Jump to content

Castrol vs Alte uleiuri


Respectati recomandarea BMW privind folosirea Castrol ?  

79 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

salut

sa va zic povestea mea cu uleiul castrol edge 5w -30

 

am facut schimbul de ulei acum vreo 3-4 luni , toate bune si frumoase

 

acum 2 saptamani a trebuit sa fac un drum de vreo 350 de km , pana la mine acasa , masina a mers ok , dar cand am ajuns in parcare si am oprit masina , mi-a aparut pe bord check oil level , m-am uitat la ulei si era la minim , a doua zi dimineata , ma uit la ulei si era la pe joja la mijloc intre minim si maxim, ma intorc la Bucuresti , toate bune , peste o saptamana fac iar acelasi drum aceasi chestie la destinatie in parcare .La drumul la intoarcere spre bucuresti ( dupa ce am facut si o pauza pe drum de 15 min ) imi apare pe bord in timpul mersului check oil level , trag pe dreapta si pun 100 de g de ulei , ajung la bucuresti si in fata blocului iar imi apare check oil level. :twoup:

 

eu am inteles ca e uleiul varza , a mai patit cineva ceva asemanator??? , am inteles ca din cauza drumului lungsi calduri , uleiul se dilata , am mai auzit de oameni care au patit la fel , cu acelasi ulei pe masini vw dar nu me bmw

 

cand o sa fac din nou schimbul , ce ulei imi recomandati , sa trec pe ulei bmw sau sa schimb firma???

Edited by BoBo
poll
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

trag pe dreapta si pun 100 de g de ulei , ajung la bucuresti si in fata blocului iar imi apare check oil level. :twoup:

trebuia sa pui minim 500 grame, daca era la jumatate intre minim si maxim sau mai jos.

daca mergi cu viteza mare (turatie mare de fapt) e normal sa consume ulei.

Link to comment
Share on other sites

nu am forjat masina la maxim , am mers mediu , ca sa zic

 

 

Pune ulei original BMW !..Ai sa vezi o mareee reducere a consumului de ulei !..desi nu credeam, e o mare dif intre uleiul original BMW ( made in De) si castrolul din comert made in EU ..Asta e ..

Link to comment
Share on other sites

Atentie la masina, E totusi castrol nu consuma 100 ml la 350 km.. totusi e vorba de pana in 500 ml la 10.000 km, baga o diagnoza sa nu ai suprize neplacute, sa nu ai "consumatori surpriza" de ulei

 

 

nu cred ca consuma ulei

 

eu am inteles ca se modifica vascozitatea uleiul si din aceasta cauza apare mesajul de check oil level

Link to comment
Share on other sites

degeaba... vascozitatea e data de producator 30 la temperaturi ridicate... nu e normal.. completeaza la maxim, si poti urmari mai usor, si daca apar "viaratii" de genul asta, nu ti se mai aprinde check oil level... sincer am 5w-30 in motor si nu am probleme de genu... poti trece pe 5w-40 tot de la castrol
Link to comment
Share on other sites

degeaba... vascozitatea e data de producator 30 la temperaturi ridicate... nu e normal.. completeaza la maxim, si poti urmari mai usor, si daca apar "viaratii" de genul asta, nu ti se mai aprinde check oil level... sincer am 5w-30 in motor si nu am probleme de genu... poti trece pe 5w-40 tot de la castrol

 

cred ca asa o sa fac dar nu prea ma panichez din cauza ca am mai auzit lume cu vw care li se aprindea lampa de ulei in timpul mersului si , daca tin eu minte bine , parca a mai postat cineva cineva cu un e60 o problema asemanatoare

Link to comment
Share on other sites

Faptu ca ai mai auzit 1 e60 si multe din grupu VAG , aia nu e regula ca tre sa ti se aprinda becul... si eu am vazut la un sprinter ca i se aprindea becu in curbe, a oprit omu la peco pe autostrada a completat pana la maxim si nu a mai avut treaba 4000 km.. pana la intoarcere
Link to comment
Share on other sites

Faptu ca ai mai auzit 1 e60 si multe din grupu VAG , aia nu e regula ca tre sa ti se aprinda becul... si eu am vazut la un sprinter ca i se aprindea becu in curbe, a oprit omu la peco pe autostrada a completat pana la maxim si nu a mai avut treaba 4000 km.. pana la intoarcere

 

 

becul de la ulei nu s-a aprins niciodata

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca acest castrol e facut in UE , nici macar nu scrie tara , s-au postrit si castrol

 

Unde o fi facut oare in EU? Sunt chiar curios.

 

Ce e si mai curios pentru mine e ca Aral care se gaseste la noi in comert e "Made in Germany". Sau cel putin asa scrie pe cutii.

Si e mai ieftin decat Castrol. Si Aral si Castrol sunt acelasi grup.

Link to comment
Share on other sites

aceleasi simptome le-am avut si eu, aveam cu uleuiul respectiv (5w30) 5000km si incepuse sa mi se aprinda martorul de la ulei.....am constatat ca era foarte fluid si aproape 1.5l consumat.........am inteles ca uleiul castrol de la noi e cam praf, probabil ca daca ti l-ai lua din afara ar fi alta treaba......personal am trecut la mobil 1, am vreo 4mi cu el si arata ok, si se comporta mult mai fain masina.....
Link to comment
Share on other sites

Idem Castrol 10w40 Magnatec. Am pus Motul 10w40 si s-a calmat senzorul. :twoup:

Eu am pus Mobil1 - 0W40 ii cel mai bun...

 

mobil made in turkey??...ca mai nou mobilul e facut in turcia, iar unele pe unele modele gen 5w-50 scrie made in ue dar este imbuteliat tot in TURkey.

Si eu am folosit mobil 1 5w-50 care l-am laudat degeaba...dupa 3000Km l-am schimbat ca din 7,5L mai erau nici 6.....mi-am bagat picioarele in el de mobil si de banii care i-am dat pe el si am luat Castrol Edge sport 10-60...care in 1700-1800Km nu s-a dus gram :twoup:

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

habar n aveti ce bagati in masini!!!!...ulei de tot rahatu sub marca CASTROL...io folosesc de cel putin trei ani METABOND...sunt foarte multumit!!!..tratament de ulei, de benzina...masina merge ceas!!..n am avut niciodata probleme cu motorul..!!!
Link to comment
Share on other sites

habar n aveti ce bagati in masini!!!!...ulei de tot rahatu sub marca CASTROL...io folosesc de cel putin trei ani METABOND...sunt foarte multumit!!!..tratament de ulei, de benzina...masina merge ceas!!..n am avut niciodata probleme cu motorul..!!!

 

Si ce masina ai? :twoup:

 

Cati km parcurgi pe an?

 

O poza cu masina?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.