Jump to content

probleme demaraj 318i


Recommended Posts

Salut,

 

Sunt Mircea si sunt nou pe acest site. Am un BMW 318i (E46), de ceva vreme (mai exact de cand am schimbat o sonda landa) nu mai are demaraj, accelerez dar din pacate ruleaza foarte greu, cand merg cu o viteza constanta (ex: 40 km/h) merge in suturi, parca nu se alimenteza bine. Cu scrtait de roti plec foarte greu. Am fost si la tester dar mi-a spus ca nu apare nici o problema la motor. Va rog daca pute-ti sa ma ajutati cu pareri ce ar putea sa fie, sau chiar sa-mi recomandati un testar unde pot sa merg sa vad ce are in afara de AB (ma rupe de bani si cine stie ce imi spune ca are).

 

Va multumesc,

Link to comment
Share on other sites

ai rezolvat?

 

 

sal

 

Din pacate nu. Am fost cu masina pana acum in 3 zile la 2 testere. La unul nu a reusit sa se conecteze pe motor (era laptop), iar la al doilea (un alt tip de tester, era HP) nu a gasit nici o defectiune, din pacate nu putea sa vada valorile din debitmetru. Am mai vb cu cineva care sa uitat si a mers cu masina si mi-a zis ca nu are cum sa fie din debitmetru ca ar fi trebuit sa nu se mai tureze de la 3000 de ture, iar a mea intra si pe rosu, se tureaza normal. Mi-a zis ca poate sa fie de la discul de ambreaj. Chiar nu stiu ce sa mai fac cu ea, incep sa ma satur......

Daca ai alte idei si ma poti ajuta chiar te rog.

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

daca ai timp, poate ne intalnim in weekend sa ne batem capu amandoi, esti din Bucuresti? Prin ce zona stai?. Eu stiu si un service la care o sa ma duc cand iau banii, cred ca am aceasi problema ca si tine.
Link to comment
Share on other sites

daca ai timp, poate ne intalnim in weekend sa ne batem capu amandoi, esti din Bucuresti? Prin ce zona stai?. Eu stiu si un service la care o sa ma duc cand iau banii, cred ca am aceasi problema ca si tine.

 

 

sal

 

ok, sunt din bucuresti, stau la Brancoveanu. Eu maine o sa ma mai duc la un service ca poate reusesc sa-i dau de cap. Sper ca maine sa rezolv ceva, ca m-am cam saturat sa ma tot duc cu ea, mai am si alte treburi de facut. Ne auzim maine sa-ti spun ce am facut si sa stabilim cum facem sa ne vedem week-end-ul asta.

 

Bafta,

Link to comment
Share on other sites

am si eu aceeasi problema la 318i, cand iau de exemplu "tzatzele" de la trecerile de pietoni sau alea din mamaia ca sunt foarte inalte, imi mergea in hopuri, am fost la un service mi-au zis ca nu au ce sa-mi faca ca nu stiu de la ce poate fi.. dar mi-au zis s-o ambalez imediat dupa ce trec de ele si chiar a mers, e in regula acum, numai am nicio problema la ea.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Posibil debitmetru. Scoate mufa de la acesta si vezi cum merge.

 

 

stie cineva daca decuplez debitmetrul mai trebuie facuta resoftarea? am un 318i/2001 facelift 143CP. am fost si la tester la AB cta dar nu au gasit nici o eroare, insa masinuta parca nu fuge asa cum ar trebui.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut,

 

Sunt Mircea si sunt nou pe acest site. Am un BMW 318i (E46), de ceva vreme (mai exact de cand am schimbat o sonda landa) nu mai are demaraj, accelerez dar din pacate ruleaza foarte greu, cand merg cu o viteza constanta (ex: 40 km/h) merge in suturi, parca nu se alimenteza bine. Cu scrtait de roti plec foarte greu. Am fost si la tester dar mi-a spus ca nu apare nici o problema la motor. Va rog daca pute-ti sa ma ajutati cu pareri ce ar putea sa fie, sau chiar sa-mi recomandati un testar unde pot sa merg sa vad ce are in afara de AB (ma rupe de bani si cine stie ce imi spune ca are).

 

Va multumesc,

 

poate sunt bobinele de inductie, bujiile; la mine tremura motorul , parca mergea in 2 pistoane si am schimbat bobinele 1,3 mil buc dar la mine s a aprins martorul in bord imediat

Link to comment
Share on other sites

salut ai incercat sa schinbi benzina?

 

 

sal,

 

am schimabat si benzina. Am schimbat si bujiile dar nimic. Problema este ca am fost la tester cu ea dar din pacate toti mi-au spus ca nu are nici o defectiune. Eu zic ca poate fii debitmetrul dar nu pot sa-l schimb nestiind daca aia este problema. merci pt ajutor....

Link to comment
Share on other sites

Se poate vedea buna functionare a debitmetrului. In cazul motorului de 1895cc, la turatia de relanti --800 rpm--, teoretic, debitmetrul ar trebui sa indice ~ 13kg/h. In realitate, cind senzorul e bun, "arata" un 11,5--12,5 kg/h. Cel din poza, se vede clar ca indica mult mai putin.

De asemenea, se observa si din diferenta f. mare a tensiunilor reala/teoretica.

 

http://img216.imageshack.us/img216/6825/valoridebitmetruex5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se poate vedea buna functionare a debitmetrului. In cazul motorului de 1895cc, la turatia de relanti --800 rpm--, teoretic, debitmetrul ar trebui sa indice ~ 13kg/h. In realitate, cind senzorul e bun, "arata" un 11,5--12,5 kg/h. Cel din poza, se vede clar ca indica mult mai putin.

De asemenea, se observa si din diferenta f. mare a tensiunilor reala/teoretica.

 

http://img216.imageshack.us/img216/6825/valoridebitmetruex5.jpg

 

sal,

problema este ca unde am fost eu avea un tester HP (nu era laptop) dar din pacate nu putea sa vada valorile debitmetrului, am mai fost la 2 testare care aveau laptop dar din pacate nu au putut intra pe motor, aparea o eroare...si nu am facut nimic....o sa mai caut alt tester poate reuseste sa vada valorile debitmetrului. Legat de motor al meu are 1995 cc - 143 CP si cred ca treb sa arate alte valori fata de cele pe care le-ai specificat tu. Merci pt ajutor....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.