Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am avut "placerea" sa vad cum tremura o masina in mers, de zici ca era o masina de spalat la centrifuga...

 

era in teste pt stabilirea diagnosticului... care s-a dovedit a fi flansa de la cardan... tremura din toate articulatiile... nu am mai vazut asa ceva.

 

de-asta am spus ca poate fi flansa cardanului...

Link to comment
Share on other sites

wow .....vad ca sunteti in unanimitate pt tampoane.....o sa le schimb si va zic dupa cum e.

 

 

Schimba tampoanele la motor , poti sa faci un test sa stai cu o portiera din fata deschisa la relanti sa vezi daca se misca , schimba tampoanele si fa din nou aceeasi treaba si ai sa vezi ca e o diferenta mare de tot , cel putin asa am vazut la un 320d e46 automat cand statea cu ea pe loc in Drive se miscau tare portierele(si avea aceleasi simptome se misca toata masina cand statea la semafor) dupa ce a schimbat tampoanele e total altceva diferenta de la cer la pamant nu se mai simte nimic . Acum nu stiu a ta daca e automata sau nu dar oricum asa zic si eu ca sunt tampoanele la motor . Ciuss , numai bine .

Link to comment
Share on other sites

wow .....vad ca sunteti in unanimitate pt tampoane.....o sa le schimb si va zic dupa cum e.

 

 

Schimba tampoanele la motor , poti sa faci un test sa stai cu o portiera din fata deschisa la relanti sa vezi daca se misca , schimba tampoanele si fa din nou aceeasi treaba si ai sa vezi ca e o diferenta mare de tot , cel putin asa am vazut la un 320d e46 automat cand statea cu ea pe loc in Drive se miscau tare portierele(si avea aceleasi simptome se misca toata masina cand statea la semafor) dupa ce a schimbat tampoanele e total altceva diferenta de la cer la pamant nu se mai simte nimic . Acum nu stiu a ta daca e automata sau nu dar oricum asa zic si eu ca sunt tampoanele la motor . Ciuss , numai bine .

 

 

Nu este automata.Am fost la mecanic si tampoanele sunt varza.Trebuie sa le schimb.Stie cineva cele originale pe ce producator sunt?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
buna baieti . pana nu de mult aveam o problema enervanta adica cand mergeam cu masina ( e39 520d ) 120 150km/h si franam aveam un tremurat in volan ( stanga -dreapta ) pana pe la 80km/h se simtea iar cand scadea viteza sub 80km/h nu il mai simteam. de mentionat e ca nu simteam nici o pulsatie in pedala de frana sau ceva de genu, la care m-am gandit ca nu e de la discurile de frana bun. Am verificat directia si nu am descoperit nici un joc ( doar unul foarte mic la intrare in caseta de directie a bieletei din partea stanga ) care eram sigur ca nu din cauza asta se comporta masina asa.Atunci mi-am zis ca nu ar mai fi nimic de schimbat decat discurile de frana, zis si facut am luat discuri zimmermann sport cu 500ron (2buc fata ) le-am montat sus si surpriza tremuratul din volan a disparut :) . Acum cand franez masina se comporta normal doar ca am inpresia ca sa micsorat distanta de franare .Am sa pun si niste poze cu discurile

post-12660-1226826787_thumb.jpg

post-12660-1226826799_thumb.jpg

post-12660-1226826812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

buna baieti . pana nu de mult aveam o problema enervanta adica cand mergeam cu masina ( e39 520d ) 120 150km/h si franam aveam un tremurat in volan ( stanga -dreapta ) pana pe la 80km/h se simtea iar cand scadea viteza sub 80km/h nu il mai simteam. de mentionat e ca nu simteam nici o pulsatie in pedala de frana sau ceva de genu, la care m-am gandit ca nu e de la discurile de frana bun. Am verificat directia si nu am descoperit nici un joc ( doar unul foarte mic la intrare in caseta de directie a bieletei din partea stanga ) care eram sigur ca nu din cauza asta se comporta masina asa.Atunci mi-am zis ca nu ar mai fi nimic de schimbat decat discurile de frana, zis si facut am luat discuri zimmermann sport cu 500ron (2buc fata ) le-am montat sus si surpriza tremuratul din volan a disparut :) . Acum cand franez masina se comporta normal doar ca am inpresia ca sa micsorat distanta de franare .Am sa pun si niste poze cu discurile

 

Ai schimbat Âşi plĂŁcuĂžele odatĂŁ cu discurile?

 

Discurile Zimmermann nu sunt foarte de calitate, se ovalizeazĂŁ cam repede.

 

ĂncearcĂŁ Ate, Brembo sau originale.

Link to comment
Share on other sites

buna baieti . pana nu de mult aveam o problema enervanta adica cand mergeam cu masina ( e39 520d ) 120 150km/h si franam aveam un tremurat in volan ( stanga -dreapta ) pana pe la 80km/h se simtea iar cand scadea viteza sub 80km/h nu il mai simteam. de mentionat e ca nu simteam nici o pulsatie in pedala de frana sau ceva de genu, la care m-am gandit ca nu e de la discurile de frana bun. Am verificat directia si nu am descoperit nici un joc ( doar unul foarte mic la intrare in caseta de directie a bieletei din partea stanga ) care eram sigur ca nu din cauza asta se comporta masina asa.Atunci mi-am zis ca nu ar mai fi nimic de schimbat decat discurile de frana, zis si facut am luat discuri zimmermann sport cu 500ron (2buc fata ) le-am montat sus si surpriza tremuratul din volan a disparut :) . Acum cand franez masina se comporta normal doar ca am inpresia ca sa micsorat distanta de franare .Am sa pun si niste poze cu discurile

 

Ai schimbat şi plăcuţele odată cu discurile?

 

Discurile Zimmermann nu sunt foarte de calitate, se ovalizează cam repede.

 

Ăncearcă Ate, Brembo sau originale.

Salutare!

Aceeasi problema o am si eu...

Doar ca la mine se manifesta undeva intre 90-100 km/h si 40-50 km/h. Acelasi tremurat in volan...chiar violent cateodata...in pedala nu simt mai nimic...daca franez "tare" nu mai tremura...probabil fiind presiunea mai mare din palcute, se lipesc de disc desi acesta e ovalizat...

Eu simt ca ar veni din partea stanga-fata...cred ca e ovalizat doar cel din stanga (oricum trebuie schimbate impreuna ;) )...un mecanic mi-a spus ca cel mai probabil le-am incins si apoi a intrat apa de la vreo balta...si de aceea e doar cel din stanga (am fost pe Valea Prahovei - cam sportiv - si la un moment dat a inceput sa ploua - deci e posibil sa aiba dreptate).

Poate fi si alta cauza?

 

Ma enerveaza pentru ca am schimbat discurile de frana de curand (aprox. 2000 km). :)

Dar pe langa aceste probleme...ce e de facut...doar nu o sa le tot schimb la 2000-3000 de km? :)

 

Am vazut ca ai recomandat Ate, Brembo sau originale...

Sti cumva si care e "amenda" pentru ele :)?

Si dintre acestea 3 care sunt mai bune - raport calitate/pret?

Tu de care ai?

Mersi mult! :)

Edited by mihai845
Link to comment
Share on other sites

buna baieti . pana nu de mult aveam o problema enervanta adica cand mergeam cu masina ( e39 520d ) 120 150km/h si franam aveam un tremurat in volan ( stanga -dreapta ) pana pe la 80km/h se simtea iar cand scadea viteza sub 80km/h nu il mai simteam. de mentionat e ca nu simteam nici o pulsatie in pedala de frana sau ceva de genu, la care m-am gandit ca nu e de la discurile de frana bun. Am verificat directia si nu am descoperit nici un joc ( doar unul foarte mic la intrare in caseta de directie a bieletei din partea stanga ) care eram sigur ca nu din cauza asta se comporta masina asa.Atunci mi-am zis ca nu ar mai fi nimic de schimbat decat discurile de frana, zis si facut am luat discuri zimmermann sport cu 500ron (2buc fata ) le-am montat sus si surpriza tremuratul din volan a disparut :) . Acum cand franez masina se comporta normal doar ca am inpresia ca sa micsorat distanta de franare .Am sa pun si niste poze cu discurile

 

Ai schimbat Âşi plĂŁcuĂžele odatĂŁ cu discurile?

 

Discurile Zimmermann nu sunt foarte de calitate, se ovalizeazĂŁ cam repede.

 

ĂncearcĂŁ Ate, Brembo sau originale.

Salutare!

Aceeasi problema o am si eu...

Doar ca la mine se manifesta undeva intre 90-100 km/h si 40-50 km/h. Acelasi tremurat in volan...chiar violent cateodata...in pedala nu simt mai nimic...daca franez "tare" nu mai tremura...probabil fiind presiunea mai mare din palcute, se lipesc de disc desi acesta e ovalizat...

Eu simt ca ar veni din partea stanga-fata...cred ca e ovalizat doar cel din stanga (oricum trebuie schimbate impreuna ;) )...un mecanic mi-a spus ca cel mai probabil le-am incins si apoi a intrat apa de la vreo balta...si de aceea e doar cel din stanga (am fost pe Valea Prahovei - cam sportiv - si la un moment dat a inceput sa ploua - deci e posibil sa aiba dreptate).

Poate fi si alta cauza?

 

Ma enerveaza pentru ca am schimbat discurile de frana de curand (aprox. 2000 km). :)

Dar pe langa aceste probleme...ce e de facut...doar nu o sa le tot schimb la 2000-3000 de km? :)

 

Am vazut ca ai recomandat Ate, Brembo sau originale...

Sti cumva si care e "amenda" pentru ele :)?

Si dintre acestea 3 care sunt mai bune - raport calitate/pret?

Tu de care ai?

Mersi mult! :)

Disc fata ATE POWER DISC 250 RON /buc. pentru e39 pana in 2000

340 ron pentru e39 din 2000 pana in 2003

BREMBO costa 390 ron /buc.

Zimmermann perforate sport 275 ron/buc.

Edited by ady_viteza
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Aceeasi problema o am si eu...

Doar ca la mine se manifesta undeva intre 90-100 km/h si 40-50 km/h. Acelasi tremurat in volan...chiar violent cateodata...in pedala nu simt mai nimic...daca franez "tare" nu mai tremura...probabil fiind presiunea mai mare din palcute, se lipesc de disc desi acesta e ovalizat...

Eu simt ca ar veni din partea stanga-fata...cred ca e ovalizat doar cel din stanga (oricum trebuie schimbate impreuna :) )...un mecanic mi-a spus ca cel mai probabil le-am incins si apoi a intrat apa de la vreo balta...si de aceea e doar cel din stanga (am fost pe Valea Prahovei - cam sportiv - si la un moment dat a inceput sa ploua - deci e posibil sa aiba dreptate).

Poate fi si alta cauza?

 

Ma enerveaza pentru ca am schimbat discurile de frana de curand (aprox. 2000 km). :)

Dar pe langa aceste probleme...ce e de facut...doar nu o sa le tot schimb la 2000-3000 de km? :)

 

Am vazut ca ai recomandat Ate, Brembo sau originale...

Sti cumva si care e "amenda" pentru ele ;)?

Si dintre acestea 3 care sunt mai bune - raport calitate/pret?

Tu de care ai?

Mersi mult! :)

 

Eu folosesc Ate, nu sunt ieftine, cel puĂžin pentru motorizarea mea, dar cred cĂŁ sunt foarte ok.

Nu am Încredere În discurile perforate normale, nu cred cã frânezi mai bine cu astfel de discuri, avantajul este doar estetic.

ExistĂŁ discuri perforate de calitate ĂŽnsĂŁ acestea vin cu tot cu etrier, sunt kit-uri complete care costĂŁ foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

de ordinul miilor de euro! :)

problema cu trepidatul, vibratul la e39 e una f ciudata sui poate fi din mai multe cauze...rezolvi una ramane alta/ vine alta

jante ovalizate (poate si ovale gdin butuc), cauciucuri ovale, rotii neechilibrate corespunzator, discuri duse......etc..lista e lunga

Link to comment
Share on other sites

de ordinul miilor de euro! :)

problema cu trepidatul, vibratul la e39 e una f ciudata sui poate fi din mai multe cauze...rezolvi una ramane alta/ vine alta

jante ovalizate (poate si ovale gdin butuc), cauciucuri ovale, rotii neechilibrate corespunzator, discuri duse......etc..lista e lunga

da , dar daca omu` zice ca s-a rezolvat momentan se prea poate sa fii fost de la discurile ovalizate

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.