Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

Se spune ca prostii dau in gropi... Si eu sunt unul, ca am reusit sa imi deteriorez o jeanta, sa stric un cauciuc si sper ca doar atat. Miercuri sunt programat la directie sa vad daca nu s-a dus ceva si acolo.... :blink: :) :)

Am intrat intr-u groapa pe o strada betonata, intr-o curba, pentru ca nu am vazut-o decat prea tarziu. Partea nasoala e ca trebuie sa astept 2 saptamani sa imi vina o alta jeanta :)

Apropos, credeti ca Casco despagubeste astfel de incidente? Aveti experienta in asa ceva?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca ai deteriorat si cauciucul si janta,in principiu trebuie sa fii despagubit,asta daca nu  apare ceva contrar scris cu litere mici prin contract.

Daca e doar cauciucul lovit,nu se prea despagubeste !

144137[/snapback]

 

Ca norocu', le-am luat pe asigurare. Am asteptat doar o saptamana dupa janta. Insa la Generali este un articol care spune ca daca e doar cauciucul sau janta, fara o alta dauna, nu este acoperita de asigurare. Am refacut geometria, ca s-a modificat putin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut :)  Ceva noutati? Ce-ti mai face masina? Cum stai cu consumul?

 

Mersi. :)

177121[/snapback]

 

Chiar era programat sa scriu noutati, pentru ca cei 15.000 km au devenit 60.000 si am fost la revizie. M-am programar pentru vineri, a durat 2:30, s-a schimbat filtrul de ulei (64,05 RON), filtrul de aer (149,62 RON), filtrul de polen (144,13 RON), un colier ? (4,62), filtru motorina (137,73 RON), completat antigel (nu pierde, dar cica l-a adus in parametrii - 5,27 RON), ulei 0W40 - 6 litri (294,66 RON). Plus revizia (29,20+189,80+29,20 RON). Preturile astea fara TVA. Total cu TVA 1.256,20 RON.

Probleme nu am avut deloc, am schimbat placutele de frana pe la 40.000 parca, acum s-au verificat si mai merg.

Cu consumul ce sa zic... E mai mare decat anul trecut. Am si niste explicatii... Umblu mai mult in oras in ultima vreme, imi place sa-l fugaresc, la plecari mai ales (nu prea depasesc viteza legala in oras, ca nici nu prea am unde :blink: ). Initial, pana pe la 50.000 km, consumul mediu de cand luasem masina era de 8,3-8,4. S-a resetat singur (nu stiu de ce) si de atunci este 9,1. Co observatia ca de cand sa-a resetat am circulat mai mult prin oras.

Altfel, masina imi place la nebunie, nu cred ca puteam alege altceva sa imi placa la fel. Mai ales cand merg la Zalau si merg pe curbele alea :)

Link to comment
Share on other sites

bravo baietii cu X3 :) nu pot decat sa ma bucur ca micul nostru grup de posesori si viitori posesori de X3 are parte de niste masini bune care nu ne scot bani din buzunar decat pentru revizii si consumabile, asadar X3-ul indelung criticat de unii si de altii se dovedeste a fi o masina buna si cu reale calitati. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Tu ai clantanit la mers inapoi?

180999[/snapback]

cu cine vorbesti? :blink: ca daca vorbesti cu mine eu fiind ultimul care a postat iti zic sigur ca nu am clantanit pentru ca masina mea se va fabrica peste o luna asa ca eu nu pot sa iti raspund la intrebarea asta :)

 

insa cu clancul la mersul inapoi, este o chestie comuna BMW, teoretic orice BMW ajunge sa faca asa la un moment dat, cred ca e de la cardan sau chestia aia de cauciuc care e consumabil, de la cardan, m-am bagat si eu ca musca-n lapte, sper sa nu fi zis prostii :)

Link to comment
Share on other sites

:) Eu sunt inca bucuros la 37.000 km nu am nici un clantanit la mers (inainte-inapoi) ,masina se comporta impecabil si daca maine ar fi sa imi iau o alta :blink: ar fi tot un x3 :) altfel stau bine la consum undeva la 10.5 in oras ,e drept ca imi place sa ii dau bine o alerg shi cu 200 shi sta chiar bine pe drum :)
Link to comment
Share on other sites

d-rive :blink: te bagi la Dakar la anul de intrebi de nisipi ? :).Pt Discret - clantanitul ala de care ai auzit nu are nici un efect asupra mersului masinii , masina merge perfect. sa inteleg ca ai motorizarea de 3.0d de consuma asa mult ?
Link to comment
Share on other sites

sunt pe felie, facem o intalnire la mare la noi si bagam o competitie de indemanare pe plaja, noi astia cu X3 :blink: "clancul" ala cred ca se aude de la cardan sau in grup, cred am zis, este un "joc" normal in transmisie, schimbandu-si sensul de rotatie cardanul cred ca de asta face clanc, dar cum zicea si Cosmin este un zgomot absolut normal, nu este o defectiune.
Link to comment
Share on other sites

o fi normal , nu o fi normal , eu la urmatoarea revizie le spun clar ca nu a disparut , din partea mea sa schimbe si grupul si cardanul daca alte masini nu fac asa ca a mea. Cat despre intalnirea la mare , posibil vreun 1 Mai petrecut pe plaja cu X-urile. :blink: ar fi bestial din privinta mea.
Link to comment
Share on other sites

ar fi ok, stii vreo locatie numai buna de parcat direct pe plaja si sa fie loc si de vreun gratar? si bineinteles unde sa nu vina niciun cap de creta sa ne intrebe ce facem acolo... :blink:

 

mi se pare corect sa-i intrebi pe cei de la service despre clancul ala si vorba ta, sa schimbe ce trebuie si sa nu mai faca daca nu "asa face toate"

Link to comment
Share on other sites

gasim locatie , nu e problema.Important e sa nu fie concesionata plaja sa fie mai virgina asa . Am fost in vara langa costinesti undeva unde era doar un restaurant pescaresc , foarte retras , am numarat 4 oameni si zona era inca virgina , nu erau constructii sau alte chestii.F misto.
Link to comment
Share on other sites

Nu clantane nimic. Si am ascultat atent dupa ce baietii au ridicat problema la fileu. Ma bucur ca il vad (sau il citesc :) ) pe Discret, pe care numele il caracterizeaza si pe MMC, ca de mult nu i-am mai citit. Vad ca parerea e unanima: daca ar fi sa schimb maine icsul, l-as schimba tot cu X3 :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Prima vizita neprogramata la service, la 63.000 km. A crescut temperatura afara si am constatat ca instalatia de climatizare nu da aer racit. Mi s-a spus ca odata la 2 ani se reincarca instalatia. Se pare ca presiunea azotului nu este cea indicata si o sa merg in 26.03 pentru a executa operatiunea, pentru ca acum nu exista inca azot. Se pare ca nu-l scapa accidental pe nici unde. Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Prima vizita neprogramata la service, la 63.000 km. A crescut temperatura afara si am constatat ca instalatia de climatizare nu da aer racit. Mi s-a spus ca odata la 2 ani se reincarca instalatia. Se pare ca presiunea azotului nu este cea indicata si o sa merg in 26.03 pentru a executa operatiunea, pentru ca acum nu exista inca azot. Se pare ca nu-l scapa accidental pe nici unde.

207948[/snapback]

 

Nu se incarca nimic la 2 ani.Daca pierde pe undeva se reincarca,altfel ce sa reincarci daca nu s-a pierdut nimic :)

 

Azot sau freon? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.