Jump to content

instalatie gaz e38.


kuz_hs

Recommended Posts

Vreau sa imi pun instalatie gaz pe 7-arul meu,e38,motor 2800 cmc,96`.

Ideea ii ca nu as vrea sa ii fac o improvizatie nasoala,care sa-mi cauzeze extracosturi,in loc sa -si faca treaba.

 

 

Ok,deci.Am inteles de la un fost proprietar,cum ca ar fi existat de fabrica,direct prin injectoare?!

as prefera varianta stock,GASESC?

 

Daca nu,sfaturi la ce sa le mentionez baietilor sa monteze(am inteles ca neaprat o valva antidetonatie inaintea debitmetrului),altceva?

Orice detalii sunt binevenite,in ideea de a preveni inainte de a repara/modifica.

Multumesc,respect.

Link to comment
Share on other sites

de obicei nu comentez la cei care vor sa puna GPL pe masina ( alegerea lor ) dar nu poti sa faci asa ceva un e38

 

e38 este o nava admiral si o bijuterie de masina , nu o strica cu GPL

 

 

PS: schimba jentile , nu se potrivesc replicile pe o asemenea masina

Edited by thecreator88
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca o sa scoata astia un 716i, vreo 102cp, motor de E30...... dupa ce ca e motorul de 2800 si asa lesinat pt asa o caroserie, ii mai pui si gaz, sa il gatui si mai mult.

un sfat cat se poate de calduros: lasa BMW-urile pt cei care iubesc marca asta cu adevarat

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ce atatea flame-uri ca vrea sa isi puna instalatie de gaz.Motorul functioneaza cu un amestec de propan si butan.Si ce?

De ce nu ar iesi flame-uri daca s-ar discuta de alimentarea cu hidrogen, tot un gaz este :twoup:

Sa fim seriosi, zici ca a pus omul o intrebare pe un forum plin de milionari in euro, nu pe un forum unde 316i-le si 320d-ul sunt la putere, unde anunturile de MP cu piese SH sunt la loc de mare cinste.

 

Ce sa mai, proprietarii de BMW e oameni cu greutate. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi pun instalatie gaz pe 7-arul meu,e38,motor 2800 cmc,96`.

Ideea ii ca nu as vrea sa ii fac o improvizatie nasoala,care sa-mi cauzeze extracosturi,in loc sa -si faca treaba.

Multumesc,respect.

 

In cazul in care esti hotarat sa treci la GPL, cumpara o instalatie secventiala.

 

Desi costa mai mult este mult mai performanta.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ce atatea flame-uri ca vrea sa isi puna instalatie de gaz.Motorul functioneaza cu un amestec de propan si butan.Si ce?

De ce nu ar iesi flame-uri daca s-ar discuta de alimentarea cu hidrogen, tot un gaz este :twoup:

Sa fim seriosi, zici ca a pus omul o intrebare pe un forum plin de milionari in euro, nu pe un forum unde 316i-le si 320d-ul sunt la putere, unde anunturile de MP cu piese SH sunt la loc de mare cinste.

 

Ce sa mai, proprietarii de BMW e oameni cu greutate. :twoup:

Ai cumpara un seria 7 ca sa ii pui gaz ?

Link to comment
Share on other sites

Ati sarit degeaba in gatul omului, eu nu sunt fan diesel, de GPL nici sa nu aud, dar daca el vrea sa isi puna GPL pe masina, nu are decat, cel mai bine e sa o faca profesional, am vazut pe mobile.de e38 cu GPL, deci nici nemtii nu sunt mai prejos. Si sa va arat o masina probabil o stiti, are cam 550 de cai cam cu 45 mai mult decat un M6, si 540 de Nm, si e facuta de AcS. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

BMW are o gama larga care acopera foarte bine cerintele pietei. Deci poti zice ca ai de unde alege astfel incat sda nu fi nevoit sa faci improvizatii de genul asta. Motorul a fost proiectat sa functioneze cu benzina nu gaz una e sa faci o masina doar pe gaz.

 

LE: Postam in acelasi timp :twoup:

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic deosebit, asa sunt toat instalatiile moderne de gaz care se pun si la noi, pe motoarele cu injectie multipunct, ca dar nu vorbim aici de dacii cu carburator.

 

Apropo, cred ca o sa imi montez pe masina instalatie de gaz, chiar din asta secventiala ca vad ca si la Euro 4 merge.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

N-ar fi mai potrivit sa cumperi o masina mai economica cu care sa circuli in oras?

 

Pai omul vrea sa aibe luxul unui 7-ar cu consumul unui Logan.

Care e problema ? Face ce vrea cu banii lui...

iar vorbesti prostii ? e vorba ca o astfel de masina nu se preteaza la asa ceva . Normal ca face ce vrea cu banii lui dar daca ceri un sfat nu te astepta toata lumea sa te linguseasca si sa te aprobe ca parerile sunt impartite .

Link to comment
Share on other sites

N-ar fi mai potrivit sa cumperi o masina mai economica cu care sa circuli in oras?

 

Eu am una de oras, Clio 1.2 consum de 6-7 in oras, dar deobicei imi impart timpul intre Valcea si Cluj, deci nu pot fi cu amandoua in acelasi timp.

 

O instalatie pentru 6 cilindri, secventiala cum spui tu, costa 3400 de lei, adica 10 plinuri de benzina cu care la un consum de 18% in oras faci 400 km/plin, adica un plin de benzina te tine cam o saptamana. Deci in 10 saptamani, mergand pe gaz, amortizezi jumatate din investitie, iar in 20 de saptamani esti la 0.

 

M-am uitat e mobile.de, foarte multe E46 cu LPG, daca neamtu poate pune, noi de ce n-am pune, de rusine?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.