Jump to content

arcuri sport?


Recommended Posts

As vrea sa pun arcuri sport, dar nu pot da ma decid.Nu stiu merita pe drumuriile noastre,si suspensia devine foarte rigida? Baia de ulei se loveste usor? Cine are experienta, va rog sa mi dea un sfat.

 

Masina va fi mult mai rigida, va sta mai bine in curbe, va fi o mare imbunatatire.

 

Daca iei niste arcuri sport care nu micsoreaza foarte mult garda la sol, nu vei atinge baia de ulei.

 

Daca te intereseaza mai mult confortul decat sportivitatea, nu are rost sa-ti cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Ce model de arcuri vrei sa iti pui ?

 

Nu cu baia vei avea probleme ci cu trecerile peste denivelari mai inalte, ce iti vor atinge pe la mijlocul masinii. Garda la sol influenteaza foarte mult comportamentul masinii, 10mm sunt imediat observati in manevrabilitate. E recomandabil totusi sa iei un set de arcuri + amortizoare, pentru ca arcuri tari cu amortizoare prea moi se comporta prost la denivelari si transferuri rapide de incarcare (schimbare de directie, franare etc).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am suspensie sport,masina e foarte rigida ,pe drumuri proaste cu denivelari,gropi simti totul in coloana,cateodata zici ca nici nu ai amortizoare,in schimb in curbe si la franare e super,iei curbe stranse foarte bine nici nu se simt la viteze mai mari,de atins atingi si cu ea normala daca e vreun bolovan sau ceva si mai degraba atinge mijlocul si toba decat baia.
Link to comment
Share on other sites

Arcuri progresive = unele spire au elasticitate diferita decat altele, astfel incat la inceput se vor comprima cele mai moi si cand acestea se ating vor ramane doar cele tari sa se comprime, suspensia avand caracteristici diferite in functie de sarcina. Toate arcurile de strada sunt progresive intr-o proportie mai mica sau mai mare, pentru a spori comfortul in mers normal insa pastrand manevrabilitate buna cand masina e impinsa catre limite.

 

Arcurile cu constanta unica de elasticitate sunt folosite doar in aplicatii bine definite de circuit, acolo unde e foarte important raspunsul ideal permanent si comfortul nu conteaza.

Edited by razvanfatu
Link to comment
Share on other sites

Masina va fi mult mai rigida [...]

 

Te-am mai intrebat si pe alt topic: ai auzit de arcuri progresive ?

 

Si tu chiar crezi ca intr-o masina cu suspensie sport te simti ca intr-o masina cu suspensie standard?

Vorbim despre BMW-uri cu suspensii de fabrica.

 

Sau sa te intreb altfel: cumva ai suspensie sport de fabrica? Eu am.

Link to comment
Share on other sites

Nu, insa nu asta conteaza.

 

Ai suspensie sport sau vorbesti din diferite surse virtuale?

 

Am mers cu destule masini cu suspensie sport, exista intotdeauna o diferenta mai mare sau mai mica de rigiditate intre suspensiile sport si cele standard.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Masina va fi mult mai rigida [...]

 

Te-am mai intrebat si pe alt topic: ai auzit de arcuri progresive ?

Am eu Fk progresive, cu tot cu amortizoare Fk.Si nu e ca , Koni sa iti clantane dintii la cea mai mica denivelare.Ce-i drept nici in curbe nu sta , cum ar sta cu Koni.Dar e ok zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.