Jump to content

Cat consuma un 325i E46?


lawrence

Recommended Posts

Salut tuturor,

 

Tocmai mi-am vandut pisicuta, un 318i si am vazut un 325i 192 cp, cutie steptronic, pe mobile.de si vreau sa il cumpar. Insa am auzit astazi ca ar fi foarte scump la intretinere si consumul ar fi cam de minim 15 in oras? Are cineva 325i? Rog urgent un raspuns pt ca trebuie sa ma decid in seara asta.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e prea tarziu:

 

9% in afara

15-16%, depinde cum o calci, in oras! Eu merg sportiv dar cu un mers lejer vei putea scoate 13%. Oricum la asa motor nu te abtii!

 

Intretinerea? E ceva dar te consoleaza performatele masinii!

Eu o curat saptamanal si-mi place sa o am curata! Totul la ~500Ron/luna, fara prea multe drumuri in afara orasului.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 325xi tot automata si imi consuma in oras 14 si in afara 9.masina e din 2002 si are 70000 km.

 

Sa fim seriosi! 2.5 4x4 si automata :twoup: ....14,5% e dat de producator in cartea tehnica,la care mai adaugi vreo 3 litri%

 

Mah, nu e chiar asa.. Eu la 318i scot si 10 in oras. De producator e dat vreo 11 sau 11,3. Mie imi ia 10 pentru ca nu merg prin aglomeratie. Am 5-6 km pana la serv, pe care ii fac in 10 min. Nu se intampla sa stau de 2 ori la vreunu din cele 2 sau 3 semafoare din drum. De asemenea mai ies la o plimbare seara, dupa 10 cand e mult mai liber. Deci se poate..

Link to comment
Share on other sites

eu am un e46 325i si in craiova imi consuma 12.4-12.8

la exterior mi-a scos 8.2

merg normal si cateodata mai si trag de ea.

 

Mah.. tragi in ea, nu "de ea". Pt ca daca si tu tragi de 325-ul tau, ala cu un 316 ce sa mai zica?

 

daca esti din bucuresti poate sa iti consume mult mai mult...mie in craiova atat imi consuma. btw nu mai face afirmatii daca nu ma cunosti si nu stii cum merg.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa inteleg cum scot unii 12 cu 325, chiar si noaptea! E nereal mai mult ca sigur, ca asa daca il resetez si eu noaptea, scot 11-12! Dar dupa 10-20 km isi arata coltii!

Mie mai mult seara imi ia intre 13 si 14! In trafic aglomerat in Bucuresti pe cadura si cu clima ia cam 16-17! Afara ia 9 la mers normal...fara prea multe depasiri! Daca mergi ca sa te bucuri de masina ia 10-11 afara!

Link to comment
Share on other sites

eu am un e46 325i si in craiova imi consuma 12.4-12.8

la exterior mi-a scos 8.2

merg normal si cateodata mai si trag de ea.

 

Mah.. tragi in ea, nu "de ea". Pt ca daca si tu tragi de 325-ul tau, ala cu un 316 ce sa mai zica?

 

daca esti din bucuresti poate sa iti consume mult mai mult...mie in craiova atat imi consuma. btw nu mai face afirmatii daca nu ma cunosti si nu stii cum merg.

 

Prietene.. citeste ce am scris, nu ce crezi tu ca am scris :twoup:

Eu am zis ca te-ai exprimat gresit cand ai spus ca "tragi de ea". Sunt sigur ca te-ai referit ca "dai in ea" in sensu ca mergi mai sportiv un pic..

Doamne, repede te mai aprinzi.. Stai mai calm :twoup: E doar o discutie..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu cu 2.2 de 170 cp scot si 10,5, 11,8, 13,8, 15,5, 16,4. Depinde de conditiile de trafic, depinde de stilul de mers. Ganditi-va ca daca e seara si e liber si mergi in regim de afara, consumul poate sa scada drastic. Insa, mersul seara in oras nici nu ar trebui sa fie socotit. Ca nu e consum de oras. Punct.

 

2.2 in oras 13-14-15, banuiesc 2.5 in oras 14-15-16.

Link to comment
Share on other sites

318i, 2002, 143CP, 76000 KM, consum in oras pe distante f. scurte (3-4 km), drum facut zilnic, 10-11%. E naspa ca motorul nici n-apuca sa se incalzeasca si il opresc.

Consum DN1, Bucuresti-Ploiesti, 7 - 7.5%, la o medie de 90 km/h si cu unele reprize de 100-120km/h, ca n-ai cum sa mergi mai mult pe afurisitul de DN-u din cauza aglomeratiei... :)

Edited by Catzus
Link to comment
Share on other sites

325i E90 in aglomeratie(Bucuresti) ia 17,5-18 cutie manuala tractiune doar spate(e adevarat ca poate consuma si 14-15 cand e liber) ! Iar un 325XiA nu scade sub 20 nici mort! Sunt cativa pe forum cu 325xiA si vorbeau de consumuri de 22% A si inca ceva E90 este ceva mai economic decat E46;deci colegul de mai sus cu 325xiA E46 care spunea ca merge cu 14,5% ai recomand sa reseteze BC-ul.

*318i-143cp 11% pe BC si 13 la pompa(masina unui prieten)

 

P.S.-Cea mai buna metoda de calcul e cea la plin nu BC-ul pt, ca oricum indica mai putin,eu deja nici nu mai uit la BC pt ca ma minte frumos! cu 56L fac cam 320 de km in Bucuresti cand e aglomerat adica 17,5%

 

Eu nu inteleg totusi de ce tot insista unii sa spuna un consum cat mai mic;au impresia ca au o masina mai buna,sau ce vor sa demonstreze? :) Am observat treaba asta de cand am intrat pe forum toti se lauda cu consumuri care mai de care mai mici ca la concurs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.