Jump to content

Consum 530d


Geme

Recommended Posts

si cand eu spuneam ca imi consuma peste 17l la 100 km in bucuresti un 530da din 2004 spuneati ca am masina stricata

cred ca am fost sincer si nu ma amageam singur ca am bmw diesel care consuma putin

cand am avut 530i din 2004 imi consuma tot 17l si ajungea pana la 22 l la 100km in oras .. dar nu ma zapacea de cap precum dieselul

deci era mai avantajoasa motorizarea pe benzina

Edited by bogdanbalasa
Link to comment
Share on other sites

Problema este cĂŁ mulĂži denatureazĂŁ realitatea. :)

 

Zicea cineva pe un topic cĂŁ un E39 535i consumĂŁ 6% la drum lung Âşi 14-15% ĂŽn oraÂş.

 

E o inepÞie, e imposibil sã consume atât de puÞin.

 

Am maÂşina de mai mult de 2 ani, n-ai cum sĂŁ scoĂži asemea consumuri nici dacĂŁ mergi ĂŽn cel mai calm mod.

Link to comment
Share on other sites

sincer chiar nu stiu... eu trebuie sa aleg intre masinile BMW 320d (150cp) E46, 525d E39/E60, 530d E60, cam astea sunt variantele care ma intereseaza (la second hand). Topicul l-am deschis ca sa imi fac o idee si in tendinta de consum... avand in vedere ca 525d E60 are motor de 2500, ala pana in 2006-2007 si 530d E60 are 3000cmc, intretinerea e mai ok la 525d E60 :) . Si pentru mine fiind prima masina (mai am un an si ceva pana sa implinesc 18 ani si clar o sa achizitionez atunci una) cred ca este ok 525d-ul... dupaia vad eu cum sunt costurile si toate cele si se poate trece si la una mai tare nu? Cred ca deocamdata nu voi merge pe modelul 530d E39/E60, poate pe viitor. Deci voi face alegerea dintre 320D E46 (150cp), 525D E39/E60... :) Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

Hmmm omu n-are inca carnet si viseaza deja la peste 200 de caluti ? Interesant :)

 

Acum ontopic: vezi ca in 2006 e60/530D a primit un mic upgrade adica are 231cp si consum foarte comparabil cu 525D de 177cp asa ca daca vrei masina de dupa 2006 te sfatuiesc sa mergi pe motorul de 3000cc.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu stiu exact ce voi alege, ori 320D E46(150cp) ori 525d E39/E60... Masina vreau sa o iau la second hand si nu vreau sa dau multi bani din inceput pe ea... deci sa fie ok din punct de vedere tehnic si km aprox. 100 si ceva de mii de km... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :bashwall: Multumesc! Astept raspunsuri <_<

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

 

 

Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :unsure: Multumesc! Astept raspunsuri :)

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

Link to comment
Share on other sites

Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :bashwall: Multumesc! Astept raspunsuri <_<

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

 

 

Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :unsure: Multumesc! Astept raspunsuri :)

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

 

 

sigur e defecta! fugi cu ea la service.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :unsure: Multumesc! Astept raspunsuri :)

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

 

 

Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :blink: Multumesc! Astept raspunsuri :bashwall:

ce am vazut pe aici m-au cam speriat, in oras pot sa spun ca ia un consum de 10,5, mers normal si chiar din cand in cand calcata bine - pe bord imi arata 10,2 iar la pompa a iesit 10,5 - am facut de trei ori si la fel a dat, cu mici diferente

 

 

sigur e defecta! fugi cu ea la service.

crezi ?!!!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

botosani - bucuresti (aproximativ 470 km), consum mediu 7.6%, viteza medie 92 km/h.

bucuresti-botosani consum mediu 7.2%, viteza medie 97km/h.

3 persoane in masina, carburantul folosit fiind mol tempo plus euro diesel.

masina a fost echipata cu anvelopele de iarna ( inca nu am facut trecerea la anvelopele de vara <_< ), temperatura exterioara variand intre 17-20 grade C.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut! Spuneti-mi va rog cat consuma un BMW 530d (e39 si e60) urban si suburban. Doresc sa imi raspunda in special proprietari ale acestor modele de masini. :) Multumesc! Astept raspunsuri <_<

am schimbat bateria la masina si dupa vreo doua luni am facut un test la masina si eram plin de erori, am resetat si acum nu sare consumul de 10 in oras, nu stiu daca a avut vreo legatura.

Link to comment
Share on other sites

530d consum sub 10 in Bucuresti?? He he...ce gluma! Din ciclul am mers cu 200km/h pe serpentinele de la Sinaia.Mie un 525d e60 in Bucuresti mi-a luat timp de aprox 1,5 ani 12% seara si 14,5% ziua.Masina de firma cu toate serviceurile la zi. Ca sa nu mai vorbesc ca 520d E39 imi consuma 10-11 in Bucuresti.
Link to comment
Share on other sites

530d consum sub 10 in Bucuresti?? He he...ce gluma! Din ciclul am mers cu 200km/h pe serpentinele de la Sinaia.Mie un 525d e60 in Bucuresti mi-a luat timp de aprox 1,5 ani 12% seara si 14,5% ziua.Masina de firma cu toate serviceurile la zi. Ca sa nu mai vorbesc ca 520d E39 imi consuma 10-11 in Bucuresti.

 

conteaza si ce roti ai pe masina!

eu am consum mai mare cu cele de vara care sunt245/45/17 rft fata de cele de iarna care sunt 225/45/16 cauciucuri normale, dar oricum nu sub 10(aia e poveste!)

Link to comment
Share on other sites

530d consum sub 10 in Bucuresti?? He he...ce gluma! Din ciclul am mers cu 200km/h pe serpentinele de la Sinaia.Mie un 525d e60 in Bucuresti mi-a luat timp de aprox 1,5 ani 12% seara si 14,5% ziua.Masina de firma cu toate serviceurile la zi. Ca sa nu mai vorbesc ca 520d E39 imi consuma 10-11 in Bucuresti.

sunt din Constanta, cine a zis Bucuresti ?!!

 

530d consum sub 10 in Bucuresti?? He he...ce gluma! Din ciclul am mers cu 200km/h pe serpentinele de la Sinaia.Mie un 525d e60 in Bucuresti mi-a luat timp de aprox 1,5 ani 12% seara si 14,5% ziua.Masina de firma cu toate serviceurile la zi. Ca sa nu mai vorbesc ca 520d E39 imi consuma 10-11 in Bucuresti.

e normal sa-ti consume mai mult decat 530, motorul tau munceste mai mult <_<

Link to comment
Share on other sites

in cazul asta masina mea are ceva ... deci dau 10000 euro + masina mea(530dA din 2004) la schimb cu un 530d (e60) care consuma sub 15l/100 km in bucuresti

ori mergeti voi cu vele.. panze .. cu vantul in spate .. ori masina mea are ceva ... ori poate eu sunt sincer si voi nu.. sau nu stiti sa calculati consumul real

 

 

 

 

Stai linistit, masina ta nu are absolut nimic.Eu nu stiu de unde scot baietii astia consumurile astea.Ca sa lamurim din start, vorbim de consum in BUCURESTI unde traficul e foarte aglomerat.Mie imi ia 525 dA 14%.Asa mi-a consumat mereu :intre 13.5 si 14.7.Am avut E46 -2002 cu motor de 2.l benzina, 143 cp si nu scadea sub 12% orice i-as fi facut., Vectra b la fel 2 l benzina 13-14%..Cine afirma ca un 530 d (masina de 1.8 Tone si 218 cp) poate sa consume in Bucuresti mai putin de 13% , ori merge cu ea la consum ca taximetristii ori MINTE!!Iar consumurile de 8-9 % sunt deja aberante.

 

App de mers la consum si bosorogeste asa, am un prieten cu un passat 1.9 tdi (normal) din 2005 cu 131 cp care m-a dus pana la brasov si inapoi cu 50 km/h!!!Am innebunit, a fost cea mai plictisitoare zi din viata mea!Normal ca lui ii consuma 5-6%..:) <_<)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
9.7% cu aer conditionat in oras , mai scriu si eu pe aici sa-i oftic pe altii dar sincer atat mi-a luat, am facut in oras 680 km cu un full si imi mai arata ca mai am 50 de facut, din care jumate din ei sunt facuti cu AC on
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.