Jump to content

Recommended Posts

Si ce suma e asigurata?

Eu am avut casco pana azi la OMNIASIG, 980 euro, fara fransiza, suma asigurata 15.000 euro. Cand am fost sa prelungesc, surprize surprize, s-a triplat pretul, mai exact 2800 euro si suma asigurata 13.000!!! :| Mentionez cu nu am avut nicio dauna, deci teoretic trebuia sa mai scada prima de asigurare, nu sa se tripleze.

Apoi am facut simulare la Groupama si Astra. La ambele prima de asigurare 1367 euro, suma asigurata 7500 la Groupama si 8200 la Astra. Am intrebat-o pe aia daca face misto de mine si am plecat... :(

Iti expirase polita? Mi se pare aiurea diferenta asta de pret daca nici n-ai avut daune si nici nu-ti expirase polita, caz in care trebuie intocmita alta, de la zero.

Intreb pt ca si eu tot la Omniasig am, sper sa nu am parte de vreo surpriza la anul.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Iti expirase polita? Mi se pare aiurea diferenta asta de pret daca nici n-ai avut daune si nici nu-ti expirase polita, caz in care trebuie intocmita alta, de la zero.

Intreb pt ca si eu tot la Omniasig am, sper sa nu am parte de vreo surpriza la anul.

 

Polita este valabila inclusiv azi 29.12.2012...eu am fost acum vreo cateva zile sa intreb de prelungire. Cica s-au aliat cu Tiriac si d-aia au sarit preturile (cel putin asa a zis broker-ul)

Link to comment
Share on other sites

E90 320dA(2005), casco Uniqa 621 euro, platesc 4 rate(contract din 25.11.2012) fransiza 0 la primul eveniment, 100 euro la al 2 lea si 300 euro la al 3 lea+RCA Uniqa. Permis din 1997, 1 copil minor.

Pana in noiembrie, am avut casco la BCR 400 euro cu fransiza, si la prelungire, Omniasig mi-a facut o "oferta" de 2200 euro.(fara dauna in decursul anului precedent).

 

Exact aceeasi situatie: fara evenimente, de la 980 am ajuns la peste 3000. Drept urmare ieri am deschis un dosar pentru portierele dreapta care erau gzariate de niste animale de la bloc...

 

Polita este valabila inclusiv azi 29.12.2012...eu am fost acum vreo cateva zile sa intreb de prelungire. Cica s-au aliat cu Tiriac si d-aia au sarit preturile (cel putin asa a zis broker-ul)

 

Omniasig a fuzionat cu BCR, nu cu Tiriac. Si da, preturile au luat-o razna. Eu ma gandesc serios sa renunt la casco, si eventual si la masina. 1500eur doar casco, mi se pare cam multicel, si in felul asta nu stiu la ce sa ma astept la anul - sa nu mai gasesc polita sub 2000? WTF?

La tine despre ce masina e vorba?

Link to comment
Share on other sites

S-a anuntat ceva in legatura cu scumpirea politelor de la 1 ianuarie?

 

Nu stiu daca s-a anuntat. Stiu ca se vorbea despre scumpirea RCA, si despre proiectul de lege prin care urma sa ne reparam pe rca-ul nostru masina cand suntem loviti de alt participant la trafic, sau de aparitia unui sistem de asigurari unic care sa includa si casco, cum se practica pe afara. Ideea e ca preturile au explodat. si asa cum ziceau si alti colegi, in conditiile in care n-am avut niciun eveniment, nu ma asteptam ca valoarea politei sa se tripleze, ci sa scada. Dar, plm, la noi totul creste. gasim noi o explicatie pentru orice si crestem tot.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

preturile la RCA au explodat , am fost cu un prieten sa faca la un 318ci nfl - motorul de 1.9 - pe 6 luni cel mai ieftin a iesit la Carpatica 530 ron ( nu a avut nici un eveniment de cand are carnetul aprox 7 ani ) dupa care mai sus sareau de 650 si firme mai "decente" pe la 800 , am fost la 4 brokeri diferiti preturile erau aprox aceleasi +/- 30-40 ron
Link to comment
Share on other sites

preturile la RCA au explodat , am fost cu un prieten sa faca la un 318ci nfl - motorul de 1.9 - pe 6 luni cel mai ieftin a iesit la Carpatica 530 ron ( nu a avut nici un eveniment de cand are carnetul aprox 7 ani ) dupa care mai sus sareau de 650 si firme mai "decente" pe la 800 , am fost la 4 brokeri diferiti preturile erau aprox aceleasi +/- 30-40 ron

 

si a facut la carpatica ?

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un inspector de la Omniasig, nici el nu stie de ce au crescut preturile, doar ca e decizia conducerii.

Pt casco recomand Allianz Direct, va calculati singuri preturile pe site, si sunt mai mici decat la brokeri(cu conditia sa faceti si RCA). Eu am obtinut 750 euro, iar brokerul imi oferea 900.

Edited by Alex75
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate am zis sa calculez si eu la allianz direct , nu pot sa zic decat wow , mentionez ca nu am avut nici un incident cu nici o masina de cand am carnet

 

Suma asigurata

47.711 RON - 10600 euro suma asigurata

 

Prima RCA cu reducere

1.132 RON / 1an

 

Prima Casco cu reducere

9.042 RON - 2000 euro casco

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Pt casco recomand Allianz Direct, va calculati singuri preturile pe site, si sunt mai mici decat la brokeri(cu conditia sa faceti si RCA). Eu am obtinut 750 euro, iar brokerul imi oferea 900.

La Allianz e de kko ca au fransiza pt daunele < 5000 ron, parca. Cel putin asa reiese din calculatorul ala al lor, de pe site; n-am vazut optiune s-o elimin. Sunt curios, la ei cu cat creste polita pt. urmatorul an daca ai avut daune?

Mie mi-a scos o polita de 1535E pt. o suma asigurata de ~20,500E.

La Omniasig platesc 1150E, la o valoare de 25,000E fara niciun fel de fransiza.

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu o simulare la Allianz direct (fara RCA).

Suma asigurata 11.004 EUR

Prima CASCO 1.886 EUR

Prima Casco cu reducere 1.792 EUR

 

 

Simulare cu RCA

Suma asigurata 10.942 EUR

Prima RCA 1.153 RON

Prima RCA cu reducere 893 RON (pe 6 luni)

Prima CASCO 1.697 EUR

Prima Casco cu reducere 1.612 EUR

 

 

La Allianz e de kko ca au fransiza pt daunele < 5000 ron, parca. Cel putin asa reiese din calculatorul ala al lor, de pe site; n-am vazut optiune s-o elimin. Sunt curios, la ei cu cat creste polita pt. urmatorul an daca ai avut daune?

Mie mi-a scos o polita de 1535E pt. o suma asigurata de ~20,500E.

La Omniasig platesc 1150E, la o valoare de 25,000E fara niciun fel de fransiza.

 

La Omniasig platesti acum 1150. Stai sa vezi dupa ce-ti expira polita si vrei sa reinnoiesti...:thumbsup:

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa intreb luni exact care vor fi noile conditii. Daca vor creste chiar in halul asta preturile, poate ca nu voi mai face deloc. Inteleg sa platesc undeva pana in 1500E, maxim, dar cand vorbim de polite de 3000E pt. o valoare asigurata de 15k, deja imi pare ca intind coarda.
Link to comment
Share on other sites

Unde ai gasit tu la banii aia? Eu cel mai ieftin am gasit acum 2 zile la 320d nfl 529 ron/12 luni la groupama...

la UNIQUA am gasit

asigurarea am facut-o pe 14 decembrie (cu valabilitate de la 01-01-2013 pana la 31-12-212) si de pe 15 au explodat preturile

mi-a zis doamna de la asigurari de treaba asta

Link to comment
Share on other sites

pt Rca conteaza foarte mult varsta proprietarului (se ia dupa cnp) si la fel de mult conteaza orasul in care locuiesti. Daca locuiesti intr-un oras mic (dau un ex: curtea de arges) deja ai un pret cu vreo 30% mai mic decat daca ai locui in Bucuresti.

Orasele mai maricele, Pitesti spre exemplu nu e asa mare diferenta fata de Bucuresti (10-15% mai putin).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.