Jump to content

Vine Iarna !


cookin

Recommended Posts

Pana la urma trebuie sa cumpar cauciucuri de iarna sau nu? Masina in momentul asta are cauciucuri noi de vara pe 15". Mentionez ca masina are si DSC.

54505[/snapback]

 

Categoric DA. Nu fa prostia sa stai cu cauciucuri de vara (eu nu as sta nici cu mixte!) atunci cand vine zapada. E pacat de banii pe care i-ai dat pe masina. Diferenta de manevrabilitate este incredibila. Frana, acceleratie, cornering, TOT.

 

Ia-ti ceva bun (nu te zgarci la asta ca o sa plangi in pumni) la 195 latime. Daca vrei din ratiuni estetice poti sa te risti si mai sus, eu am iarna 225, dar atentie ca se micsoreaza presiunea pe cm2 si automat si tractiunea/franarea/manevrabilitatea. Iti recomand din toata inima Michelin Pilot Alpin, le-am avut pe un E39, sunt scumpe dar impecabile. Acum am Dunlop Winter Sport, sunt ok dar sub Michelin Pilot Alpin.

Link to comment
Share on other sites

E pacat de masina, pt cit costa niste cauciucuri (eventual macar la mina a doua) sa ai probleme ...

 

Uite, fa un test de frinare pe zapada (cind o fi) cu un prieten cu cauciucuri de iarna. Sa vezi diferenta...

 

In plus, e posibil sa ramii blocat pe undeva, la nustiucite grade pe minus...

 

Clar pune-ti cauciucuri de iarna. O sa le ai si la anu si la anu si tot asa, iar daca vinzi masina, daca o dai cu cauciucuri ai un plus, daca nu, le pastrezi si le folosesti la noua masina...

 

Gindeste-te bine, banii de cauciucuri de iarna nu sunt bani aruncati / mofturi / fitze.

Link to comment
Share on other sites

Well.. azi mi-am luat si eu gume de iarna, dupa multe indecizii (am avut de ales intre Pirelli, Toyo,Michelin,Dunlop) am ales Dunlop Winter Sport M3 205/55/16 .Pret 4.750.000 / bucata. Sper sa ma ajute cand o veni zapada.. ar fi prima experienta cu un BMW iarna. Daca a mai folosit cineva acest tip de anvelopa, astept pareri.

 

Am constatat ceva interesant.. am directia mult mai buna.. se misca volanul de 2x mai usor decat cu alea vechi.(Pirelli P 6000)

 

Si poza:

post-716-1130782816_thumb.jpg

Edited by CrissXL
Link to comment
Share on other sites

Well..  azi mi-am luat si eu gume de iarna, dupa multe indecizii (am avut de ales intre Pirelli, Toyo,Michelin,Dunlop)  am ales Dunlop Winter Sport M3 205/55/16 .Pret 4.750.000 / bucata. Sper sa ma ajute cand o veni zapada..  ar fi prima experienta cu un BMW iarna. Daca a mai folosit cineva acest tip de anvelopa,  astept pareri.

 

Am constatat ceva interesant..  am directia mult mai buna..  se misca volanul de 2x mai usor decat cu alea vechi.(Pirelli P 6000)

 

Si poza:

54567[/snapback]

 

Vezi sa nu si franeze de 2 ori mai prost :-) Glumesc, dar nu foarte tare. Aderenta gumelor de zapada pe asfalt e (bineinteles) mai mica decat a celor de vara. Ca si a celor mixte (all-season).

Cauzele evidente sunt:

- Compozitia din cauciuc mai moale (vara compozitia e mai tare, altfel la temperaturi ridicate le-ai insira pe sosea, iar iarna e mai moale, ca la -20 grade sa nu rulezi pe bolovani). La temperaturi non-glaciare, intre +5 si +10 ca azi, are repercursiuni clare negative in aderenta, e compozitul e prea moale. Atentie, ca si un uzura! Nu trebuie montate prea devreme...

- Thread-ul cu santuri evidente

- Dimensiunea care in general se pune mai mica decat la cele de vara (cauza asta adaug-o doar daca e cazul)

 

Adica per final caalitate contact mai proasta + suprafata de contact mai mica. Asa ca ai grija sa micsorezi entuziasmul *si pe* asfalt cand ai masina incaltata cu cauciucuri de zapada...

 

Eu am Dunlop Winter Sport M2 (aparent au thread-ul identic cu ce ai pus tu in poza), si sunt super OK. Or sa-ti placa!

Link to comment
Share on other sites

mda.. stiu, si ai dreptate in legatura cu franarea. Dar avand in vedere ca iarna nu prea ai unde sa "fugi"..si nu vad de ce ai face-o , temperatura carosabilului.. e muuult mai mica,.. banuiesc ca partea cu aderenta intereseaza in primul rand.

 

Eu sunt un pic speriat.. ptr. ca nu am mai condus niciodata masini cu tractiune spate pe timp de iarna. Oricum, astea le tin timp de 2-3 luni /an pe masina.. si nicidecum pe timp de vara.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un pic speriat..  ptr. ca nu am mai condus niciodata masini cu tractiune spate pe timp de iarna. Oricum,  astea le tin timp de 2-3 luni /an pe masina..  si nicidecum pe timp de vara.

54577[/snapback]

 

Nu fi speriat ca nu ai de ce. Tractiune spate cu cauciucuri de zapada se comporta mai bine decat tractiune fata cu cauciucuri mixte. Iar daca te pricepi se comporta mai bine decat orice :-)

 

Diferenta esentiala tractiune fata (=tractiune) si tractiune spate (=propulsie) e comportamentul in curbe. Deci nu accelera excesiv in curbe si nu o sa ai nici o problema. Daca gasesti o suprafata plana si libera si esti sigur ca nu poti da peste vreo belea sub zapada (canale, sticle etc) atunci poti sa incerci sa provoci niste derapaje controlate ca sa inveti cum sa le contracarezi (brachezi si accelerezi simultan, apoi contrabrachezi cu acceleratie etc). E foarte simplu, chiar o sa-ti placa! Vezi doar sa fii sigur ca e suficient de mare terenul de joaca, primele calcule sunt de regula gresite :-)

Link to comment
Share on other sites

well.. stiu ca tractiune ..  nu e tot aia cu propulsie..  dar ambele dau acelasi sens de miscare :blink:,  sa mai discutat asta pe alte forumuri,  dar prefer ca tot romanul sa simplific termenii, sa ma exprim mai simplu, si pe intelesul tuturor.

54581[/snapback]

 

Da, ai dreptate :-) Success!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.