Jump to content

Recommended Posts

E60, 2005

Omniasig: 985E/an, suma asigurata 16700 (parca), plata in 4 transe, 100E/eveniment.

A fost cea mai ieftina cotatie din piata (din cele "decente"), ceilalti asiguratori ai cerut cel putin dublu. Sper sa nu apelez.

LE:

Cred ca ar fi relevant sa postam varsta si vechimea in "activitate".

Unii asiguratori tin cont daca esti casatorit sau daca ai copii (mai scade valoarea politei daca ai copii de ex).

Deci, 33 ani, casatorit, no children, permis din 1997.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

E60, 2005

Omniasig: 985E/an, suma asigurata 16700 (parca), plata in 4 transe, 100E/eveniment.

A fost cea mai ieftina cotatie din piata (din cele "decente"), ceilalti asiguratori ai cerut cel putin dublu. Sper sa nu apelez.

LE:

Cred ca ar fi relevant sa postam varsta si vechimea in "activitate".

Unii asiguratori tin cont daca esti casatorit sau daca ai copii (mai scade valoarea politei daca ai copii de ex).

Deci, 33 ani, casatorit, no children, permis din 1997.

ce motor ? si km ? asta stiu ca conteaza mai mult

Link to comment
Share on other sites

ce motor ? si km ? asta stiu ca conteaza mai mult

 

2497cmc. Nu ii intereseaza rulajul masinii, ci cat estimezi tu ca vei face cu ea anual. Omniasig in schimb nu m-a intrebat nici de rulaj, nici de estimare.

M-a intrebat Allianz si Generali (pentru alte masini) acest lucru.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Cine imi poate spune ce firma de asigurari incheie CASCO pentru autoturisme cu peste 10 ani vechime? Multumesc. :rolleyes:

 

Cel mai probabil un broker de asigurari. (vezi omniasig, s-a scris in posturile anterioare ca fac si la masini mai vechi de 7 - asta stiam ca era limita la unii asiguratori) :)

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil un broker de asigurari. (vezi omniasig, s-a scris in posturile anterioare ca fac si la masini mai vechi de 7 - asta stiam ca era limita la unii asiguratori) :)

Am inteles. Merci! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut anul trecut CASCO la ASTRA, 23 ani, necasatorit, permis de <5ani... 4.400 RON [aprox 1100eur atunci] pe an, in 4 rate, fara franchiza, cu clauza de vandalism, un singur sofer. Masina evaluata la 65.000 RON [16k eur.].

 

Anul asta am mutat masina pe numele mamei mele si am facut la BCR, fara nr de soferi, masina evaluata la 14K eur, prima anuala 680 EUR. [vandalism inclus, fara franchiza pt accidente sau furt national, dar cu franchiza la furt in strainatate - 15% pt UE si 25% pentru moldova si ukraina parca]. Mi se pare f buna oferta lor, a fost incheiata polita prin intermediul unei persoane de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Da, tocmai am primit un raspuns favorabil de la BCR, in sensul ca fac CASCO si la masini cu peste 10 ani vechime. Inteleg din postarile voastre ca experientele cu BCR sunt, mai degraba, pozitive, nu? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Din cate am auzit cei de la OMNIASIG par sa fie cei mai recomandati :)

OK, so the winner is OMNIASIG. Sa vedem ce imi spun si ei. BCR-ul a fost foarte prompt in raspuns, dupa ce am precizat ca e vorba de un BMW, si nu de o Dacie or smth... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

eu am la omniasig si pentru e46 316 2001 platesc 600euro/an . masina este evaluata la 6000 euro. fransiza este inclusa in rata .

Si ai avut probleme care sa te oblihg sa apelezi la ei? Sa folosesti, efectiv, asigurarea?

 

Am full CASCO la Omniasig si au platit de fiecare data fara probleme fara intrebari suplimentare chiar si cand a lovit masina prietena, dar asta poate se intampla doar la noi in judet. Pe mine ma costa 500eu pe an cu fransiza 100eu/eveniment la o suma asigurata e de 8000euro ptr 330ci, ceeea ce mi se pare ok.

Masina din ce an? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

OK, so the winner is OMNIASIG. Sa vedem ce imi spun si ei. BCR-ul a fost foarte prompt in raspuns, dupa ce am precizat ca e vorba de un BMW, si nu de o Dacie or smth... :rolleyes:

 

Nu ma intelege gresit: eu am avut un eveniment (a intors unul in fata mea peste mine - masina sotiei); avea casco la ei de 5 ani platit, fara nici un eveniment. Am ales sa fac reparatia pe casco, cu regres (boul avea euroins). Au incercat intai sa ma convinga sa duc masina intr-un service de-al lor, cand au vazut ca nu renunt, n-au avut ce face. Cu ocazia respectiva, am vrut sa mai fac niste reparatii la masina (mici zgarieturi), si am deschis un alt dosar.

La plata, nu au vrut sa plateasca tot, mi-au cerut 2 rate in avans, etc. Rezultat: scos din buzunar 3500RON - am platit ca sa iau masina din service, i-am inapoiat-o sotiei, and that was it.

Cu toate astea, la bmw mi-au dat cel mai bun pret, si la insistentele unui amic, am facut la ei...conteaza ff mult sa ai o relatie buna cu un evaluator din compania la care alegi sa faci casco. Romanica.

Choose wisely. :)

Link to comment
Share on other sites

Cu toate astea, la bmw mi-au dat cel mai bun pret, si la insistentele unui amic, am facut la ei...conteaza ff mult sa ai o relatie buna cu un evaluator din compania la care alegi sa faci casco. Romanica.

Choose wisely. :)

Si pentru BMW inteleg ca nu ai avut nevoie sa apelezi la asigurare... :rolleyes:

 

Eu am avut in primul an BCR si in al doilea Omniasig. Ambii au fost foarte ok, plata la timp, fara probleme.

Razvane, deci tu esti multumit de BCR, la capitolul asta? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Si pentru BMW inteleg ca nu ai avut nevoie sa apelezi la asigurare... :rolleyes:

 

 

Razvane, deci tu esti multumit de BCR, la capitolul asta? :rolleyes:

 

BMW-ul este destul de "nou" in familie. N-am avut incidente. Mi-am facut asigurare casco pentru cazuri de genul celui povestit, sau copac peste masina, lovit de masina fara asigurare (mi s-a intamplat acum vreo 7 ani sa imi gasesc o masina lovita in parcare: un tiganus i-a furat masina lu' tac'su' si a facut ravagii prin spatele blocurilor - se intampla in Bucuresti, zona Militari, Turbomencania) etc. Politia a concluzionat ca este "fara rezolvare". Masina care a lovit-o pe a mea (un golf 2 GTI) era inmatriculata in FR. :) A mea a ricosat in alta... Anyway, am dus la politie poze cu masinile, poze cu "autorul", poze cu masina care l-a tractat pe ala in timp ce il tracta, si nu au reusit sa rezolve...

 

In afara de incidentul povestit (cand nu era masina mea) nu am fost implicat in accidente in timpul deplasarii.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

BMW-ul este destul de "nou" in familie. N-am avut incidente. Mi-am facut asigurare casco pentru cazuri de genul celui povestit, sau copac peste masina, lovit de masina fara asigurare (mi s-a intamplat acum vreo 7 ani sa imi gasesc o masina lovita in parcare: un tiganus i-a furat masina lu' tac'su' si a facut ravagii prin spatele blocurilor - se intampla in Bucuresti, zona Militari, Turbomencania) etc. Politia a concluzionat ca este "fara rezolvare". Masina care a lovit-o pe a mea (un golf 2 GTI) era inmatriculata in FR. :) A mea a ricosat in alta... Anyway, am dus la politie poze cu masinile, poze cu "autorul", poze cu masina care l-a tractat pe ala in timp ce il tracta, si nu au reusit sa rezolve...

 

In afara de incidentul povestit (cand nu era masina mea) nu am fost implicat in accidente in timpul deplasarii.

Am inteles. Pai iti doresc nici sa nu ai! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Pai iti doresc nici sa nu ai! :thumbsup:

 

:) Thanks. La fel doresc fiecaruia, but, u never know...

De-aia se numeste "asigurare"...ar trebui sa te asigure ca in caz de ceva esti linistit, si nu ai cheltuieli neprevazute. Practic, platesti un fee ca sa ai un confort psihic, iar evenimentele neprevazute (legate de accidente) sa nu iti afecteze bugetul. :)

Exista si varianta in care iti constitui singur un astfel de fond, si folosesti banutii in cazul in care ai incidente, insa, nu prea e acelasi lucru...anyway, fiecare face cum considera. Poti plati ani de zile casco fara sa ai evenimente, si poti sa ai eveniment din prima zi cand ai luat masina. Eu fara casco nu misc masina (cu exagerarile de rigoare). :)

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

:) Thanks. La fel doresc fiecaruia, but, u never know...

De-aia se numeste "asigurare"...ar trebui sa te asigure ca in caz de ceva esti linistit, si nu ai cheltuieli neprevazute. Practic, platesti un fee ca sa ai un confort psihic, iar evenimentele neprevazute (legate de accidente) sa nu iti afecteze bugetul. :)

Exista si varianta in care iti constitui singur un astfel de fond, si folosesti banutii in cazul in care ai incidente, insa, nu prea e acelasi lucru...anyway, fiecare face cum considera. Poti plati ani de zile casco fara sa ai evenimente, si poti sa ai eveniment din prima zi cand ai luat masina. Eu fara casco nu misc masina (cu exagerarile de rigoare). :)

 

Eu am la Astra si tot asa o sa apelez la ei doar in caz de furt sau dauna totala(doamne fereste).

In rest n-am de gand sa le dau 100 de euro franciza si sa fac dosare si plimbari pt chestii minore.

 

M-am gandit si eu la varianta fondului personal de accidente dar am ales pana la urma sa fac casco.

Cat despre casco mi se par totusi niste sume destul de aberante.

 

2008: parca ~2400 de euro - credit europe asigurari

2009: parca ~2000 euro - credit europe asigurari

2010: parca ~1700 euro - credit europe asigurari

2011: parca ~1000 euro - astra

2012: parca ~800 euro - astra

 

 

Stiu sigur ca la vremea respectiva la credit europe asigurari mi-au dat preturi mai bune ca la Generali/Omniasig sau altii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am la Astra si tot asa o sa apelez la ei doar in caz de furt sau dauna totala(doamne fereste).

In rest n-am de gand sa le dau 100 de euro franciza si sa fac dosare si plimbari pt chestii minore.

 

M-am gandit si eu la varianta fondului personal de accidente dar am ales pana la urma sa fac casco.

Cat despre casco mi se par totusi niste sume destul de aberante.

 

2008: parca ~2400 de euro - credit europe asigurari

2009: parca ~2000 euro - credit europe asigurari

2010: parca ~1700 euro - credit europe asigurari

2011: parca ~1000 euro - astra

2012: parca ~800 euro - astra

 

 

Stiu sigur ca la vremea respectiva la credit europe asigurari mi-au dat preturi mai bune ca la Generali/Omniasig sau altii.

 

 

E foarte dubios...eu prin 2010 am obtinut cea mai buna cotatie pentru o alta masina la allianz. :)

Intotdeauna imi fac cu plata la 3 luni, pentru a avea mobilitate daca vreau sa schimb. Cum spuneam mai sus, restul asiguratorilor (generalli, alianz, astra), mi-au dat la aceeasi masina polita de valoare dubla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.