Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Detin un bmw 530d combi an 2001.As avea si eu nevoie de ajutorul si de sfaturile voastre!

Masina are cutie steptronic si are o problema.Daca merg pe modul automat D,din cand in cand se blocheaza in treapta a3a sau a5a si nu mai schimba viteza!Daca opresc si scot cheia din contact si o bag din nou isi revine.Din aceasta cauza folosesc mai mult masina pe modul manual si nu apare aceasta problema!Care credeti ca ar fi problema?

 

Masina este pusa pe limba germana.Computerul de bord afiseaza in limba germana tot iar ecranul(navi/tv) tot in limba germana.Am cautat sa schimb limba si nu are decat germana si italiana.Cum s-ar putea pune si alta limba?

 

Computerul de bord,cred ca incepe sa se duca.Scrisul este intrerupt nu se vad unele litere decat parti din ele.

 

Nu ar trebui sa se aprinda si acela unde arata masina cand e o usa deschisa?Partea aia nu se aprinde deloc si nici nu s-a aprins de cand am masina adica de o saptamana.Trebuie aprins de undeva?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu mi am dat seama.Pur si simplu se blocheaza cand sunt in treapta a3a sau a5a doar la treptele astea si doar uneori si doar in modul automat D.Masina merge normal in treapta respectiva(trepta pe care s-a blocat).De exemplu daca raman blocat in treapta a3a si trebuie sa franez mi e foarte greu dupa aceea sa plec de pe loc.Dar daca opresc si scot cheia din contact totul revine la normal.
Link to comment
Share on other sites

@ciupanezu:Nu patineaza cutia.

 

@florin33:Pai la D imi afiseaza viteza in care sunt acolo in bord!Da am incercat masina se tureaza dar nu trece intr o treapta superioara (in cazul vitezei a3a)si nici intr-o treapta inferioara ramane "agatata"asa.Pana scot cheia si o bag din nou!Nu am mers aproape deloc pe automatic stiind de aceasta problema astazi am mers cu ea pe automatic in oras si am observat sub masina la oprire o pata de ulei.Nu stiu de la ce e,ma gandesc ca poate e de la cutie.Cat am folosit o pe manual nu am vazut nici o pata de ulei

Link to comment
Share on other sites

@Tom:Nu am reusit sa iau cd key-ul din lipsa de seed-uri pe torrents!Am cautat peste tot si nu am reusit sa gasesc.Este un singur cd-key care se foloseste la orice versiune de soft sau difera?Citisem undeva ca nu ar mai fi nevoie de soft daca faci upgrade la o versiune mai mare de v17.In alta parte am gasit ca pana la v.22 ai nevoie de cd key.Are cineva acest cd key?Ma poate ajuta?

 

http://thepiratebay.org/tor/3991947/BMW_Ea...pe_2007-2008.De asemenea am cautat si cd-ul cu harti.Tipul de aici spune ca romania nu este(see description & comments).Am inteles ca totusi este si cu Romania o veriune beta.E adevarat?Se poate folosi?Cum merge?

Link to comment
Share on other sites

Acum am venit cu masina de la un service!S-a uitat mecanicul la masina.El spune ca s-ar putea sa nu fie probleme la cutie sa fie doar ceva electronic daca pe manual merge.Am mers doar pe automatic astazi prin oras si nu s-a blocat deloc am incercat si modul sport:D.Pata de lichid nu e ulei e apa dar nu de la clima.Este undeva la motor mi-a aratat mecanicul un fel de suruburi de aerisire si s-a rupt unul si iesea apa pe acolo si din cauza presiuni s-a fisurat(crapat)vasul de apa de la motor.Surubul acela l-am schimbat mai trebuie sa mi schimb vasul de apa.Stiti sa imi spuneti niste preturi?Atat noi cat si sh.Daca nu e diferenta mare imi fac comanda la Banat.
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa gasesc Cd-key-ul l-am ars cu clone cd asa cum trebuie.Am mers la masina am pus contactul,am asteptat sa se incarce sistemul,am pus cd-ul cu soft a aparut cv pe ecran.Nu am inteles ca e italiana si oricum nu a durat mult.Tin minte(cred)ca a fost ceva cu "boot".M-am pus sa astept si am stat si am stat 20 de minute si nu s-a intamplat nimic.Am scos cd-ul de boot si am bagat cd-ul cu harti.Nu s-a intamplat nimic insa nu mai pot accesa functia de "navigatione gps" si nu mai pot scoate nici cd-ul din modulul din spate :twoup: :twoup: :D.In rest toate functile merg(tv-ul,radio,cd,coputerul de bord,setarile si codul)

 

@Bavaria:Ce legatura are dimensiunea rotilor?Ma voi uita oricum jentile sunt bbs(aftermarket)si cauciucurile noi asa am cumparat-o.Baiatul de la care a luat-o avea puse si distantiere pe ea "pentru un look mai agresiv:P"pe spate le-am dat jos.Problema cu cutia spunea el ca a aparut dintr-o data cand venea din Iasi,i-a ramas blocata pe o anumita treapta.Mentionez ca el circula foarte mult aproape tot timpul pe modul sport.

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria:Ce legatura are dimensiunea rotilor?Ma voi uita oricum jentile sunt bbs(aftermarket)si cauciucurile noi asa am cumparat-o.Baiatul de la care a luat-o avea puse si distantiere pe ea "pentru un look mai agresiv:P"pe spate le-am dat jos.Problema cu cutia spunea el ca a aparut dintr-o data cand venea din Iasi,i-a ramas blocata pe o anumita treapta.Mentionez ca el circula foarte mult aproape tot timpul pe modul sport.

 

Inainte de a te apuca de reparatii complicate la cutie, electronica,...etc, pune un set de roti potrivite pentru masina ta si fa o proba.

 

Am reusit sa gasesc Cd-key-ul l-am ars cu clone cd asa cum trebuie.Am mers la masina am pus contactul,am asteptat sa se incarce sistemul,am pus cd-ul cu soft a aparut cv pe ecran.Nu am inteles ca e italiana si oricum nu a durat mult.Tin minte(cred)ca a fost ceva cu "boot".M-am pus sa astept si am stat si am stat 20 de minute si nu s-a intamplat nimic.Am scos cd-ul de boot si am bagat cd-ul cu harti.Nu s-a intamplat nimic insa nu mai pot accesa functia de "navigatione gps" si nu mai pot scoate nici cd-ul din modulul din spate :twoup: :twoup: :D.In rest toate functile merg(tv-ul,radio,cd,coputerul de bord,setarile si codul)

 

In cel mai bun caz trebuie incarcat softul din nou, in cel mai rau caz daca softul a fost corupt trebuie alta unitate de navigatie.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie cazul sa schimb unitatea de navigatie.Daca insa e nevoie pot cumpara MKIV?Sa o montez fara sa fac alte modificari?

Voi incerca cu rotile,desi face foarte rar,de exemplu cand am mers in proba cu ea si am mers mult pentru ca dl. respectiv vroia sa mi arate care e problema si nu a reusit pentru ca nu se bloca.Un prieten cu care am fost dupa masina a facut si el un test drive si el a reusit sa ramana blocat.In oras circul mai mult pe automat si nu mi s-a blocat deloc.O voi duce zilele astea undeva sa o pun pe tester sa vad clar care e problema.Multumesc frumos pentru raspuns Bavaria.

Link to comment
Share on other sites

.O voi duce zilele astea undeva sa o pun pe tester sa vad clar care e problema.

 

 

Cauciucurile uzate foarte rau sau cu dimensiuni in afara celor specificate de producator pot provoca computerul de cutie sa treaca intr-un program specific acceleratiilor in curbe, astfel incat nu mai este permisa schimbarea treptelor.

Fiind o caracteristica a computerului de cutie nu apare nici o eroare.

Este posibil sa fie cu totul altceva, insa nu strica sa ai in vedere si acest aspect :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Deci pot sa scap:Dsa nu schimb unitatea :twoup: bine ar fi.Voi cauta.Asa vasul de apa de la motor cine stie niste preturi ?Sh voi cauta dar daca nu difera mult pretul sh de cel nou il cumpar nou.Macar niste preturi orientativa.Am gasit dincolo,pe un forum,cineva schimba "cooler"cv de genul tot un vas la e39 540i mi se pare poate gresesc si adat 39lire +tva:-s.Am gasit un documentar despre cum se rezolva pixeli din computerul de bord daca vreti.Uitati si poze cu vasul care trebuie inlocuit:

 

Am rezolvat cu modulul gps :twoup: si-a revenit merge ca inainte scoate cd-ul:D.Multumesc tuturor pentru sprijin.Acum nu stiu daca sa incerc din nou cu softul:-s

post-7761-1214380553_thumb.jpg

post-7761-1214380586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu as avea curaj :twoup: cel putin nu inca.

Ce zici Tom sa mai incerc odata cu update-ul softului?Oare de ce nu a mers?Am pus cd-ul si am asteptat aproximativ 20 de minute si nu s-a intamplat absolut nimic pana m-am hotarat sa scot cd-u:(.Oare de ce nu a mers ?Trebuie sa intru undeva cand bag cd-ul cu soft?

Link to comment
Share on other sites

m-am bagat eu la reparat de pixeli insa tot morti au ramas pixeli la mine deci presupun ca LCD-ul sau circuitul

 

insa la mine nu apareau/disparea un functie de caldura deci la voi s-ar putea sa tina

 

am luat kitul si cred ca am ramas cu 3 folii din 5 si ciocanu cu cap lat

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

m-am bagat eu la reparat de pixeli insa tot morti au ramas pixeli la mine deci presupun ca LCD-ul sau circuitul

 

insa la mine nu apareau/disparea un functie de caldura deci la voi s-ar putea sa tina

 

am luat kitul si cred ca am ramas cu 3 folii din 5 si ciocanu cu cap lat

 

Ai incercat sa schimbi display-ul din bord la E39?

 

Oricum bordul de E39 nu are acelasi tip de display ca la E60.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.