Jump to content

Filtru particule E60 / 2005


Bujie

Recommended Posts

Salutare,

 

Stie cineva sa-mi spuna , sigur, daca E60 530 d din 02.2005 are filtru de particule, ca vreau sa ma cert cu baietii de la RAR sa mi-l treaca pe CIV.

Mai apare o reducere de 25 % la noua taxa " de mediu ".

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Stie cineva sa-mi spuna , sigur, daca E60 530 d din 02.2005 are filtru de particule, ca vreau sa ma cert cu baietii de la RAR sa mi-l treaca pe CIV.

Mai apare o reducere de 25 % la noua taxa " de mediu ".

 

Multumesc

Salutare am un E60 din 2004 525d si alaltaieri am fost la RAR sa imi fac testul de CO2, filtru de particule am apare in iDRIVE, si este vizibil fizic dar trebuie sa ai si un certificat de conformitate la masina (trebuia sa ti-l dea cel care ti-a vandut masina), eu unul nu am avut dar cu multe insistente si ceva cunostinte am reusit sa-i fac pe baietii de la RAR cica inginerii de la RAR sa se uite sub masina sa identifice acel filtru si am reusit. Acum am achitat taxa de mediu si m-a costat 512 euro fara acel filtru ma costa 712 parca.

Sper sa te ajute aceasta informatie.

P.S. acesta este calculatorul pentru taxa folosit de catre cei de la Finante:http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_auto_2008.html, sper sa ajute.

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi.

Am reusit si eu dupa lupte seculare cu RAR-ul sa-l "gaseasca " si sa mi-l treaca in carte, dar m-am certat cu Adm Fin ca nu aveau in calculator reducerea pentru filtru ( evidet ei au doar cresteri.... )

Pana la urma cu audiente pe la directori am scos-o la capat di am platit 3.013 ron.

Complicata treaba, cred ca daca pui un neamt sa faca o inmatriculare in Romania face infart !!!

Link to comment
Share on other sites

Am un 530D E60 din 09/2004, am inteles ca procedura de "verificare" a respectivului filtru apare cam in 2 saptamani din data de azi (4 iulie 2008). Intrebare pentru joky, unde anume e pozitionat filtrul ala, ca sa ii rog si eu pe respectivi sa se uite sub masina si sa scrie in CIV ca il am.. trebuie sa primesc cam 275 euro in plus daca se constata ca masina are asa ceva, deci nu e de neglijat. Mai mult, calculatorul oficial al ministerului finantelor are optiunea aia sa bifezi daca masina are sau nu filtru de particule, dar ca femeia de la ghiseu sa bifeze trebuie sa vada in C.I.V. asta.
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca le apare in sistem, pe al meu asa l-au gasit, si cu toate ca am fost si cu masina la RAR nu s-au uitat la ea.

Este un E60 530 D din 03.2005

Asta s-a intamplat ieri 03.07, in urma unei programari facute telefonic.

Daca-ti faci programare sa le ceri pe langa CO2 si Filtru pentru ca altfel fac figuri.

Bafta

 

Am uitat sa-ti spun ca si la RAR si la Adm Fin se rezolva in aceeasi zi , NU TE LASA......

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor de raspunsuri, da.. finalele sunt drepte nu in jos, in plus, imi apare in iDrive ca il am.

 

@ Bujie: "Am uitat sa-ti spun ca si la RAR si la Adm Fin se rezolva in aceeasi zi , NU TE LASA......" nu am inteles exact ce ai vrut sa spui, te referi la faptul ca dupa ce am rezolvat la R.A.R. sa ma duc repede si la administratia financiara sa depun dosarul?

 

intrebare: exista pana in prezent cineva care a primit bani inapoi dupa recalcularea taxei?

Link to comment
Share on other sites

joky, unde este localizat filtrul de particule ? Este in zona motorului sau undeva pe galeria de evacuare sub masina ?

 

Este pe evacuare aici vezi mai exact: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=18&fg=10

 

 

 

Am un 530D E60 din 09/2004, am inteles ca procedura de "verificare" a respectivului filtru apare cam in 2 saptamani din data de azi (4 iulie 2008). Intrebare pentru joky, unde anume e pozitionat filtrul ala, ca sa ii rog si eu pe respectivi sa se uite sub masina si sa scrie in CIV ca il am.. trebuie sa primesc cam 275 euro in plus daca se constata ca masina are asa ceva, deci nu e de neglijat. Mai mult, calculatorul oficial al ministerului finantelor are optiunea aia sa bifezi daca masina are sau nu filtru de particule, dar ca femeia de la ghiseu sa bifeze trebuie sa vada in C.I.V. asta.

 

Scuze ca raspund asa de tarziu dar am fost plecat. Filtrul il gasesti pe galerie dupoa catalizator aici se vede mai bine.:http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NC52&mospid=47751&btnr=18_0553&hg=18&fg=10

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu ieri la RAR si inca nu pot sa treaca filtrul de particule pentru E60 530d 2004. Va mai dura inca 1 saptamana.

Interesant, dar la mine in oras Zalau nu au fost probleme si mi-am facut RAR saptamana trecuta.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu ieri la RAR si inca nu pot sa treaca filtrul de particule pentru E60 530d 2004. Va mai dura inca 1 saptamana.

Azi am fost la R.A.R. si mi-au trecut filtrul in carte fara nici o problema. Vorbesc de R.A.R-ul din Voluntari.

 

Eu am 530d, la asta nu aveau inca in Voluntari. Poate azi...

Si @MaxXuTz a primit acelasi raspuns de la RAR.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.