tare ... la mine blocheaza

Link to comment
Share on other sites

frana de mana blocheaza roata. e o chestie mecanica. insa senzorul de abs sesizeaza blocajul iar atunci cind colegul nostru a apasat si pe frana de serviciu (picior) abs-ul a actionat ca atare dand semne in pedala de frana. Daca nu ar fi apasat pe pedala abs -ul nu reactiona.
Link to comment
Share on other sites

frana de mana blocheaza roata. e o chestie mecanica. insa senzorul de abs sesizeaza blocajul iar atunci cind colegul nostru a apasat si pe frana de serviciu (picior) abs-ul a actionat ca atare dand semne in pedala de frana. Daca nu ar fi apasat pe pedala abs -ul nu reactiona.

subscriu

Link to comment
Share on other sites

frana de mana nu are nimic cu ABS-ul sunt bazate pe alt principiu de functionare, iar daca la tine intra abs-ul la franarea de mana e ceva care e defect, frana de mana are niste cabluri si nicte ferodouri pe tamburi, la bmw nici macar nu foloseste placutele de franare, e cu totul alt sistem, paralel.
Link to comment
Share on other sites

Adevarat, am observat si eu ca frana de mana nu tine sa rotesti masina daca esti in mers :twoup:

 

Ciudat, eu am incercat si a mers (Golf 3)...

 

 

are golful 3 tractiune spate si nu stiu eu? :twoup:

 

Nu, Golful 3 are tractiune pe fata...dar aici era vorba de frana de mana, care actioneaza la rotile spate...

 

Golfurile.....au tractiune fata, in cel mai "rau caz 4motion".

Link to comment
Share on other sites

frana de mana nu are nimic cu ABS-ul sunt bazate pe alt principiu de functionare, iar daca la tine intra abs-ul la franarea de mana e ceva care e defect, frana de mana are niste cabluri si nicte ferodouri pe tamburi, la bmw nici macar nu foloseste placutele de franare, e cu totul alt sistem, paralel.

 

mai aprofundeaza un pic ce am scris eu! e cam acelasi lucru dar aia e explicatia pt care a simtit abs-ul.

 

frana de mana e mecanica nu are treaba cu abs .. se poate cand a calcat frana de picioru abs sa intre in functie f. repede deoarece spatele era blocat de frana de mana.

 

corect

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.