Jump to content

E39 535i


Ciupanezu

Recommended Posts

Masina lui ciupanezu este o masina pusa la punct, altfel nu ar mai fi circulat cu ea , nu conteaza cilindreea. asta e o problema personala, probabil ca in tot acest timp si-ar fi putut lua M5, dar nu a facut-o pentru ca este prea fidel acestui model .

 

Vreau doar precizez , ce masina mai gasiti, pretul asta cu sunetul asta in pretul unui 320d?

 

felicitari in continuare Ciupanezului .

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Si cand te gandesti ca unul cu un 740i F01 de aprox 100.000E plateste doar 2100 ron ...

 

One man's trash is another man's treasure.

 

De apreciat ca inca o mai tine .... :goodjob: Ciupanezule

 

Mersi!

 

Masina lui ciupanezu este o masina pusa la punct, altfel nu ar mai fi circulat cu ea , nu conteaza cilindreea. asta e o problema personala, probabil ca in tot acest timp si-ar fi putut lua M5, dar nu a facut-o pentru ca este prea fidel acestui model .

 

Vreau doar precizez , ce masina mai gasiti, pretul asta cu sunetul asta in pretul unui 320d?

 

felicitari in continuare Ciupanezului .

 

Mersi!

 

N-am trecut la M5 pentru că asta ar fi însemnat să renunţ la 535i şi nu vreau pentru că e prima mea maşină si are valoare sentimentală.

Poate o s-o fac M5 în viitor, dar nu o voi vinde.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ciupanezule, am intrat iar pe topicul masinii tale si am vazut multe lucruri schimbate la ea.

 

airbagurile sunt cele originale? din cate stiam dupa 10 ani nu iti mai garanteaza nimeni ca functioneaza corect. eu am un amic cu 535i din 99 care a lovit`o frontal acum vreo 2 ani si nu i-a sarit nicio punga.

 

Eu am un amic (@coraing) care a avut accident frontal cu un e36 coupe 320i din '93 si desi avea inca airbagul original(ca doar unul avea) i s-a deschis.Sincer m-am mirat si eu. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Guest didier_021
Ciupanezule, masina este frumoasa. Am un prieten care a avut 535i. Dar vine vremea cand e depasita mult dpdv tehnologic. Nu are cine stie ce performante (0-100km/h - 7.6s... asta cand era noua.) si consuma de rupe. In momentul de fata noul 320d de 184 cai este mai rapid decat 535i si consuma cam o treime. Oricat de pasionat ai fi, sa mergi zi de zi cu o masina care consuma peste 20L/100km in bucuresti este o nebunie.
Link to comment
Share on other sites

Nu merge zi de zi prin Bucuresti cu ea. Daca e o pasiune ( si asta e o certitudine ) si si-o poate permite, nu vad de te-ai grabi sa o cataloghezi nebunie. :wink: Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

Guest didier_021
Pai este o nebunie. Pentru ca e o masina a carei valoare scade in permanenta. Nu va fi niciodata un automobil ce va intra in categoria "clasice" sau "de epoca", deci pretul nu va inregistra cresteri niciodata. Cu alte cuvinte sunt bani aruncati. Daca ai ca pasiune o masina in care vrei sa bagi bani pe termen lung si sa fie ultra intretinuta, te gandesti ca vrei sa si recuperezi ceva. Asta la cei 23 de ani ai lui.
Link to comment
Share on other sites

Dar te-a întrebat cineva ceva pe tine?

Ţi-am cerut eu ţie bani?

 

Poate că prietenul tău a avut 535i de 231 cp, poate că era o maşină în stare mai proastă decât a mea, oricum ar fi, nu mă interesează părerile tale cu privire la modul în care îmi cheltui eu banii.

 

Pe banii tăi ai întotdeauna dreptate.

 

De unde ştii tu viitorul şi de ce crezi că mă interesează valoarea ei?

 

 

Ciupanezule, masina este frumoasa. Am un prieten care a avut 535i. Dar vine vremea cand e depasita mult dpdv tehnologic. Nu are cine stie ce performante (0-100km/h - 7.6s... asta cand era noua.) si consuma de rupe. In momentul de fata noul 320d de 184 cai este mai rapid decat 535i si consuma cam o treime. Oricat de pasionat ai fi, sa mergi zi de zi cu o masina care consuma peste 20L/100km in bucuresti este o nebunie.

 

1. Maşina mea are motorul de facelift de 245 cp pe caroseria de prefacelift. Adică 245 cp pe o caroserie de 1574 kg. Suta o face în 6-8 - 7 secunde.

 

2. Vezi-ţi de treabă, nu e treaba ta ce face unul sau altul cu banii lui.

 

O maşină cu astfel de performanţe nu e deloc depăşită.

 

Gândeşte-te că există muscle car-uri americane din anii '60 şi '70 care consumă 50-60 de litri la sută, nu frânează ca lumea, nu opresc şi nici nu au performanţe mult mai bune decât un E39 535i şi totuşi sunt iubite de mii de oameni.

Pasiunea şi raţiunea nu sunt acelaşi lucru.

 

Iar o maşină care face suta în 7 secunde nu este în nici un caz depăşită.

 

Tu ce maşină ai?

 

Nu merge zi de zi prin Bucuresti cu ea. Daca e o pasiune ( si asta e o certitudine ) si si-o poate permite, nu vad de te-ai grabi sa o cataloghezi nebunie. :wink:

 

Vreo 3 ani Âşi ceva a fost maÂşinĂŁ de zi cu zi, ĂŽnsĂŁ din moment ce nu am cerut bani cuiva ca sĂŁ merg cu ea, e fix treaba mea.

 

Acum mai am Încã o maºinã cu care pot merge atunci când am chef.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

MĂŁ enerveazĂŁ modul ĂŁsta ĂŽn care foarte mulĂži sunt interesati de viaĂža altora, de banii altora, de lucrurile altora.

 

Fiecare cum ĂŽÂşi aÂşterne aÂşa doarme, nu suntem toĂži cititori de Cancan Âşi Libertatea, pe mine cel puĂžin chiar nu mĂŁ intereseazĂŁ viaĂža altora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie imi plac baietasii astia care au impresia ca masina e vreo investitie sau afacere..

Au descoperit si ei ca masinile se devalorizeaza si apoi imprastia cunoastearea asta mirifica peste tot.. zici ca au descoperit focul. Plus au impreisa ca o masina mai nou merge si aia doar cu diesel din cand in cand, si asta doar la deal.

Frate, ia-ti logan ca ala are cea mai mica devalorizare calculata din spatiul european. Si consuma si putin.

in rost noi sa fim sanatosi si avem bani de fix ce masini vrem..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi da, cam aÂşa e.

 

Mai e o chestie pe care n-ai menÞionat-o, ºi anume faptul cã mulÞi conduc maºini mai recente pentru cã acele maºini costã mai mulÞi bani decât altele un pic mai vechi, iar ei desconsiderã orice maºinã care nu costã mulÞi bani pentru cã astfel nu-ºi pot arãta "valoarea" pe unde merg.

Deci ei nu conduc pur Âşi simplu niÂşte maÂşini pe care le plac ci le aleg ĂŽn funcĂžie de valoarea lor ĂŽn bani.

 

Ceva de genul: "Cum sã merg cu E34 sau E39, astea sunt niºte maºini vechi, poate se gândeºte cineva cã sunt sãrac."

Link to comment
Share on other sites

Guest didier_021

nu te enerva mai pustane ca ti se umfla vreo artera/vena si poate plesneste si crapi.

 

atata timp cat tu iti dai cu parerea pe toate topicurile ca vad ca ai facut 40 de mii de posturi pe forumul asta, atunci ce sari asa cand altul isi da cu parerea la masina ta. crezi ca esti vreun Dumnezeu? ia-o mai usor.

 

si era in stare f buna masina si am condus-o vreo 10 mii km numai eu. eu mi-am spus parerea, nu ti-am dat in cap.

 

ai niste reactii care dovedesc ca esti de fapt un ciortan, nicidecum ceea ce incerci sa pari... adica omul civilizat.

 

iti aduc accelerometrul si daca aia scoate suta in 6.8s la vechimea ei, eu ai cuv meu ca imi tai o mana de fata cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest didier_021
Sunt nou pe forum si mi-a atras atentia topicul asta pentru ca are atatea pagini. Mi-am daat si eu cu parerea si a sarit acest atotstiutor cu gura. Asta e ultimul meu post. Cum am venit asa plec. Distractie placuta in continuare. Ma apucasem sa imi prezint masina, dar cu asa colegi de forum, mai bine te lipsesti. Scuzele mele ca v-am deranjat.
Link to comment
Share on other sites

Te-ai apucat sa-l certi ca de ce baga el bani intr-o masina veche, fara performante si care consuma mult ( dupa conceptiile tale ). Asta inseamna dat cu parerea la tine ? Ce treaba ai tu sa te iei de un om si sa-l dojenesti pentru cum isi cheltuieste banii ?

 

Si acum faci pe fata mare si pe victima.

Esti penibil rau.

 

Hai, pa !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.