Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
Si eu am aceeasi problema, cu discuri noi noute, placute nou noute, toate textar. Voi face testul cu frana sa vad daca se rezolva...Jantele si gumele la mine sunt noi noute....

si eu am o trepidatie dar din cate am obsevat bucsele de la bara stabilizatoare sunt distruse poti sa bagi degetul intre bara si bucsa, asta e un fenomen care provoaca trepidatii in volan

Edited by gabytzu1983
Link to comment
Share on other sites

verificati sa nu fie etrierul blocat pe cele doua suruburi care il fixeaza

 

el trebuie sa gliseze pe piesa 8 -> 2 la Nr

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...fg=10&hl=28

 

si verificati sa nu fie pistonul din etrier gripat

 

cum se poate verifica asta prin desfacerea capacului de pe rezervorul cu lichid de frana

 

si va trebuie sa apasati pe piston perpendicular pe axa lui

 

eu am avut un T (o bara cu un surub in mujloc) da se poate si fara

 

e foarte important sa il puteti misca

 

eu mi-am inlocuit singur placutele si pe fata si pe spate si inainte de a le inlocui era o mica trepidatie la franare

 

mai aveam 1 -> 1.5 mm de material pt franare :twoup:

 

putea sa fie si de la placute si de la mizerie am facut doua chestii (curatare si inlocuire) si nu am sa stiu care a fost cauza :twoup:

 

am curatat tot pe acolo pus placutele noi pe discuri vechi am facut ce scrie in linkul de mai jos insa nu franari bruste ci pe distanta lunga ca sa fie si racire

nu e nevoie sa faceti dar e bine sa ai incredere in frane noi ca nu stii cine ti le pune la incercare :D

 

http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm

 

asta inafara localitatii

 

si totul e OK

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

cum e posibil sa pui discuri noi si sa lasi placutele vechi deformate dupa discurile care tocmai le arunci la gunoi.

ori tragi de placutele vechi cu discurile vechi pana se duc placutele ori le jertfesti si pui si placute noi la discuri noi.

O placuta uzata erodata prost va face contact cu un disc nou doar pe anumite portiuni si iti va toci aiurea, discul nou chiar de la inceput

 

PS ia-te de mana cu colegul care a schimbat uleiul in cutia de viteze fara citeasca ce scrie pe dop, :) si faceti liga distrugatorilor

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

da`, cred ca bucsile de la etrieri sunt de vina. Eu am discuri de origine bmw noi (acum au 5000km), dar placutele sunt TRW noi, montate odata cu discurile, de ceva timp iar a inceput sa vibreze..la 535i..

Vechea poveste ca si la 525d la care i-am schimbat placute+discuri toate 4 noi la banatcar tm si tot vibra dupa vreo 1000km...dupa care i-am schimcbat si setul de bucsi etrieri si problema a disparut...inca , dupa 1anjumate nu au reaparut vibratiile..bucsile alea de le-am pus (doar pe fata am schimbat)..din cate tin minte marca ATE sunt.

Aceeasi nproblema trebuie sa o repet si acum la 535i...ma bate gandul sa schimb si placutele TRW, au in jur de 5000km, sunt aproape noi, nu imi place ca la viteza de pe ste 200 km/h nu fac fata...pana in 180-200 n-am treaba cu ele.( lichidul de frana este schimbat tot acum vreo 5000km si este FERODO RACING).

Saptamana asta schimb bucsile etrierilor, dar nu stiu efectiv ce sa fac cu placutele pt ca imi pare rau sa le schimb ca sunt noi si sa dau iar bani pe placute :) ;) , daca iau placute noi as lua BMW originale care sunt o caruta de bani. Voi ce ziceti?? in afara de BMW ce placute ar merita, mai de calitate, sa faca fata???

P.S. Este posibil ca placutele sa se deterioreze si sa produca si ele anumite vibratii?? Cine fabrica placutele originale BMW??...stiam ca mai nou Pagid

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

Din câte ştiu, pe E39 erau plăcuţe Jurid.

 

Eu folosesc plăcuţe ATE şi sunt foarte bune, n-am probleme cu ele.

am mai postat intr-un loc in legatura cu placutele...parca in topicul ce imi trebe sa schimb placutele

 

La viteza mai mare le-ai incercat, cum ti se par??

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

Nu va recomand produsele din gama FERODO. EU schimbasem atat discurile cat si placutele si scartaie ingrozitor.Si la franari puternice scot fum.

 

am avut si eu pe chrysler experienta neplacuta cu fereodo....ca urmare masina a sfarsit intr-un gard la 120 km/h(nu conduceam eu, eram in dreapta)

Link to comment
Share on other sites

...ma bate gandul sa schimb si placutele TRW, au in jur de 5000km, sunt aproape noi, nu imi place ca la viteza de pe ste 200 km/h nu fac fata...pana in 180-200 n-am treaba cu ele.( lichidul de frana este schimbat tot acum vreo 5000km si este FERODO RACING).

 

eu tot TRW am si fac fata la 200 mai mult sincer nu vad unde si asata e exagerat dar am facut Bedding stiu cine citesta imi va zice ca sunt tacanit cu asta da am avut masini si de fiecare data cand schimbam placute discuri tremuram pana se acomodau :)

 

e acu dupa Bedding ;) e alta poveste nu urla dupa mine franele nu trepideaza => frane normale cum ar trebui sa fie

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Salut, imi trepideaza volanul la franare, dar numai cand franez incet, daca franez mai violent nu mai trepideaza deloc. Am schimbat de curand discurile(au 3000 km), basculele superioare, bratele inferioare cu tot cu bascule si pivoti, am facut unghiul de fuga, toate astea cu gandul ca scap de trepidatie dar degeaba :) ;) :lol:

Are cineva vreo idee?

La caseta de directie te ai gandit?

si mie imi face figuri si asa mi a zis mecanicul

Link to comment
Share on other sites

Salut, imi trepideaza volanul la franare, dar numai cand franez incet, daca franez mai violent nu mai trepideaza deloc. Am schimbat de curand discurile(au 3000 km), basculele superioare, bratele inferioare cu tot cu bascule si pivoti, am facut unghiul de fuga, toate astea cu gandul ca scap de trepidatie dar degeaba :) ;) :lol:

Are cineva vreo idee?

La caseta de directie te ai gandit?

si mie imi face figuri si asa mi a zis mecanicul

 

la e39 treaba cu trepidatul la franare nu prea are legatura cu caseta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.