Jump to content

Alegere Sedan 320d sau Coupe 320i ?


eemerge

Recommended Posts

nu poti spune unui om ca a ales prost sedan in defavoarea coupe ului, daca acel om are nevoie de spatiu si mai ales pentru ca este folosit la comun cu familia, sau in majoritatea cazurilor implica si o folosinta in acest sens.

Coupe iti iei cand e masina ta si numai a ta si te doare la cardan de restu'.

 

Asadar alegerea potrivita este in functie de nevoi/necesitati, chiar daca sufletul plange in alta directie..

bine spus

@Ciupanezu mai gandeste-te :twoup: la modelele pe benzina fata de E46 nu e mare diferenta la performante(vorbim de aceasi cilindree)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

oricat ai spune ca e loc.. in coupe, da este, dar este peste mana sa pui niste oameni trecuti de varsta a 2-a sa intre in spate pe scaunul rabatat si alte situatii care.. implica o anumita.. abordare a problemei.

intelegi tu. 2 usi nu sunt 4 pentru ca simplu.. iarna nu-i ca vara.

sedam e un segment. coupe e alt segment.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu mai gandeste-te :twoup: la modelele pe benzina fata de E46 nu e mare diferenta la performante(vorbim de aceasi cilindree)

 

Nu e mare diferenta insa E90-urile sunt un pic mai rapide.

 

Ar fi fost o aberatie ca BMW sa scoate un model nou cu motorizari mai putin rapide decat cele anterioare.

 

In orice caz, afirmatia lui @mario_internationalu este falsa, E90-ul nu este cea mai frumoasa masina insa nu este mai lenta decat E46.

Link to comment
Share on other sites

oricat ai spune ca e loc.. in coupe, da este, dar este peste mana sa pui niste oameni trecuti de varsta a 2-a sa intre in spate pe scaunul rabatat si alte situatii care.. implica o anumita.. abordare a problemei.

intelegi tu. 2 usi nu sunt 4 pentru ca simplu.. iarna nu-i ca vara.

sedam e un segment. coupe e alt segment.

 

so true!

 

intr-o alta ordine de idei .. cum trage Ducati ala? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

oricat ai spune ca e loc.. in coupe, da este, dar este peste mana sa pui niste oameni trecuti de varsta a 2-a sa intre in spate pe scaunul rabatat si alte situatii care.. implica o anumita.. abordare a problemei.

intelegi tu. 2 usi nu sunt 4 pentru ca simplu.. iarna nu-i ca vara.

sedam e un segment. coupe e alt segment.

Partial gresit. Daca ar trebui sa se urce cineva in spate zilnic de 3 ori si sa te dai jos de la volan, sa tragi scaunul, sa piarda cel din spate 2 secunde in plus ca sa iasa din masina... da, este un disconfort atat pentru cel din spate cat si pentru tine. Daca insa locurile din spate sunt folosite cand si cand, nu e nicio problema pentru nimeni. Disconfortul de 1-2 hai 3 secunde necesare celui din spate sa coboare/urce este incomparabil mai mic decat disconfortul creat de suspensia rigida sau de o groapa in asfalt, de exemplu. Nu trebuie exagerat :twoup: Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

nu am exagerat nimic. 2 usi < 4 usi. simplu. clientul isi alege in functie de nevoi.preferinte. iar in 80% din cazuri nevoile primeaza in fata preferintelor. practic Vs. design.

 

cat despre Ducati..oh.. nu intreba. is dependent.. hi hi.

Link to comment
Share on other sites

nu am exagerat nimic. 2 usi < 4 usi. simplu.
:
in coupe, da este, dar este peste mana sa pui niste oameni trecuti de varsta a 2-a sa intre in spate pe scaunul rabatat si alte situatii care.. implica o anumita.. abordare a problemei.

Problema acelor "oameni trecuti de varsta a 2-a" nu a fost lipsa celor 2 usi, crede-ma. Daca e sa conteze confotul celorlalti si sa nu implice "o anumita.. abordare a problemei", atunci nu trebuie luat BMW, ci Lexus. Repet, nu lipsa usilor creeaza marele disconfort pentru cei din spate, ci motorul, suspensiile etc.

Link to comment
Share on other sites

o dai in polemici fara sens. nu era vorba de calitatea si gradul conforului aici. este evident avantajul 4 usi Vs 2 usi si discutia degenereaza aiurea.

 

Fac pariu ca daca iei 100 de situatii, de genul urcat soacra in masina.. in 90 din ele soacra va aprecia mai mult faptul ca are 4 usi chiar daca cea cu 4 usi ar avea aceleasi suspensii si aacelasi motor cu un coupe. Intelegi ideea.

 

era doar un exemplu, soacra paote fi inlocuita cu alte situatii.

 

hai k o dam in balarii daca mai continuam. targetul e clar. ha ha. sanatate.

Link to comment
Share on other sites

o dai in polemici fara sens.
Eu mi-am spus parerea *sincera* si am incercat sa aduc argumente. Nu e scopul vietii mele sa ma contrazic cu Sinner. Daca ai alta parere, sa fii sanatos. Nu am spus "in ce o dai tu" si nu cred ca ti-am vorbit aiurea.

 

hai k o dam in balarii daca mai continuam. targetul e clar. ha ha. sanatate.
Mai edificator decat "ha.ha." nici ca se putea :twoup:
Link to comment
Share on other sites

asta e... eu mi-am spus parerea facuta din propria experianta... nu din auzite... un e46 2.0d merge mai frumos de 10 ori decat un e90 2.0 si mult mai fiabil. parerea mea... daia e forum... fiecare sa isi spuna parerea... iar in coupe ai acelasi loc in spate numai ca ai 2 usi mult mai mari si cam incomod daca iei in spate pe cineva toata ziua... dar ca masina merge mult mai frumos coupeul decat sedanul... daca gresesc ... sorry !!
Link to comment
Share on other sites

Dacă ar trebui sa-ti cari soacra de mai multe ori şi să tot cobori şi să urci, tu sau cel din dreapta, nu ar fi chiar lejer....mai ales când cel din spate vrea să coboare ĂŽn grabă........

Poate a vrut şi omul un coupe, dar utilul a contat mai mult decât plăcutul.....

Ca să spui ca un e46 merge de 10 ori mai frumos ca un e90, ĂŽnseamna că......nu ţi-as cere nicidecum părerea obiectivă, dacă ar fi să-mi cumpăr o maşină.....:twoup:

 

Cred cã vin ºi eu la Întâlnire....cu un suzuki astãzi.....mãcar sã cunosc pe unii din voi :twoup:

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te superi pe mine ... am mers cu un motor de 2l benzina ...... mi se pare un motor ciudat sincer ..... parca mai silentios e la ...... cielo .... nu stiu chiar mi s'a parut ciudat motorul ....... apoi motorul de 2l benzina are probleme cu injectoarele ...... vezi si postul lui turbomann .... ( de fapt parca toate motoarele pe benzina )

 

la forta nu am ce compara ca am mers in curte la mhs .... si sincer sa fiu nu prea am avut unde sa'i dau .... avand in vedere ca era hidramata :twoup:

 

acum depinde si ce vrei sa faci cu masina ..... eu as alege coupe-ul pt orice mai putin ..... daca ai de carat ceva .... prieteni, valize etc. mai multe :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te superi pe mine ... am mers cu un motor de 2l benzina ...... mi se pare un motor ciudat sincer ..... parca mai silentios e la ...... cielo .... nu stiu chiar mi s'a parut ciudat motorul ....... apoi motorul de 2l benzina are probleme cu injectoarele ...... vezi si postul lui turbomann .... ( de fapt parca toate motoarele pe benzina )

 

la forta nu am ce compara ca am mers in curte la mhs .... si sincer sa fiu nu prea am avut unde sa'i dau .... avand in vedere ca era hidramata :twoup:

 

acum depinde si ce vrei sa faci cu masina ..... eu as alege coupe-ul pt orice mai putin ..... daca ai de carat ceva .... prieteni, valize etc. mai multe :twoup:

 

 

am trait sa o vad si pe asta. in primul rand motorul de pe 320i nu este de 2l. are 2.171 cmc.

bmw este renumit pentru motoarele pe benzina. asta se pricepe cel mai bine sa faca. orice alt comentariu este de prisos. daca tu ii spui omului sa aleaga diesel pentru ca motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele... nu mai stiu ce sa zic. nu generaliza. daca un singur om a avut probleme cu injectoarele.. asta e . . a avut ghinion . se intampla. asta nu inseamna ca toate motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele.

motorul meu are 145k km si nu are nici cea mai mica ezitare. mai degraba pica ceva la diesel decat la benzina.

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

asta e... eu mi-am spus parerea facuta din propria experianta... nu din auzite... un e46 2.0d merge mai frumos de 10 ori decat un e90 2.0 si mult mai fiabil. parerea mea... daia e forum... fiecare sa isi spuna parerea... iar in coupe ai acelasi loc in spate numai ca ai 2 usi mult mai mari si cam incomod daca iei in spate pe cineva toata ziua... dar ca masina merge mult mai frumos coupeul decat sedanul... daca gresesc ... sorry !!

 

PĂŁrerea ta de fin cunoscĂŁtor auto.

kiar ma gandeam cum de nu te-ai luat tu de mine pana acum... marele cunoscator.... daca citeai mai bine vedeai ca nu am zis ca sunt io mare cunoscator sa afirm respectivele pareri... am zis ca din experienta adica sa intelegi tu mai bine ca am avut ambele modele... dar ca sa fii si tu multimit ok .. sunt loganist si ma sparg in figuri pe aici ca am bimuri si sunt mare cunoscator.

 

nu vreau sa te superi pe mine ... am mers cu un motor de 2l benzina ...... mi se pare un motor ciudat sincer ..... parca mai silentios e la ...... cielo .... nu stiu chiar mi s'a parut ciudat motorul ....... apoi motorul de 2l benzina are probleme cu injectoarele ...... vezi si postul lui turbomann .... ( de fapt parca toate motoarele pe benzina )

 

la forta nu am ce compara ca am mers in curte la mhs .... si sincer sa fiu nu prea am avut unde sa'i dau .... avand in vedere ca era hidramata :twoup:

 

acum depinde si ce vrei sa faci cu masina ..... eu as alege coupe-ul pt orice mai putin ..... daca ai de carat ceva .... prieteni, valize etc. mai multe :twoup:

 

 

am trait sa o vad si pe asta. in primul rand motorul de pe 320i nu este de 2l. are 2.171 cmc.

bmw este renumit pentru motoarele pe benzina. asta se pricepe cel mai bine sa faca. orice alt comentariu este de prisos. daca tu ii spui omului sa aleaga diesel pentru ca motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele... nu mai stiu ce sa zic. nu generaliza. daca un singur om a avut probleme cu injectoarele.. asta e . . a avut ghinion . se intampla. asta nu inseamna ca toate motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele.

motorul meu are 145k km si nu are nici cea mai mica ezitare. mai degraba pica ceva la diesel decat la benzina.

 

imi pare rau sa te contrazic dar coupeul nou 320i are motor de 2l nu de 2.2l... la restu' iti dau dreptate :D

Link to comment
Share on other sites

asta e... eu mi-am spus parerea facuta din propria experianta... nu din auzite... un e46 2.0d merge mai frumos de 10 ori decat un e90 2.0 si mult mai fiabil. parerea mea... daia e forum... fiecare sa isi spuna parerea... iar in coupe ai acelasi loc in spate numai ca ai 2 usi mult mai mari si cam incomod daca iei in spate pe cineva toata ziua... dar ca masina merge mult mai frumos coupeul decat sedanul... daca gresesc ... sorry !!

 

PĂŁrerea ta de fin cunoscĂŁtor auto.

kiar ma gandeam cum de nu te-ai luat tu de mine pana acum... marele cunoscator.... daca citeai mai bine vedeai ca nu am zis ca sunt io mare cunoscator sa afirm respectivele pareri... am zis ca din experienta adica sa intelegi tu mai bine ca am avut ambele modele... dar ca sa fii si tu multimit ok .. sunt loganist si ma sparg in figuri pe aici ca am bimuri si sunt mare cunoscator.

 

nu vreau sa te superi pe mine ... am mers cu un motor de 2l benzina ...... mi se pare un motor ciudat sincer ..... parca mai silentios e la ...... cielo .... nu stiu chiar mi s'a parut ciudat motorul ....... apoi motorul de 2l benzina are probleme cu injectoarele ...... vezi si postul lui turbomann .... ( de fapt parca toate motoarele pe benzina )

 

la forta nu am ce compara ca am mers in curte la mhs .... si sincer sa fiu nu prea am avut unde sa'i dau .... avand in vedere ca era hidramata :twoup:

 

acum depinde si ce vrei sa faci cu masina ..... eu as alege coupe-ul pt orice mai putin ..... daca ai de carat ceva .... prieteni, valize etc. mai multe :twoup:

 

 

am trait sa o vad si pe asta. in primul rand motorul de pe 320i nu este de 2l. are 2.171 cmc.

bmw este renumit pentru motoarele pe benzina. asta se pricepe cel mai bine sa faca. orice alt comentariu este de prisos. daca tu ii spui omului sa aleaga diesel pentru ca motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele... nu mai stiu ce sa zic. nu generaliza. daca un singur om a avut probleme cu injectoarele.. asta e . . a avut ghinion . se intampla. asta nu inseamna ca toate motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele.

motorul meu are 145k km si nu are nici cea mai mica ezitare. mai degraba pica ceva la diesel decat la benzina.

 

imi pare rau sa te contrazic dar coupeul nou 320i are motor de 2l nu de 2.2l... la restu' iti dau dreptate :D

 

 

my bad. am uitat ca se discuta despre E9x.

Link to comment
Share on other sites

bmw este renumit pentru motoarele pe benzina. asta se pricepe cel mai bine sa faca. orice alt comentariu este de prisos. daca tu ii spui omului sa aleaga diesel pentru ca motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele... nu mai stiu ce sa zic. nu generaliza. daca un singur om a avut probleme cu injectoarele.. asta e . . a avut ghinion . se intampla. asta nu inseamna ca toate motoarele pe benzina au probleme cu injectoarele.

motorul meu are 145k km si nu are nici cea mai mica ezitare. mai degraba pica ceva la diesel decat la benzina.

 

Motoarele diesel au probleme cu injectoarele.

Link to comment
Share on other sites

iat motooRELE DE 2,0i de pe e9x sunt f lenese...nici nu discuta un 2,0 d la capitolul performante si consum...

 

parerea mea...2.0i 4 cilindrii sucks

 

asta am zis si eu ...... masina e lenesa rau de tot ...... pe mine nu m'a impresionat deloc 320i cu care am mers....... DELOC !!!

Link to comment
Share on other sites

Salutari tuturor,

 

Sper in curand sa ma plimb si eu cu bmw-ul meu propriu si personal, insa momentan sunt la stadiul de alegere dintre cateva oferte .

 

In principiu, sunt 2 oferte generale : Sedan 320 d (e90) si Coupe 320i (e92).

 

Am zis "cateva" mai devreme pentru ca la sedan ar fi mai multe oferte , unde difera ce e pus pe masina.

 

Mentionez ca eu , in momentul actual inclin spre sedan, si din pct de vedere financiar, nu ma dau chiar banii afara din casa :twoup: , dar si din alte motive cum ar fi motorizarea diesel etc).

 

Deci, ofertele ar fi cam asa:

 

SEDAN

 

Vopsea metalizata Black Sapphire

Sensatec Beige

Parti exterioare in culoarea caroseriei

Covorase din velur

Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor

Kit pentru fumatori

Pachet compartiment depozitare

Aer conditionat automat

Prezoane antifurt

Ormanente din lemn fin de nuc fara noduri

Pachet Advantage Plus , CARE CONTINE:

 

- 240 Volan ĂŽmbrĂŁcat ĂŽn piele

- 249 Volan multifuncĂžional

- 520 Faruri de ceaÞã

- 2BH Jante de aliaj uÂşor Double-spoke tip 156 (pentru 316i, 318i, 320i, 318d, 320d)

- 2BW Jante de aliaj uÂşor Double-spoke tip 268 (pentru 323i, 325i, 325xi)

plus

- 494 Scaune Încãlzite pentru conducãtorul auto ºi pasagerul faÞã

- 502 Faruri cu xenon pentru faza scurtĂŁ Âşi pentru faza lungĂŁ

- 522 Sistem spĂŁlare faruri

- 563 Pachet de lumini

- 431 OglindĂŁ interioarĂŁ cu funcĂžie automatĂŁ anti-orbire

- 465 Sistem de ĂŽncĂŁrcare facilĂŁ inclusiv ski sac

- 4AE Cotierã faÞã, reglabilã

- 507 Sistem de asistare a parcĂŁrii (PDC) spate

- 521 Senzor de ploaie Âşi faruri automate

- 540 Pilot automat (4 cilindri)

- 544 Pilot automat cu funcÞie de frânare (6 cilindri)

- 663 Radio BMW Professional

 

 

 

COUPE

 

Vopsea metalizata Sparkling Graphite

Combinatie stofa-piele Anthracite black

Volan sport imbracat in piele

Sistem de alarma

Pachet oglinzi exterioare

Fara inscriptionare tip model

Covorase din velur

Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor

Kit pentru fumatori

Scaune incalzite conducator si pasager dreapta

Sistem spalare faruri

Faruri de ceata

Faruri xenon pentru faza scruta si faza lunga

Vitezometru cu kilometraj integrat

Prezoane antifurt

Ornamente interioare Aluminium cu striatii longitudinale

Pachet Dynamic

 

- 322 Sistem de acces Confort

- 481 Scaun sport (standard pentru 335i, 335d)

- 524 Faruri adaptive

- 2C5 Jante de aliaj uÂşor Star-spoke tip 185 (pentru 320i/d, 323i, 325i/xi/d)

- 2KE Jante de aliaj uÂşor V-spoke tip 188 cu anvelope mixte

 

Pachet Confort

- 249 Volan multifuncĂžional (standard la 335i/d)

- 431 OglindĂŁ interioarĂŁ cu funcĂžie anti-orbire automatĂŁ

- 4AE Cotierã faÞã, culisantã

- 493 Pachet compartiment de depozitare

- 507 Sistem de asistare a parcĂŁrii (PDC)

- 521 Senzor de ploaie

- 540 Pilot automat (pentru 4 cilindri) sau 544 Pilot automat cu funcÞie de frânare (pentru 6 cilindri)

- 563 Pachet de lumini

- 663 Radio BMW Professional

 

 

Cam astea ar fi ofertele. M-ar interesa avantaje si dezavantaje la fiecare din cele 2, si cel mai important, daca merita sa dau 2000 E in plus pentru Coupe.

 

Datele tehnice se pot gasi pe site, daca e mai facil sa fie puse aici, o sa le adaug si pe alea la cerere :twoup:

 

Multumesc si astept parerile voastre.

 

 

daca tii cont de consum si nu de aspect...ia 320d...parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Coupe benzina minim 2500cmc :twoup:

asta e a 3 a varianta?? cea la care tre sa mergi cu cisterna dupa tine in bucuresti.

 

haha cum asa???!!! ..ca era nenea Alexxx declara consum de 11-12 l ..cu motorasul asta !

 

Eu cred ca merge incet tare , sau la ore tarzii ca altfel nu se explica ..sau ma rog ..se poate si Sf

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Coupe benzina minim 2500cmc :twoup:

asta e a 3 a varianta?? cea la care tre sa mergi cu cisterna dupa tine in bucuresti.

 

haha cum asa???!!! ..ca era nenea Alexxx declara consum de 11-12 l ..cu motorasul asta !

 

Eu cred ca merge incet tare , sau la ore tarzii ca altfel nu se explica ..sau ma rog ..se poate si Sf

 

 

ma..fiecare e liber sa declare ce vrea. si sda inventeze cat poate. hai sa -ti spun eu coinsum cat se poate de reale scoarse de mine:

 

skoda fabia 1.4 benzina 70 cp: bucuresti ora 9 dimineatza drumul taberei-pantelimon. consum mediu 14,4l /100

525i 2002 : acelasi traseu aceeasi ora 15.5 l/100

320d : acelasi traseu 10.5 l/100

 

si lista poate continua cu multe masini. e drumul pe care il fac zilnic spre servici de 3 ani incoace. singura masina cu care am scos sub 10l/100 a fost un citroen c3 diesel. asa ca fiecare poate sa spuna ce vrea...si eu siunt liber sa cred pe cine vreau. daca te pimbi noaptea cu masina si semafoarele sunt pe intermitent...ala NU e consum urban. da nu poti sa spui ca scoate un 325i consum de 11 -12 in bucuresti cand numai la razoare in intersectie stai 40 de minute pana reusesti sa treci. mi-am luat diesel tocmai pt consum. da se pare ca nici asa nu e rentabil

urmatoarea masina...una diesel in 3 cilindri. daca nici asa nu merge...scuter tata...ca m-am saturat sa dau milioane pe luna numai sa ma duc la servici.

Link to comment
Share on other sites

Coupe benzina minim 2500cmc :twoup:

asta e a 3 a varianta?? cea la care tre sa mergi cu cisterna dupa tine in bucuresti.

 

haha cum asa???!!! ..ca era nenea Alexxx declara consum de 11-12 l ..cu motorasul asta !

 

Eu cred ca merge incet tare , sau la ore tarzii ca altfel nu se explica ..sau ma rog ..se poate si Sf

 

 

ma..fiecare e liber sa declare ce vrea. si sda inventeze cat poate. hai sa -ti spun eu coinsum cat se poate de reale scoarse de mine:

 

skoda fabia 1.4 benzina 70 cp: bucuresti ora 9 dimineatza drumul taberei-pantelimon. consum mediu 14,4l /100

525i 2002 : acelasi traseu aceeasi ora 15.5 l/100

320d : acelasi traseu 10.5 l/100

 

si lista poate continua cu multe masini. e drumul pe care il fac zilnic spre servici de 3 ani incoace. singura masina cu care am scos sub 10l/100 a fost un citroen c3 diesel. asa ca fiecare poate sa spuna ce vrea...si eu siunt liber sa cred pe cine vreau. daca te pimbi noaptea cu masina si semafoarele sunt pe intermitent...ala NU e consum urban. da nu poti sa spui ca scoate un 325i consum de 11 -12 in bucuresti cand numai la razoare in intersectie stai 40 de minute pana reusesti sa treci. mi-am luat diesel tocmai pt consum. da se pare ca nici asa nu e rentabil

urmatoarea masina...una diesel in 3 cilindri. daca nici asa nu merge...scuter tata...ca m-am saturat sa dau milioane pe luna numai sa ma duc la servici.

 

 

wow. mie mi se pare un consum excelent pt 525i. in conditiile in care dieselul de 2litri scoate 10.5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.