Jump to content

E46 Diesel - care e cel mai reusit motor din clasa 2000 cmc


MOTANUL

Recommended Posts

frate, eu am un 320d care ii schimb uleiul la 8mi-10mi maxim, imi consuma 12l/100km, ii pun motorina de la OMV-sprint diesel, da putin fum ca deh e diesel chiar si cu motorina asta buna, am facut 35mi km din august si pana azi, iar de mers nu cu viteza de varf pot spune ca mai mult de 220km/h nu am vazut, cu pedala la blana....bine, ei in carte dau o viteza maximala de 221km/h, deci cred ca sunt in parametri......

Nu imi vine sa cred ca iti consuma 12l !!!

 

Nu inteleg de ce schimbi uleiul asa de des, 8mii???

 

In cate trepte ii cutia ta?

 

 

frate, eu am un 320d care ii schimb uleiul la 8mi-10mi maxim, imi consuma 12l/100km, ii pun motorina de la OMV-sprint diesel, da putin fum ca deh e diesel chiar si cu motorina asta buna, am facut 35mi km din august si pana azi, iar de mers nu cu viteza de varf pot spune ca mai mult de 220km/h nu am vazut, cu pedala la blana....bine, ei in carte dau o viteza maximala de 221km/h, deci cred ca sunt in parametri......

Nu imi vine sa cred ca iti consuma 12l !!!

 

Nu inteleg de ce schimbi uleiul asa de des, 8mii???

 

In cate trepte ii cutia ta?

 

Cat despre fum.....m-am speriat cand am vazut ce era in spatele meu!!!

De asta ajung unele bmw-uri coaja, le schimbati uleiul la 50 mii km.

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca atat motoarele cat si uleiurile au facut in ultimul timp un salt tehnologic si calitativ, consider un pic exagerat schimbul uleiului la 8.000 km. (nu face rau asta e tot atat de adevarat - dar nici sa schimb uleiul ca la matiz nu as recomanda).

Una e sa bagi ulei de 10 ron litrul si alta e sa bagi de 50-60 ron. Eu merg pe principiul - cel mai bun ulei si filtre; dar fara interval long-service pt. ca avem prea mult praf si combustibil dubios. (un 15.000-20.000)

 

Conform service-plan BMW la cat este indicat de producator sa se faca schimbul de ulei?

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca atat motoarele cat si uleiurile au facut in ultimul timp un salt tehnologic si calitativ, consider un pic exagerat schimbul uleiului la 8.000 km. (nu face rau asta e tot atat de adevarat - dar nici sa schimb uleiul ca la matiz nu as recomanda).

Una e sa bagi ulei de 10 ron litrul si alta e sa bagi de 50-60 ron. Eu merg pe principiul - cel mai bun ulei si filtre; dar fara interval long-service pt. ca avem prea mult praf si combustibil dubios. (un 15.000-20.000)

 

Conform service-plan BMW la cat este indicat de producator sa se faca schimbul de ulei?

 

difera in functie de ulei...

maxim 25.000km afara...dar in romania poti injumatati perioada

Link to comment
Share on other sites

La VAG e cam asa:

7500 km daca mergi cu biodiesel sau folosesti masina 90% in oras

15.000 interval de service normal (50% drumuri in afara; 50% in oras)

40.000 long -service (drumuri in afara orasului 90%; parcurs 40.000 km in mai putin de 1 an)

 

Daca am inteles bine mercedesul are si long service de 50.000 km.

 

Eu fac cam ~15.000 pe an. In ultimele 2 cazuri am schimbat uleiul la 14.000 pentru ca nu am reusit sa fac 15.000/1 an.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca atat motoarele cat si uleiurile au facut in ultimul timp un salt tehnologic si calitativ, consider un pic exagerat schimbul uleiului la 8.000 km. (nu face rau asta e tot atat de adevarat - dar nici sa schimb uleiul ca la matiz nu as recomanda).

 

Una este sa circuli pe autostrada sau macar intr-un trafic normal si alta este sa circuli in Romania in regim urban.

 

Plus ca trebuie luate in considerare si calitatea proasta a combustibililor si praful...

Link to comment
Share on other sites

320d, din 2000, 136 cp, consum 10% in oras (Bucuresti, mers semisportiv, schimbat vitezele de la 2500 rpm in sus, cu climatizare aproximativ permanenta), 6% afara (viteza catre 130-140 km/h, cu blana pe autostrada din cand in cand, de antrenament :twoup:)

ce sa vrei mai mult de la un bmw

sunt curios dupa ce o duc in 163 de cai ce consum o sa-mi dea

aa.. alimentare de la rompetrol cu efix

Edited by JKidd
Link to comment
Share on other sites

320d, din 2000, 136 cp, consum 10% in oras (Bucuresti, mers semisportiv, schimbat vitezele de la 2500 rpm in sus, cu climatizare aproximativ permanenta), 6% afara (viteza catre 130-140 km/h, cu blana pe autostrada din cand in cand, de antrenament :twoup:)

ce sa vrei mai mult de la un bmw

sunt curios dupa ce o duc in 163 de cai ce consum o sa-mi dea

aa.. alimentare de la rompetrol cu efix

 

acelasi consum...insesizabil putin mai mic

Link to comment
Share on other sites

in tara asta sa schimbi uleiul la 20 000 este crima pentru masina

schimbul se face in jurul cifrei de 10 mii cam asa

 

nu mai face afirmatiile asta bro, risti sa-i superi pe baieti :twoup: .....las' sa schimbam noi la 8-10mi, si ei la 20mi....sa fie risipa noastra :twoup:

 

eu zic sa faceti la 5000 km ca la ce praf e in romania ......

Link to comment
Share on other sites

in tara asta sa schimbi uleiul la 20 000 este crima pentru masina

schimbul se face in jurul cifrei de 10 mii cam asa

 

nu mai face afirmatiile asta bro, risti sa-i superi pe baieti :twoup: .....las' sa schimbam noi la 8-10mi, si ei la 20mi....sa fie risipa noastra :twoup:

 

eu zic sa faceti la 5000 km ca la ce praf e in romania ......

 

 

filtru aer Da ..:D ..la 5000 e f bine

Link to comment
Share on other sites

pai schimba filtru la 20.000, eu am fost nevoit sa-l schimb la 8000, cand la iesirea din iarna am avut treaba pe la filtru epurator, si cand am vazut filtru de aer, nu stiam cum sa dau de grozadan mai repede sa-mi iau filtru, desi era programat la revizia de la 10.000
Link to comment
Share on other sites

Nu ma pune sa caut unde ai zis ca schimbi uleiu la 8000km.... apuci sa termini de turnat din sticla, pana-l schimbi ? cate schimburi de ulei ai facut de cand ai masina ?

 

 

La 6-7000 schimb, am mai scris pe forum de multe ori.

 

5 schimburi de ulei am facut pana acum... :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

viteaza de varf 230 am mers eu cu el (pe ceas), cartea ii da 227km/h

si eu am mers cu el pe ceas 227-228km  ...insa in talon scrie 216km viteza max....unde ai vazut tu in carte 227km?!? :twoup:

 

ete si dovada..ms sorin pentru ceasuri...trebuia sa fac poza noaptea ca se vedea mai misto

p.s. daca exista freo indoiala am si filmulet :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.