Jump to content

Consum ridicat BMW 320D E90 2006


Poly

Recommended Posts

Buna la toata lumea,

Sunt nou pe acest forum defapt sincer e primul forum pe care sunt inscris :twoup:. Am achizitionat recent un BMW 320D 163 cai put din germania 06/2006 automat si primele 2 saptamani nu am remarcat mare lucru (il am cam de o luna) iar dupa am facut cu un plin de 60 L 400 km in oras si 150 km exterior din cei 400 despre care vorbeam deci un un cosum de aproape 12 %, la Service BMW mi-au zis ca e nevoie sa imi resofteze calculatorul masinii, l-au resoftat aproape o zi intreaga vreo 5 ore manopera acum am un consum de 10 %. Nu o calc sunt un sofer mai linistit am luat BMW pt ca un prieten are acelasi lucru si el are un consum de 7,5 - 8% in oras si e mult mai vitezoman ca mine. Mai am o problema am un joc la pompa de apa in rest mecanicii de reprezentata au zis ca totul e ok pe tester si ca totul e ca nou la motor (masina are 110.000 km). Stie cineva daca ar fii alta problema ? Filtru de aer e schimbat debitmetrul am inteles tot de la ei ca e ok. Chiar nu stiu ce zic sunt dezamagit mai ales ca sunt fan Mercedes si cu greu am trecut la BMW. Ceva sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Si a mea ia intre 9 si 11 in oras depinde de trafic si de cum o calc asa ca nu vad care ar fi problema.Sincer nu cred ca prietenul tau vitezoman consuma doar atat daca calca acceleratia mai bine.Cat despre Mercedes iti spun ca nu consuma in nici un caz mai putin ca un bmw.
Link to comment
Share on other sites

Nu o calc sunt un sofer mai linistit am luat BMW pt ca un prieten are acelasi lucru si el are un consum de 7,5 - 8% in oras si e mult mai vitezoman ca mine.

 

Deci ai ales bmw pentru ca ai auzit tu ca ar consuma putin? Ce tare! Eu mi-ash fi luat smart, pt ca am auzit ca are un consum si mai mic! Si nici nu este "tractoras"

Link to comment
Share on other sites

Nu o calc sunt un sofer mai linistit am luat BMW pt ca un prieten are acelasi lucru si el are un consum de 7,5 - 8% in oras si e mult mai vitezoman ca mine.

 

Deci ai ales bmw pentru ca ai auzit tu ca ar consuma putin? Ce tare! Eu mi-ash fi luat smart, pt ca am auzit ca are un consum si mai mic! Si nici nu este "tractoras"

 

Apreciez opinia ta ... eram curios daca e normal consumul sau nu ... imi place sa am grija de masinile pe care le am.... multumesc oricum..... si da apropo am si un smart

Link to comment
Share on other sites

Problema asta cred ca a avut-o orice sofer care a pus mana pe o masina cu computer bord si cele 2 feluri de consum. Avand alea acolo inevitabil TE UITI!!!

 

De exemplu, cand am cumparat masina am resetat consumul, m-am dus pana la cladirea Sitraco din Pta Unirii, la ora 9.00 am. De pe Mosilor pana acolo am facut 30 de min. La intoarcere la fel. Consum mediu 35%. :twoup:

 

In Bucuresti masina mea e46 320d 2004, mergand acasa-serviciu si serviciu-acasa imi consuma 11%. Consumul la pompa a fost 10.9%. Pe bord imi arata 12%. In perioada asta de vara cu concediiile, am mai mers si noaptea, in weekend, traficul lejer, consumul este undeva la 9.6 % pe o medie de 700km parcursi sa zicem intr-o luna, 3 sapt cam asa. La drum lung la fel, la 130km/h consuma 6% poate chiar mai putin, in schimb la 170km/h 8% chiar 9%.

 

Drept urmare, daca masina iti consuma 14 sau 15 in Bucuresti nu este nici un fel de catastrofa. Consumul de oras in BUCURESTI nu exista, ma refer cel dat de producator. In Bucuresti exista mai multe tipuri de 'consum'. Consum de zona, ora, zi, anotimp si cel mai important DISTANTA PARCURSA. Un prieten are un golf 5, 2.0 tdi 4 motion si merge de la Obor pana in Baneasa zi de zi (serviciu), consum 7%.

 

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti faci atat de multe griji.

Link to comment
Share on other sites

Problema asta cred ca a avut-o orice sofer care a pus mana pe o masina cu computer bord si cele 2 feluri de consum. Avand alea acolo inevitabil TE UITI!!!

 

De exemplu, cand am cumparat masina am resetat consumul, m-am dus pana la cladirea Sitraco din Pta Unirii, la ora 9.00 am. De pe Mosilor pana acolo am facut 30 de min. La intoarcere la fel. Consum mediu 35%. :twoup:

 

In Bucuresti masina mea e46 320d 2004, mergand acasa-serviciu si serviciu-acasa imi consuma 11%. Consumul la pompa a fost 10.9%. Pe bord imi arata 12%. In perioada asta de vara cu concediiile, am mai mers si noaptea, in weekend, traficul lejer, consumul este undeva la 9.6 % pe o medie de 700km parcursi sa zicem intr-o luna, 3 sapt cam asa. La drum lung la fel, la 130km/h consuma 6% poate chiar mai putin, in schimb la 170km/h 8% chiar 9%.

 

Drept urmare, daca masina iti consuma 14 sau 15 in Bucuresti nu este nici un fel de catastrofa. Consumul de oras in BUCURESTI nu exista, ma refer cel dat de producator. In Bucuresti exista mai multe tipuri de 'consum'. Consum de zona, ora, zi, anotimp si cel mai important DISTANTA PARCURSA. Un prieten are un golf 5, 2.0 tdi 4 motion si merge de la Obor pana in Baneasa zi de zi (serviciu), consum 7%.

 

Parerea mea este ca nu trebuie sa iti faci atat de multe griji.

 

Mersi Nicky,

consumul l-am facut "la pompa" pentru ca, computerul arata cum arata, eram curios de opinia mai multor oameni consumul de 12 mi sa parut initial mare avand in vedere ca la ML 320 2007 are consum de 14 - 15 % iar in Buc ajunge si la 20 la motor de 3000 si nu are cum la un motor de 2000 intr-un traffic intr-un oras mai mic sa fie de 12 respectiv 10 dupa resoftare care ii mult mai "normal" sa zic asa. Si ma gandeam o fii vreo boala de fabricatie dar se pare ca nu e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.