Jump to content

Probleme cu trapa


Recommended Posts

problema a aparut vara trecuta si este urmatoarea:

 

deschid trapa (electrica), dar la inchidere ramane blocata la 3-4 cm. nu mai merge nici sa o ridic de spate. presupun ca este o problema mecanica. ma puteti ajuta? presupun ca ar trebui desfacuta, ca este vreo garnitura imbarligata pe-acolo... nu stiu .

din cauza acestei probleme si a faptului ca a trebuit sa inchid mecanic, folosind un imbus, am cam distrus piciorusele de prindere a usitei care mascheaza sistemul electric al trapei. asadar, astept indicatii, sugestii, oameni care sa stie sa rezolve problema.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda.Tocmai eu nu stiu cum sa te ajut.Nu am avut trapa electrica pe nici un E34.Ma uit pe manualul Bentley,poate aflu ceva.

23285[/snapback]

 

 

multumesc mult. cand am luat masina, fostul stapan mi-a spus sa nu deschid trapa pana la capat, ca se intampla nu's ce. eu nu, dar o pretena care s-a urcat in masina a facut gestul inainte sa o plesnesc.

ma gandeam sa incerc, tot cu un imbus, sa invart pana ridic fundul trapei, si poate asa se aranjeaza alea cum erau...dar imi trebe imbus... :blink: si tot asa

Link to comment
Share on other sites

Acuma ma uit peste manual.Nu are rezolvare la probleme.Doar explica ce sa faci ca sa o dai jos.E complicat sa iti scriu,cel mai bine e sa vada mecanicul ce sa faca,pentru ca sunt poze cu sageti si indicatii.

Eventual iti scanez paginile si ti le atasez aici.Mai dureaza un pic chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Acuma ma uit peste manual.Nu are rezolvare la probleme.Doar explica ce sa faci ca sa o dai jos.E complicat sa iti scriu,cel mai bine e sa vada mecanicul ce sa faca,pentru ca sunt poze cu sageti si indicatii.

Eventual iti scanez paginile si ti le atasez aici.Mai dureaza un pic chestia asta.

23287[/snapback]

 

am pozele alea

dar nu imi vine sa ma apuc de capul meu de asa treaba. mi-e ca ramane masina asa si ma trezesc ca ploua inauntru. mai bine mai consider o vreme ca nu am trapa. multumesc mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

am pozele alea

dar nu imi vine sa ma apuc de capul meu de asa treaba. mi-e ca ramane masina asa si ma trezesc ca ploua inauntru. mai bine mai consider o vreme ca nu am trapa. multumesc mult  :blink:

23289[/snapback]

 

Ok atunci.Mergi la un mecanic sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult. cand am luat masina, fostul stapan mi-a spus sa nu deschid trapa pana la capat, ca se intampla nu's ce. eu nu, dar o pretena care s-a urcat in masina a facut gestul inainte sa o plesnesc.

ma gandeam sa incerc, tot cu un imbus, sa invart pana ridic fundul trapei, si poate asa se aranjeaza alea cum erau...dar imi trebe imbus... :blink:  si tot asa

23286[/snapback]

hai ca te ajut eu-alege tu o zi si vino la mine la garaj-o facem sigur-adi

Link to comment
Share on other sites

Guest NSL_BIX
multumesc mult. cand am luat masina, fostul stapan mi-a spus sa nu deschid trapa pana la capat, ca se intampla nu's ce. eu nu, dar o pretena care s-a urcat in masina a facut gestul inainte sa o plesnesc.

ma gandeam sa incerc, tot cu un imbus, sa invart pana ridic fundul trapei, si poate asa se aranjeaza alea cum erau...dar imi trebe imbus... :blink:  si tot asa

23286[/snapback]

 

Orice se rezolva

daca intampini greutati, da o fuga la mine la sevice si, se rezolva

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o mica problema cu trapa la E36..

O folosesc foarte intens (fostul proprietar nu prea o folosea), de fapt, o folosesc mai des ca geamurile.

Probabil ar trebui uns mecanismul, sau ar mai trebui reglata partea inferioara. Atunci cand inchid trapa din pozitia ridicat, partea inferioara nu se inchide complet.. mai raman cam 5 mm. Daca deschid trapa inspre spate (miscarea culisanta) si apoi o inchid, partea inferioara se inchide cum trebuie.

Din manualul Haynes banuiesc ca e vorba de un reglaj.. si/sau ungerea mecanismelor. E complicat? Daca o desfac (si cat trebuie sa desfac pentru ungere/reglaj) trebuie sa schimb si ceva garnituri? Nu ploua pe langa ea, nu bate vantul, dar ma cam deranjeaza ideea.

Si mai am o curiozitate.. in TIS scrie ceva de one-touch close, si cum trebuie sa inveti trapa sa se inchida dintr-o singura apasare a butonului (fara sa fie nevoie sa tii degetul pe buton pana se inchide). Din pacate, butonul nu este la fel ca cel de geamuri (adik daca il apas mai tare nu se simte al doilea contact). Am acest feature si la masina mea? Sau trebuie sa schimb butonul, sau sa-mi cumpar un "Sunroof eclipse"? Din ce se vede in poza, e un buton pe un cablaj.. probabil daca sap un pic, o sa gasesc schema si pot sa mi-l fac singur. (Bine, si daca stau un pic sa ma gandesc pot sa mi-l fac singur sa faca ce zic astia ca face al lor de 40$ :blink: )

"Sunroof will express close during normal driving

Sunroof will express open even if you have interrupted power while starting the car

Sunroof will express close even if you've turned off the engine via the 30 second window delay

Sunroof will express tilt open

Sunroof will express tilt closed"

 

Ma lumineaza cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
eu la urs le-am desfundat cu jet de apa, bagi apa cu un furtun pe  fiecare schiab de scurgere, la inceput cu presiune mica si astepti pana incepe sa curga pe la aripa din spate dupa care maresti usor presiunea ca sa poata arunca eventualele mizerii, la mine a scos si frunze de acolo.

111268[/snapback]

Merci!Am reusit pana la urma sa le desfund cu aer,la vulcanizare.

Link to comment
Share on other sites

eu la urs le-am desfundat cu jet de apa, bagi apa cu un furtun pe  fiecare schiab de scurgere, la inceput cu presiune mica si astepti pana incepe sa curga pe la aripa din spate dupa care maresti usor presiunea ca sa poata arunca eventualele mizerii, la mine a scos si frunze de acolo.

111268[/snapback]

tot la E46 am aceeasi problema.,...numai ca nu are trapa dar apa am berechet dupa fiecare ploaie sau spalare si nu stiu unde se desfunda!!!Am si in spate si in fata la sofer si la pasager

Link to comment
Share on other sites

tot la E46 am aceeasi problema.,...numai ca nu are trapa dar apa am berechet dupa fiecare ploaie sau spalare si nu stiu unde se desfunda!!!Am si in spate si in fata la sofer si la pasager

117420[/snapback]

Uita-te mai atent la chedere poate s-a desprins vreunu, sau mai degraba vezi canalele pe unde se scurge apa sa nu fie full de frunze....asa ca idee, pentru ca la mine la trapa era infundata scurgerea.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
sal si la multi ani. am o problema foarte aiurea la e39 al meu. aku kteva zile ,seara,am plecat si am vrut sa deschid trapa,in pozitia 1(adica sa stea ridicata in sus).dupa cum stiti sunt doua placi de ..plastic pe interior care culiseaza in pozitia 1.placile au culisat dar trapa nu s-a ridicat...cred k era inghetata. a doua zi,cineva a umblat la ea si a vrut sa o deschida de tot...si mi-a tras una din placi inauntru...intre tapiseria plafonului si tabla.aku,trapa se mai deschide doar un sfert,+ ca in locum placii se vede tabla.imi cer mii de scuze pentru exprimarea mea tehnica...unde sa ma duc cu ea sa remediez ploblema,sau ce sa ii fac eu???
Link to comment
Share on other sites

sal si la multi ani. am o problema foarte aiurea la e39 al meu. aku kteva zile ,seara,am plecat si am vrut sa deschid trapa,in pozitia 1(adica sa stea ridicata in sus).dupa cum stiti sunt doua placi de ..plastic pe interior care culiseaza in pozitia 1.placile au culisat dar trapa nu s-a ridicat...cred k era  inghetata. a doua zi,cineva a umblat la ea si a vrut sa o deschida de tot...si mi-a tras una din placi inauntru...intre tapiseria plafonului si tabla.aku,trapa se mai deschide doar un sfert,+ ca in locum placii se vede tabla.imi cer mii de scuze pentru exprimarea mea tehnica...unde sa ma duc cu ea sa remediez ploblema,sau ce sa ii fac eu???

171670[/snapback]

Eu zic k o operatiune delicata cum e asta o poti rezolva ft bine la service BMW Filaret.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai indicat este sa o bagi intr-un garaj incalzit si acolo isi va reveni. Si evita sa mai dai comenzi la temperaturi negative.

171705[/snapback]

 

 

 

din cate am observat eu nu mai are ce sa isi revina,pentru ca placa aceea care statea practic sub trapa acum e la acelasi nivel cu ea,si nu ii mai permite sa se deschida decat foarte putin,nu incape mana ....merci oricum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.