Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

Referitor la schimbul de ulei: km parcursi: 15.480, interval pana la oil inspection 15.400. Total 30.840 km. Aveti explicatii?

57819[/snapback]

 

 

Pai ce explicatii!Nu este normal :blink:

 

Reseteaza bordul.Daca apare acelasi lucru ,intreaba la service care este motivul(daca au o explicatie, spune-mi si mie, pls).

 

Uleiul cand il schimbi?

 

Sa nu imi spui ca astepti sa iti indice bordul! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai uleiul din ce mi-au zis la service la 30.000 km sau 2 ani.  Eu fac totusi revizie lla 1 an.

57951[/snapback]

Pai daca uleiul astia zic ca se schimba la 30.000 (2.0d?) atunci @Leusor, socoteala pe care a tinut-o masina ta nu e prea rea. Probabil ai piciorul foarte usor? Mie de la 25.000 se finalizeaza cu real 15.000, poate la tine de la 30.000 ajunge la real 31.000 :-) Clar depinde si de stilul de condus - parerea mea...
Link to comment
Share on other sites

Al meu e 3.0d si pana acum nu am avut niciodata astfel de diferente(km mai multi sau mai putini pana la oil service decat 29900)

57957[/snapback]

Aha. Poate si la 2.0d o fi tot 30.000?

 

A mea e benzina (nu X3, ci 325), probabil ca variatia consumului litric functie de stilul de condus este mult mai mare ca la diesel (intervalul de service este calculat in volum de carburant consumat din cate stiu eu, si alte bazaconii). Ma apropiu de al 2-lea schimb si tot in jur de 15.000 estimez.

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Aha. Poate si la 2.0d o fi tot 30.000?

 

A mea e benzina (nu X3, ci 325), probabil ca variatia consumului litric functie de stilul de condus este mult mai mare ca la diesel (intervalul de service este calculat in volum de carburant consumat din cate stiu eu, si alte bazaconii). Ma apropiu de al 2-lea schimb si tot in jur de 15.000 estimez.

57960[/snapback]

Cred ca am un picior usor, si circul mai mult in afara localitatilor, ca prin oras merg cu alta (masina, nu va ganditi la prostii :blink: ). Si cred ca indicatiile sunt reale. Merit un premiu?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am un picior usor, si circul mai mult in afara localitatilor, ca prin oras merg cu alta. Si cred ca indicatiile sunt reale. Merit un premiu?

58030[/snapback]

Hai lasa ca te-ai premiat destul cu X3-ul ala frumos :blink: Asta nu ca mi-ar place mai mult decat 3-ul meu :)

 

Pana la urma cum e cu intervalul "initial" la 2.0d, a fost sau nu 30.000?

Link to comment
Share on other sites

Hai lasa ca te-ai premiat destul cu X3-ul ala frumos :) Asta nu ca mi-ar place mai mult decat 3-ul meu :)

 

Pana la urma cum e cu intervalul "initial" la 2.0d, a fost sau nu 30.000?

58031[/snapback]

 

Da, initial a fost 30.000. Sunt curios cum va mai evolua, ca oricum, nu o sa depasesc 30.000 km. Dar asta ma face sa cred ca sunt cam domol (?) Ar trebui sa merg mai tare? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dar asta ma face sa cred ca sunt cam domol (?) Ar trebui sa merg mai tare? :blink:

58034[/snapback]

S-ar putea ca explicatia sa fie chestia aia pe care am scris-o mai sus, la diesel variata consumului litric functie de stilul de condus sa fie mult mai mica (din cauza turatiilor mai mici la care functioneaza poate?). Eu de ex. pot merge si cu 7% si cu 16% (la aceiasi medie de 90kmh sa zicem), pe la prietenii cu diesele nu am auzit de astfel de variatii. Poate confirmati/infirmati voi!
Link to comment
Share on other sites

La orice masina este bine sa se schimbe uleiul la maxim 1 an,chiar daca a fost parcata.

30000km ,interval de schimb ptr ulei, este cam mare.

 

Parerea mea

58037[/snapback]

Pai in service am intrebat, sa nu schimb la 15.000? Raspunsul a fost NU! Urmati indicatiile computerului de bord! Asa ca ei isi asuma garantia (desigur ca nu depasesc un an pana ajung la 30.000 km). Si cred ca trebuie sa am incredere in electronica... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iti da pe el in paralel date din computerul masinii si legate de radio sau cd?

58997[/snapback]

Este un buton pe consola cu care poti schimba paginile afisate (computerul de bord sau titlurile melodiilor-mp3 sau harta sau posturile de radio-daca e pe radio). E usor de utilizat si foarte practic. La prima vizita afara, mi s-a luat o piatra de pe ... cap, ca nu mai trebuie sa fiu atent la semne :blink:

Link to comment
Share on other sites

Da, o super chestie cui ii foloseste. La noi nu era in lista de optionale.

59031[/snapback]

 

 

Exista in optionale oglinda cu busola.E buna ,mai ales ptr cei care nu au navigatie.

Nu se poate adapta oglinda ptr US cu telecomanda, deoarece frecventa ptr chei este diferita.

 

Nu stiu sigur daca se poate adapta modelul de la X5.Teoretic trebuie sa mearga.

post-66-1133627050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exista in optionale oglinda cu busola.E buna ,mai ales ptr cei care nu au navigatie.

Nu se poate adapta oglinda ptr US cu telecomanda, deoarece frecventa ptr chei este diferita.

 

Nu stiu sigur daca  se poate adapta modelul de la X5.Teoretic trebuie sa mearga.

59058[/snapback]

 

Ziceam ca telecomanda e OK, ca scapi de telecomanda de la usa de intrare in curte, usa de la garaj si de cuplat-decuplat alarma de la casa. Eu am gasit-o pe lista de dotari din alte tari, si mi-au adus-o, chiar daca nu era pe lista de optionale din Ro. Singura chestie ca are o raza de actiune doar de circa 15 m (mai ales la ore de varf, nu imi explic de ce. Seara merge si mai de departe).

 

Bavaria, tu esti multumit de alegerea care ai facut-o?

Link to comment
Share on other sites

Ziceam ca telecomanda e OK, ca scapi de telecomanda de la usa de intrare in curte, usa de la garaj si de cuplat-decuplat alarma de la casa. Eu am gasit-o pe lista de dotari din alte tari, si mi-au adus-o, chiar daca nu era pe lista de optionale din Ro. Singura chestie ca are o raza de actiune doar de circa 15 m (mai ales la ore de varf, nu imi explic de ce. Seara merge si mai de departe).

 

Bavaria, tu esti multumit de alegerea care ai facut-o?

59060[/snapback]

 

 

 

Eu mi-am luat doar oglinda "auto dim".

 

Ce fel de telecomanda ti-ai luat?Cea integrata in oglinda?

 

Are cod schimbator?Stiu ca unele nu au.Normal ,are sens daca ai cod schimbator la garaj,casa,...etc.

 

Raza de actiune este dependenta foarte mult de interferente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.