Jump to content

Recommended Posts

salut baieti.. sunt putin derutat.. am lut masina de 2 luni si cand merg pe piatra cubica sau gropi in face niste zgomote ciudate ca si cum ar bate o bieleta de directie sau mai stiu eu ce... :) se si simte in podea bataia asta.. am fost la un service oarecare si mi-a suit-o pe elevator si mi-a spus ca nu are joc nici un element de la directie dar ca la masina mea bascula e prinsa direct de caroserie fara bucse de cauciuc si de aia se aude asa... :blink: mai are cineva problema asta? ati gasit vreo rezolvare?
Link to comment
Share on other sites

salut baieti.. sunt putin derutat.. am lut masina de 2 luni si cand merg pe piatra cubica sau gropi in face niste zgomote ciudate ca si cum ar bate o bieleta de directie sau mai stiu eu ce...  :)  se si simte in podea bataia asta.. am fost la un service oarecare si mi-a suit-o pe elevator si mi-a spus ca nu are joc nici un element de la directie dar ca la masina mea bascula e prinsa direct de caroserie fara bucse de cauciuc si de aia se aude asa...  :blink:  mai are cineva problema asta? ati gasit vreo rezolvare?

58810[/snapback]

 

 

Are sigur undeva joc.Poate are o bieleta stabilizatoare defecta,etc.

Explicatia pe care ai primit-o este interesanta,incearca si la alt service. :)

Link to comment
Share on other sites

salut baieti.. sunt putin derutat.. am lut masina de 2 luni si cand merg pe piatra cubica sau gropi in face niste zgomote ciudate ca si cum ar bate o bieleta de directie sau mai stiu eu ce...  :)  se si simte in podea bataia asta.. am fost la un service oarecare si mi-a suit-o pe elevator si mi-a spus ca nu are joc nici un element de la directie dar ca la masina mea bascula e prinsa direct de caroserie fara bucse de cauciuc si de aia se aude asa...  :blink:  mai are cineva problema asta? ati gasit vreo rezolvare?

58810[/snapback]

Du-te si tu la un service care a mai vazut BMW-uri (daca esti in Buc, macar la Filaret!) ca mi se pare cam dubioasa explicatia.
Link to comment
Share on other sites

aveti vreun numar de tel de acolo sa-mi fac si eu o programare? sunt din Bucuresti.. multumesc pt raspunsuri.. speram sa mai fii intalnit cineva problema asta si sa-mi spuna exact ce e de facut.. dar vad eu la service.. nici mie nu mi se pare normal sa bata masina ca domne e facuta pt asfalt.. in fine..
Link to comment
Share on other sites

salut baieti.. sunt putin derutat.. am lut masina de 2 luni si cand merg pe piatra cubica sau gropi in face niste zgomote ciudate ca si cum ar bate o bieleta de directie sau mai stiu eu ce...  :)  se si simte in podea bataia asta.. am fost la un service oarecare si mi-a suit-o pe elevator si mi-a spus ca nu are joc nici un element de la directie dar ca la masina mea bascula e prinsa direct de caroserie fara bucse de cauciuc si de aia se aude asa...  :blink:  mai are cineva problema asta? ati gasit vreo rezolvare?

58810[/snapback]

 

Verifica si caseta de directie.Am avut aceasi problema cu bataia ,in special se auzea pe stinga, si de fapt problema era din caseta.

Daca e acolo e destul de aiurea,pentru ca o caseta de directie la seria 5 e cam 600 euro

Link to comment
Share on other sites

am fost la filaret si partial am rozolvat problema.. partial in sensul ca am schimbat bucsele de bascula (5 milioane) dar mecanicul mi-a zis ca si caseta de directie trebuie schimbata... acum eu ma gandesc ca la o masina de 3 ani mearsa numai in germania sa-i cada caseta asa rpd?? :blink: sper sa nu inceapa sa-mi para rau ca mi-am luat bmw.. anyway: a mai schimbat cineva caseta de directie la seria 3 pana acum? cam cat costa? mie mi-au zis cei de la filaret cam 1000 iepuroi :)
Link to comment
Share on other sites

am fost la filaret si partial am rozolvat problema.. partial in sensul ca am schimbat bucsele de bascula (5 milioane) dar mecanicul mi-a zis ca si caseta de directie trebuie schimbata... acum eu ma gandesc ca la o masina de 3 ani mearsa numai in germania sa-i cada caseta asa rpd??  :blink: sper sa nu inceapa sa-mi para rau ca mi-am luat bmw.. anyway: a mai schimbat cineva caseta de directie la seria 3 pana acum? cam cat costa? mie mi-au zis cei de la filaret cam 1000 iepuroi  :)

60141[/snapback]

Cam atata e. Am schimbat-o si eu imediat ce am adus-o (pe garantie din fericire) la approx 40.000km reali. Se pare ca c.dir. e un punct foarte slab la E46.
Link to comment
Share on other sites

Cam atata e. Am schimbat-o si eu imediat ce am adus-o (pe garantie din fericire) la approx 40.000km reali. Se pare ca c.dir. e un punct foarte slab la E46.

60143[/snapback]

 

 

Alte puncte slabe sunt bucsile de bascula si coloana de directie.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate casetele de directie la E46 sint la fel de putin rezistente ca si la E39 :blink:.

Si eu am un zgomot si trebuie sa-mi schimb caseta rapid, cat mai am garantie 50%.

 

Problema e stiuta de BMW, caci ei cer schimbarea OBLIGATORIE a casetei in urma oricarei suprasolicitari, cauzate de gropi, accidente sau socuri care au avut ca efect printre altele : deformarea jantei sau deformarea sau uzura anormala a oricarui element de directie sau suspensie fata.

 

Pretul la AB e vreo 1100 Euro. Plus garnituri si ulei. Plus manopera care habar nu am cat e, dar cred ca e vreo 200 Euro.

Si daca tot o dai jos e pacat sa nu schimbi si bieletele de directie ..

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Din pacate casetele de directie la E46 sint la fel de putin rezistente ca si la E39 :blink:.

Si eu am un zgomot si trebuie sa-mi schimb caseta rapid, cat mai am garantie 50%.

 

Problema e stiuta de BMW, caci ei cer schimbarea OBLIGATORIE a casetei in urma oricarei suprasolicitari, cauzate de gropi, accidente sau socuri care au avut ca efect printre altele : deformarea jantei sau deformarea sau uzura anormala a oricarui element de directie sau suspensie fata.

 

Pretul la AB e vreo 1100 Euro. Plus garnituri si ulei. Plus manopera care habar nu am cat e, dar cred ca e vreo 200 Euro.

Si daca tot o dai jos e pacat sa nu schimbi si bieletele de directie ..

60197[/snapback]

Sincer credeam (nu stiam!) ca la E39 e mai bine cu caseta de directie. Stii ceva de E60 in privinta asta? La fel de sensibila?
Link to comment
Share on other sites

Despre caseta de E60 nu stiu cat este de fiabila. E acelasi tip constructiv ca la E39, dar e un model diferit.

Problema cu aceste casete este ca sint prea "conectate" la roata. Orice soc se transmite rapid si brutal la caseta. Pe de alta parte ofera si un control mai fin al directiei.

Am avut un E34 cu caseta cu bile recirculate. Acest tip de caseta este extrem de rezistenta. Dupa 15 ani merge inca impecabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.