Jump to content

masina batuta de grindina


Bala

Recommended Posts

Va salut!

 

Acum o ora, o grindina mi-a strambat masina.

 

Este strambata capota, pavilionul si portbagajul. Asta se vede acum la lumina felinarelor dar pe lumina mi-e teama ca voi mai avea parte de "surprize". Sunt infundaturi cam la 10-15cm una de alta. Se vad din orice unghi te-ai uita la ea.

 

Va rog sa-mi spuneti si mie cum sa fac...

 

Am casco. Masina este asigurata si in caz de grindina. Ce sa fac? Se poate ca ei sa-mi schimbe capota, pavilionul si portabajul? Nu as vrea carpeli de gen chituri sau ventuze sau mai stiu eu fiindca masina are aprox 16.000 km.

 

Ce acte imi trebuie?

 

Va multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pe unele forumuri scriau unii ca au schimbat capota, altii ca le-au indreptat pe banii lor cu niste ventuze...

 

Cum se poate decide ceva? Va dati seama ca chit + revopsire nu voi accepta... atunci cum as putea sa fac sa-mi repare masina fara sa fie urme sau pericol ca va crapa vopseaua in timp?

 

Am inteles ca va trebui sa iau si dovada de la INMH... in cazul asta va trebui si de la politie?

Link to comment
Share on other sites

plafonul se taie? Nu stiam. Parea a fi separat fata de restul masinii.... sau se poate lipi? Am vazut la un renault megane ca avea unele parti de tabla, lipite. Crezi ca si atunci ar fi naspa?

 

Nu creau sa-mi crape vopseaua sau sa am urme pe ea

 

Crede-ma sunt prea tare afectat acum ca sa gandesc limpede dar cum maine trebuie sa umblu deja sa o refac va trebui sa fiu informat cu ce pot accepta sau nu ca si solutie tehnica

Link to comment
Share on other sites

era sa o patesc si eu . am avut mare noroc ca am avut unde sa bag masina pt ca as fi fost si eu in situatia ta. cand au cazut primele bucatie de gheata eram in masina si sincer am crezut ca arunca cineva cu pietre dupa mine :twoup:.
Link to comment
Share on other sites

zi grea...

 

am fost la BMW (Banat Car) - ei zic ca pot doar sa o revopseasca deci chit + vopsea + lac si asta nu vreau

 

Partea buna e ca exista o firma in Tm care poate scoate galmele lasate de grindina cu ajutorul unor ventuze. Problmea insa este ca sunt plecati pe la Tg. Jiu si abia in august se intorc.

 

Ca si acte vad ca nu este necesara dovada de la INMH. Doar de la politie este nevoie de dovada care dupa 5 ore de stat la coada impreuna cu niste vecini am primit-o.

Link to comment
Share on other sites

zi grea...

 

am fost la BMW (Banat Car) - ei zic ca pot doar sa o revopseasca deci chit + vopsea + lac si asta nu vreau

 

Partea buna e ca exista o firma in Tm care poate scoate galmele lasate de grindina cu ajutorul unor ventuze. Problmea insa este ca sunt plecati pe la Tg. Jiu si abia in august se intorc.

 

Ca si acte vad ca nu este necesara dovada de la INMH. Doar de la politie este nevoie de dovada care dupa 5 ore de stat la coada impreuna cu niste vecini am primit-o.

 

 

din pacate si cu ventuzele alea cred ca tot la chit si vopsea o sa ajungi

 

ai avut ghinion...asta e...impaca-te cu ideea

 

imi pare rau ...mai ales la o masina noua...

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a spus ca nu o sa mai ramana urme. Am vazut masini lovite si care aveau infundaturi chiar pe linia usii (la logan de ex) care au fost scoase perfect. Astea le-am vazut eu, cu ochii mei.

 

Totul este ca tabla sa nu aibe cute de la indoitura si sa nu fi sarit vopseaua. La mine nu este cazu` si nu sunt urme pe linii. Deci teoretic cel putin, nu ar fi dificile de scos.

 

Baietii sunt acum undeva pe langa Tg Jiu unde niste masini inca nevandute au fost lovite de grindina. Ei acuma cica le repara si dupa ce termina ar veni in Tm...

Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa spun ca am avut doar noroc si am o mica indoitura pe capota :D in rest m-am uitat foarte atent si nu a patit nimica...noroc cu copacul care a protejat-o... :twoup:

Iti recomand sa incerci cu ventuze nu o sa se mai vada nimik...

:twoup: Imi pare rau mai ales ca ai masina noua...eu as fi innebunit cred...dar se rezolva o sa vezi...

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi a fost prima lor zi in Timisoara. S-au intors !

 

Am vorbit cu ei si cica ar fi fost plecati la Tg. Mures unde dealerul BMW a fost surprins de grindina. Deci baietii sunt obisnuiti cu BMW-uri :twoup:

 

S-au uitat la masina si au zis ca sa nu imi fac griji ca se pot scoate urmele de grindina fara probleme. Din pacate insa, dureaza destul de mult repararea. Cica aproximativ 2-3 zile dar daca fac o treaba buna, e OK.

 

Un lucru care mi se pare curios este faptul ca desi sunt pe pagina a 4-a din carnetelul lor, cica voi fi programat abea prin septembrie.

 

I-am vazut si cum lucreaza. Aveau acolo un Mercedes E classe si un Citroen. Capota citroenului era gata si arata ca si noua. Desi sunt un critic :twoup: chiar nu am vazut nici o urma pe capota. Sper ca sa iasa la fel si a mea :D

Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima lor zi in Timisoara. S-au intors !

 

Am vorbit cu ei si cica ar fi fost plecati la Tg. Mures unde dealerul BMW a fost surprins de grindina. Deci baietii sunt obisnuiti cu BMW-uri :twoup:

 

S-au uitat la masina si au zis ca sa nu imi fac griji ca se pot scoate urmele de grindina fara probleme. Din pacate insa, dureaza destul de mult repararea. Cica aproximativ 2-3 zile dar daca fac o treaba buna, e OK.

 

Un lucru care mi se pare curios este faptul ca desi sunt pe pagina a 4-a din carnetelul lor, cica voi fi programat abea prin septembrie.

 

I-am vazut si cum lucreaza. Aveau acolo un Mercedes E classe si un Citroen. Capota citroenului era gata si arata ca si noua. Desi sunt un critic :twoup: chiar nu am vazut nici o urma pe capota. Sper ca sa iasa la fel si a mea :D

Ai un nr de tel de la acel service ? Mersi

Link to comment
Share on other sites

te rog lasa mai multe detalii legate de acel service. am fost si eu prins de grindina chiar cu o jumatate de ora sa plec in concediu. aveam deja bagajele in masina si doar asteptam sa treaca ploaia ce se vedea ca vine ... dar din pacate mai bine nu asteptam. nu am apucat decat sa arunc o patura, dar tot mi-a lasat niste urme pe capota si pe plafon. Si peste asta am mai prins o ploaie cu grindina si pe drum in Croatia. Chiar nu imi venea sa cred ca pot fi atat de ghinionist.

 

am si o poza cu gheata din ziua aceea ...

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

te rog lasa mai multe detalii legate de acel service. am fost si eu prins de grindina chiar cu o jumatate de ora sa plec in concediu. aveam deja bagajele in masina si doar asteptam sa treaca ploaia ce se vedea ca vine ... dar din pacate mai bine nu asteptam. nu am apucat decat sa arunc o patura, dar tot mi-a lasat niste urme pe capota si pe plafon. Si peste asta am mai prins o ploaie cu grindina si pe drum in Croatia. Chiar nu imi venea sa cred ca pot fi atat de ghinionist.

 

am si o poza cu gheata din ziua aceea ...

nasol ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima lor zi in Timisoara. S-au intors !

 

Am vorbit cu ei si cica ar fi fost plecati la Tg. Mures unde dealerul BMW a fost surprins de grindina. Deci baietii sunt obisnuiti cu BMW-uri :twoup:

 

S-au uitat la masina si au zis ca sa nu imi fac griji ca se pot scoate urmele de grindina fara probleme. Din pacate insa, dureaza destul de mult repararea. Cica aproximativ 2-3 zile dar daca fac o treaba buna, e OK.

 

Un lucru care mi se pare curios este faptul ca desi sunt pe pagina a 4-a din carnetelul lor, cica voi fi programat abea prin septembrie.

 

I-am vazut si cum lucreaza. Aveau acolo un Mercedes E classe si un Citroen. Capota citroenului era gata si arata ca si noua. Desi sunt un critic :twoup: chiar nu am vazut nici o urma pe capota. Sper ca sa iasa la fel si a mea :D

 

 

Any ideea daca mai acopera Casco reparatia, in cazul in care o fac baietii astia din Timisoara? Daca nu, ti-au spus si un pret aproximativ - presupun ca depinde de cat de avariata este, insa asa... orientativ...?

 

P.S. Este vorba despre ei? http://www.lgpzentrum.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Avfeti idee unde exista in Bucuresti service-uri care folosesc ventuze?

Ieri de dimineata am gasit o adancitura pe stalpul dintre luneta si usa dreapta spate :twoup: :twoup:

Probabil un idiot care s-a enervat ca trebuie sa ocoleasca masinile de langa bordura pentru ca trotuarul a devenit un sant :D

Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima lor zi in Timisoara. S-au intors !

 

Am vorbit cu ei si cica ar fi fost plecati la Tg. Mures unde dealerul BMW a fost surprins de grindina. Deci baietii sunt obisnuiti cu BMW-uri :D

 

S-au uitat la masina si au zis ca sa nu imi fac griji ca se pot scoate urmele de grindina fara probleme. Din pacate insa, dureaza destul de mult repararea. Cica aproximativ 2-3 zile dar daca fac o treaba buna, e OK.

 

Un lucru care mi se pare curios este faptul ca desi sunt pe pagina a 4-a din carnetelul lor, cica voi fi programat abea prin septembrie.

 

I-am vazut si cum lucreaza. Aveau acolo un Mercedes E classe si un Citroen. Capota citroenului era gata si arata ca si noua. Desi sunt un critic :twoup: chiar nu am vazut nici o urma pe capota. Sper ca sa iasa la fel si a mea :D

 

 

Any ideea daca mai acopera Casco reparatia, in cazul in care o fac baietii astia din Timisoara? Daca nu, ti-au spus si un pret aproximativ - presupun ca depinde de cat de avariata este, insa asa... orientativ...?

 

P.S. Este vorba despre ei? http://www.lgpzentrum.blogspot.com/

am auzit ca s-au mutat din oras , undeva la un sat in apropriere :twoup:

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.