Jump to content

BMW vs Mercedes vs Audi


Mihai

Recommended Posts

Un BMW cu noile suspensii "reglabile" este la acelasi nivel de confort cu Merc pe perna de aer.

 

Oricum, noile generatii de BMW, subit, au devenit foarte confortabile. Din pacate, in detrimentul sportivitatii.

 

+1,citeam tot felul de comparatii facute de nemti intre a6,e-klasse si seria 5,toate modele noi si cel mai confortabil a iesit bmw-ul :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Un BMW cu noile suspensii "reglabile" este la acelasi nivel de confort cu Merc pe perna de aer.

 

Oricum, noile generatii de BMW, subit, au devenit foarte confortabile. Din pacate, in detrimentul sportivitatii.

 

seria 3 e90 la suspensie e la fel de confortabila ca o raba.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Thx de raspuns, dar as vrea sa ne oprim strict la comfort. Am vazut ca la celelate apreciari ai folosit "mai sportiva", "mai puternica", dar la confort ai zis simplu "confortabila". Asadar este mai confortabila decat M si A sau nu?

 

Hello, this is a BMW forum... as in for BMW fans... :rolleyes:

 

Fara argumente.. BMW e mai presus.

 

1: Pentru ca e BMW

2: Pentru ca e mult mai sportiva

3: Pentru ca e confortabila

4: Pentru ca e mai puternica

5: Pentru ca asa trebuie sa fie .

 

 

+1 :thumbsup: :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

daca esti fan nu inseamna ca esti orb.. ca la orice, treaba cu confortul vine aproape intodeauna cu alte compromisuri...

 

Nici nu am implied cĂŁ un fan ar fi orb... :blink: Doar fan... 8)

Link to comment
Share on other sites

daca esti fan nu inseamna ca esti orb.. ca la orice, treaba cu confortul vine aproape intodeauna cu alte compromisuri...

 

+1

cat timp am avut x6e pe dreapta am folosit un w211 facelift,cu de toate pe el,era mai confortabil decat x6-e meu,chiar daca puneam suspensia pe sport si avea jante pe 18.

Link to comment
Share on other sites

Un BMW cu noile suspensii "reglabile" este la acelasi nivel de confort cu Merc pe perna de aer.

 

Oricum, noile generatii de BMW, subit, au devenit foarte confortabile. Din pacate, in detrimentul sportivitatii.

 

 

D-rive,poti sa dezvoli un pic contextul? cum adica in detrimentul sportivitatii???

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Din punctul meu de vedere pe vremuri Bmw ul si mercedesul aveau clienti foarte clar impartiti, cei ce vroiau sportivitate luau bmw cei ce vroiau sa mearga cu sufrageria la drum luau mercedes. Amandoua variantele erau extrem de laudabile ca si performanta... in ceea ce isi propusesera. Acum nu prea mai exista asa ceva si fiecare marca incearca pe cat posibil sa agate toti clienti. E adevarat bmw continua sa aiba o tinuta mai sportiva dar exista variante si la mercedes. La fel mercedes inclina spre confort asta nu inseamna ca nu poti cumpara un bmw costum sa fie sufragerie ( seria 7).Cat despre audi fara suparare este un vw mai scump daca iti cumperi a6 ultimul model poti fi sigur ca in 2 3 ani va aparea un passat care va semana leit cu audiul tau no offence. Audi mi se pare mult prea scumpa pentru lipsa de personalitate care o ofera. Nu inteleg de ce este pusa langa Bmw si Mercedes si nu este pus acolo Jaguarul care clar are personalitate proprie si ofera confort si niste motoare f tari. Eu in lumea asta consider ca masina mea E38 si jaguar XJ sunt cele mai frumoase proiectate vreodata. Motivul pentru care nu mi am luat Xj este ca nu imi permiteam consumul si variante diesel de 2.7 cu motor de peugeut mi se pare cel putin prost gandita
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ne-a batut Mercedesul de ne-a omorat la faza asta. :thumbsup:

 

De ce ne-a batut? Parerea mea: sunetul BMW-ului se aude mai sportiv, ca un motor mai turat, mai sprinten, pe cand cel al Merc-ului se aude ca a unui muscle car american - niste brute de masini concepute sa ruleze numai drept, fara curbe...

 

Sincer, care sunet se apropie mai mult de cel al unui Ferrari sau Lamborghini? :)

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ne-a batut Mercedesul de ne-a omorat la faza asta. :thumbsup:

 

 

 

heh.. fiecare motor cu sunetu lui specific. nu poti compara un v10 care se aude de parca zici ca a traznit tunetul in spatele tau cu mormaitu unui v8. daca vrei compara c-ul amg cu m3 sau cu m5. :)

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

Ne-a batut :laugh: , lucreaza cineva la BMW si nu stiam?

AMG are un sunet specific , mult mai gros decat orice BMW , nu inseamna ca e mai bun sau mai rau.

Alte povesti cu Audi e VW , Audi produce printre altele RS5 si R8 care bat cam orice de la BMW ...

Link to comment
Share on other sites

la capitolul soundul evacuarii oricum M-urile stau rau in comparatie cum AMG sau RS, cum zicea unul care comenteaza filmuletul, sunetul evacuarii lui M6 parca e de scuter in comparatie cu cel al AMG-ului...vad foarte des multe AMG-uri modelele noi, are evacuarea aia un sunet de ti se increteste pielea, e absolut superb sound-ul, iti vine sa stai langa la relanti si sa o asculti.... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

AMG are un sunet specific , mult mai gros decat orice BMW , nu inseamna ca e mai bun sau mai rau.

+1

Eram acum 2 zile in parcarea reprezentantei BMW, cu un prieten, uitandu-ne la masinile BMW Premium Selection. Din departare venea un Merc. Ii spun amicului " Vezi ca asta tre' sa fie un AMG"

El : " De unde stii? "

Eu : "Dupa sunet, nu poate fi altceva decat un AMG"

 

Intradevar, sunetul este incredibil de cool :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ne-a batut :laugh: , lucreaza cineva la BMW si nu stiam?

AMG are un sunet specific , mult mai gros decat orice BMW , nu inseamna ca e mai bun sau mai rau.

Alte povesti cu Audi e VW , Audi produce printre altele RS5 si R8 care bat cam orice de la BMW ...

Singurul Audi care "bate" orice BMW la ora actuala este R8 V10 si asta datorita faptului ca BMW inca nu are un supercar.Pe RS5 l-a cam afumat M3-ul. :laugh: http://www.youtube.com/watch?v=2CQQ7yf7N5Y

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Amg este exact echivalentul M.

Iar Alpina echivalentul Brabus.

 

Brabus este tuner aftermarket HI-TECH pentru Merc` iar Alpina este o companie individuala care produce masini bazate pe cele BMW ( conform Technischer Uberwachugsverein.

 

 

 

 

OT: Cred ca noi romanii avem mai mare acces la un BMW decat la un Merc` si e destul de greu de avut pareri pertinente. Parerea personala e ca totul tine de gusturi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.