Jump to content

Recommended Posts

Am vb azi cu tipa la care am facut eu asigurarea (Omniasig) si mi-a spus ca nu este la curent cu astfel de mariri. A spus ca, intr-adevar, se vor practica niste mariri pt. anumite categorii de autoturisme noi (printre care si BMW), dar la reinnoire n-ar trebui sa creasca polita.

A ramas ca se mai intereseaza si mai discutam dupa sarbatori si-mi spune exact. Nu vad cine ar mai continua cu ei daca ar tripla preturile, sincer.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Am vb azi cu tipa la care am facut eu asigurarea (Omniasig) si mi-a spus ca nu este la curent cu astfel de mariri. A spus ca, intr-adevar, se vor practica niste mariri pt. anumite categorii de autoturisme noi (printre care si BMW), dar la reinnoire n-ar trebui sa creasca polita.

A ramas ca se mai intereseaza si mai discutam dupa sarbatori si-mi spune exact. Nu vad cine ar mai continua cu ei daca ar tripla preturile, sincer.

 

Sunt foarte curios...eu maine am deadline sa iau o decizie. Probabil va fi uniqa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ce-ati mai auzit de scumpirea CASCO? Am incercat sa vb cu agentul care mi-a facut polita la Omniasig, dar cica nu-mi poate da de-acum o calculatie exacta (imi expira aiba in martie); cert e ca cica ar fi ceva mariri, dar ca se schimba de la o zi la alta(?), asa ca-mi va face o noua calculatie cu 1 luna inainte.

Cam am emotii, sincer sa fiu. Am incercat sa caut pe la alti asiguratori, insa cea mai mica oferta am gasit-o cu minim 50% in plus fata de cat platesc acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut la BCR asigurari in 2012, 750 eur la 14.500 asigurati, fara franchiza. Niciun eveniment pe casco. Ulterior au fuzionat cu Omniasig si la reinnoire au vrut 1800 eur pt 12.000 asigurati. Cam la fel cu Allianz si Groupama.

 

Am facut la Uniqua... 770eur pt 11.000 asigurati, fara franchiza, cu plata integrala. Nu imi prea convine suma asigurata, dar asta e.

 

Masina 318d E90, fab 10/2006 si avea vreo 130.000km in nov cand am incheiat polita.

Link to comment
Share on other sites

Ce-ati mai auzit de scumpirea CASCO? Am incercat sa vb cu agentul care mi-a facut polita la Omniasig, dar cica nu-mi poate da de-acum o calculatie exacta (imi expira aiba in martie); cert e ca cica ar fi ceva mariri, dar ca se schimba de la o zi la alta(?), asa ca-mi va face o noua calculatie cu 1 luna inainte.

Cam am emotii, sincer sa fiu. Am incercat sa caut pe la alti asiguratori, insa cea mai mica oferta am gasit-o cu minim 50% in plus fata de cat platesc acum.

Acelasi raspuns l-am primit si eu de la Groupama.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am la UNIQA , am 32 ani, orasu e scris in stanga :) - 1350 euro fara faranshiza , full extra ..adica si oglinzile :D . pe un an . Valoarea estimata a masinii 17500 euro.

Anul trecut am fost la BCR asigurari - preluati de Ominasig = revopsit o bara la AB in 5 saptamani !!! LA BCR fusese ....1100 euro/ an .

Pe astia, UNIQA i-am ales intrebandu-l pe domnu' de la receptie service AB , cu cine ''se inteleg ei mai bine'' in caz de dauna - ptr a preintampina cele patite asta toamna cu revopsirea. Nu UNIQA erau pe primul loc ci pe 3 ....dar ceilalti erau mult, mult mai scumpi.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ceva de asiguratorul GOTHAER? Mi-a fost recomandat de mai multi brokeri si am obtinut o cotatie decenta la ei, spre deosebire de restul, care vor si pielea de pe tine, chit ca n-am avut daune. Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Mda, cred ca la ei o sa fac, pana la urma. Mai astept niste oferte, insa este destul de clar cum sta treaba. Sper doar sa fie seriosi si sa nu constat ca am dat banii degeaba, in caz de ceva.

 

Pana la urma ti-ai facut la Gothaer?Nu de alta,dar sunt si eu interesat.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Inca nu am incheiat polita, dar la ei cred ca o sa merg. Am de ales intre Gothaer si Asirom, iar de ultimii n-am auzit tocmai de bine.

Asta e, ce-o fi o fi :) Ce nu-mi place este ca la Gothaer suma asigurata este cu ~3000E mai mica decat la Asirom.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Inca nu am incheiat polita, dar la ei cred ca o sa merg. Am de ales intre Gothaer si Asirom, iar de ultimii n-am auzit tocmai de bine.

Asta e, ce-o fi o fi :) Ce nu-mi place este ca la Gothaer suma asigurata este cu ~3000E mai mica decat la Asirom.

 

La mine suma asigurata este cu 2000 e mai mai mare la Gothaer decat la Groupama iar CASCO, 1700 la Groupama si 1100 la Gothaer(asta pe calculatorul lor online).Rezultatul: azi am fost la Groupama sa-mi rezolv toate zgarieturile si peste o luna jumate "ma dau cu nemtii"grin.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu mi-am facut la astra(au fost cei mai ieftini).

M-am gandit ca daca e cea mai mare firma e normal sa aiba si cele mai multe plangeri:))

ciudat cxa la astra iese cel mai ieftin RCA anul asta , cep putin in cazul meu , daca in urma cu 6 luni am primit 340 la groupama , acum iese 300 la astra si 450 la Groupama , in conditiile in care nu am avut accident . Deci cresc aiurea si fara vreo explicatie rationala.

 

edit . A facut cineva la rcaonline ? Ca vad ca-mi ies tarife cu 50 ron mai mici la RCA si spun ca e si livrarea gratuita .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Gothaer se numea inainte sa o cumpere nemtzii Platinum.

 

Platinum a fost o companie fondata de presedintele Omniasig in paralel cu ea. Si-a dat pe semnatura lui cate 4mp in folosire in fiecare sucursala judeteana Omniasig ca sa poata indeplini criteriile CSA [birou in fiecare judet.] si usor, usor si-a pus pe roate propria firma de asigurari. Apoi a vandut pachetul celor de la Gothaer si s-a scos bine :)

 

Singurii tepuiti au fost cei de la VIG (Vienna Insurance Group), care mai au un concurent facut chiar din fondurile lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.