Jump to content

BMW vs Mercedes vs Audi


Mihai

Recommended Posts

cum a mai spus cineva... nu poti fi obiectiv la capitolul asta. pentru toti standardele sunt diferite si ne simtim comfortabil probabil in medii diferite. pentru mine, dupa ce am mers cu modele de varf de la mercedes, bmw si audi, mercedesul mi s-a parut cel mai comfortabil... scaunele de s klasse sunt rupte din rai, luminile ambientale, muzica, scrumierele cu brichete... toate astea inseamna comfort si poate modelele de varf de la toti cei 3 producatori au cam aceleasi optiuni dar mie la mercedes mi-a placut cel mai mult ce-a iesit :blink:
Link to comment
Share on other sites

cum a mai spus cineva... nu poti fi obiectiv la capitolul asta. pentru toti standardele sunt diferite si ne simtim comfortabil probabil in medii diferite. pentru mine, dupa ce am mers cu modele de varf de la mercedes, bmw si audi, mercedesul mi s-a parut cel mai comfortabil... scaunele de s klasse sunt rupte din rai, luminile ambientale, muzica, scrumierele cu brichete... toate astea inseamna comfort si poate modelele de varf de la toti cei 3 producatori au cam aceleasi optiuni dar mie la mercedes mi-a placut cel mai mult ce-a iesit :blink:

55327[/snapback]

 

 

parerea mea ca nici nu aveam ce comenta despre s-klasse in domeniul confort... ideea e ca la bmw pielea nu mi se pare asa stralucita ca la mercedes... si mi se pare mult mai rezistenta cea de la mercedes...cel putin pe volan ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Nu stiu care este mai confortabila(vis-a-vis de intrebarea din titlu), dar BMW de generatie relativ noua care sa scoata fum ca un tractor nu tin minte sa fi vazut pe strazi, asa ca am filmat acest "Merc":

 

http://www.youtube.com/watch?v=_4R9_t1XOpM

 

Total off-topic, strada unde sta la rosu mercul e cumva acea strada unde se afla Institutul Inimii? credca pe partea stanga undeva. Am fost acum ceva ani pe acolo si parca imi amintesc acea intersectia.

Link to comment
Share on other sites

Mercedes-ul clar e cel mai comfortabil . E recomandat de asociatia medicilor urologi pentru cei cu probleme la prostata. :D. Rar vezi prin Vest un E sau S-Classe condus de vreunul sub 50 ani. Cred ca se dau doar pe reteta de la doctorul de familie.
Link to comment
Share on other sites

ala chiar scoate fum :), insa cine stie ce motorina baga propietarul in el si cat timp o fi trecut de cand a implinit milionul de km :), aia a fost ultima generatie de Mercedes intr-adevar Mercedes, unde nu s-a facut rabat de la calitate in favoarea cresterii profitului, diesel-ul de la Merc la capitolul fiabilitate e foarte bun in comparatie cu BMW...
Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute am avut ocazia sa calatoresc vreo 100 de km cu un W211 diesel . In familie avem un E39 si am avut un W210 si 2 A6 C4 si pot spune clar ca diferenta de confort dintre Mercedes W211 si E39 nu este deloc semnificativa in favoarea Mercului , insa nu se poate spune la fel de handlingul celor 2 masini, unde E39 exceleaza.

Configuratia sasiului cu propulsie permite o stabilitate exceptionala si un confort distinct fata de tractiunea fata . Nu este la fel sa fii impins pt a avansa decat sa fii tras pt. a merge in acelasi sens.

Asa ca pt mine , E39 este si va fii o referinta pt mult timp in multe aspecte desi incep sa aiba deja 7 ani ultimile unitati vandute ca noi in 2004.

Link to comment
Share on other sites

Mie senzatia asta mi-a lasat-o,ca e mai spatios,parca puteam sa-mi intind mai bine picioarele.In ciuda faptului ca avea jante pe 18 si suspensia data pe sport trecea mult mai elegant peste denivelari,nu zgaltaie atat de tare.Insa w211 pus langa e39 :frantics:

 

Se zic ca doar F10 ar fi peste mercedes w212,doar din auzite nu am mers.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Am avut toate 3 marcile . Acum am BMW E39 si-mi place cel mai mult.Are cea mai buna tinuta de drum si e inchegat .

 

Am avut 2 Mercedes , si intradevar e cea mai confortabila marca , dar nu le mai fac asa rezistente si se strica des .

Audi am avut 2 . Cred ca din toate cele 3 marci este cea mai rezistenta masina . Dar este seaca si anosta .

BMW-mi place cel mai mult ca performante si calitate.

Link to comment
Share on other sites

un prieten care tocmai s-a angajat la o reprezentata , imi spunea ca la un curs de specializare Mercedes , "profesorul" spunea despre BMW ca e recunoscut pentru sportivitate , Audi pentru confort iar Mercedesul pentru inovatii.

Niciodata nu va fi Audi mai confortabil decat Mercedes . Eu zic ca Audi este combinatia inre BMW(sport) si Mercedes(confort) .

Link to comment
Share on other sites

Cum ar fi...???

 

Si la x6 am dubluclimatr.,insa nu pot sa dau auto in stanga si in dreapta altceva.La w211 se putea regla garda la sol,la bmw inca nu.

Uita-te pe cataloagele mert sa vezi cate tipuri de jante/culori la tapiserii exista si cat de sraca este oferta la bmw.

 

Am avut toate 3 marcile . Acum am BMW E39 si-mi place cel mai mult.Are cea mai buna tinuta de drum si e inchegat .

 

Am avut 2 Mercedes , si intradevar e cea mai confortabila marca , dar nu le mai fac asa rezistente si se strica des .

Audi am avut 2 . Cred ca din toate cele 3 marci este cea mai rezistenta masina . Dar este seaca si anosta .

BMW-mi place cel mai mult ca performante si calitate.

 

Depinde ce ai avut si in ce stare au fost si nu in ultimul rand de ce apreciezi tu la o masina.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Si la x6 am dubluclimatr.,insa nu pot sa dau auto in stanga si in dreapta altceva.La w211 se putea regla garda la sol,la bmw inca nu.

Uita-te pe cataloagele mert sa vezi cate tipuri de jante/culori la tapiserii exista si cat de sraca este oferta la bmw.

 

 

 

Depinde ce ai avut si in ce stare au fost si nu in ultimul rand de ce apreciezi tu la o masina.

La toate am tinut si nu le-am luat ca sa le vand . Pe fiecare le-am folosit cam 2 ani . Concluziile despre fiecare mi le-am exprimat.

BMW are cea mai buna tinuta de drum .

Link to comment
Share on other sites

Mercedes sunt enervant de confortabile :laugh:

 

+1

 

 

BMW are cea mai buna tinuta de drum .

 

Asa e. E cel mai bun compromis intre siguranta,confort si senzatii. Conduc Mercedes acum si nu numai ca nu-ti oferta nicio senzatie, dar ti le anihileaza si pe alea cu care te urci in masina, nu simti nicio bucurie in ea, doar e o masa mare care pluteste peste denivelari si in care stai ca in fotoliu..regret pe un drum cu viraje de fiecare data E34 vechi. Cu Audi A6 3.0 TDI m-a plimbat un prieten, ce sa zic, trage frumos, dar nu se compara cu un BMW cu motor similar si nu e la fel de comfortabila ca a mea :) dar na,sunt subiectiv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.