Jump to content

E39 535i


Ciupanezu

Recommended Posts

Si mie mi s-a parut aiurea rau...adica 2500 de pe 525 pana in 2005 avea 184CP si incepand cu 2005 2500cmc de pe 523i are 175CP? Este adevarat ca tot de prin 2005/2006 modelul 525i este motorizat cu 3000cmc si 218 CP (parca) dar eu tot nu inteleg cum este posibil ca motorul de 2500 montat pe 530i in 2005 sa fie mai prost decat cel montat pe 525i pana in 2005? Oare ce au gandit cand au facut asta?
Link to comment
Share on other sites

Eu le-am luat de pe e60.net. Chiar si asa 520 are 2200cmc si 170CP iar 523i are 2500cmc si 177cp in timp de 525i pana in 2005 avea 2500cmc si 192CP. Oare de ce pe 523i au preferat la 2500cmc un motor de 177CP si nu cel de 192CP? Sa fie gresita si informatia asta ca 523i are 2500cmc?
Link to comment
Share on other sites

nu diferenta e ca 523i costa mai putin decat 525i... de ce 525d din 2007 are 2999 cmc si 194 cp.. si 530d inainte de facelift avea pe la 218 cp tot din 2999 cmc ? nu fac ei 10.000 de motoare in functie de buzunaru fiecaruia, le mai stranguleaza cum pot si le reduc la pret.
Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic...Atunci ca si caracteristici pentru motoarele de care am vorbit cel mai "bun" ar fi cel de 2500cmc si 192Cp. Strict ca si raport putere/capacitate. Banuiesc ca nici consumul nu este foarte diferit fata de celelalte doua deci intradevar este singurul care merita achizitionat dintre cele 3. Poate 523i are un mic avantaj prin prisma anului de fabricatie si a faptului ca poti sa obtii un pret mai bun la re-vanzare fiind masina cu un an mai noua. In rest 525 de 192CP le bate fara probleme.

 

Mersi Ciupane

Link to comment
Share on other sites

Un pic de photoshop. :twoup:

http://img158.imageshack.us/img158/2975/06062008073copyxf8.jpg

 

http://img292.imageshack.us/img292/1796/28032008005copyvr0.jpg

 

http://img56.imageshack.us/img56/9007/28032008005copycopyer2.jpg

 

 

clar trebuie pachet M :twoup:

Link to comment
Share on other sites

sa ma dau si eu cu parerea de expert.. unghiu din care este pozata masina, si unghiu din care este pozata bara/barile.. difera putin da difera, cat sa faca sa para putin dubioasa poza :twoup:

 

Un 535i merita pachet M.

 

PS: apropo de motor, sti ca ziceam ca un prieten are de vanzare un 535i verde.. sta de cateva saptamani in piata... motorul acela are 880.000 km :twoup: si printre alte informatii de gen trivia :D kilometrajul a fost dat inapoi de 43 de ori :D, deci baga-i ulei bun, ca te duce masina asta km multi...

 

Si apoi o intrebare care ar merita raspuns... cati bani s-au dat pe benzina ca sa faci 880.000 km :D :)

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

se stie pentru ca s-a verificat la AB, istoricul pana la un anumit nr de km, masina fiind cumparata de noua de un domn politai roman, care a facut reviziile la AB , si la ultima testare a aparut numarul acesta de km, si 43 de erori de rescriere a km :twoup:...

Ideea este ca de cand s-a vnadut masina de la proprietarul original, a trecut prin mainile la mai mult tinerei.. care au tinut masina 2-3 luni... datorita consumului... si ultimul la care a ajuns masina, avand unele probleme la ea, a du-so la service.. si ne fiind multumit de rezultat a dus masina si la Auto Transilvania cluj...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

si eu stiu de acest bmw cu 800 si ceva de mii de km. eram la un prieten ce se ocupa cu km. proprietarul venise sa ii dea inapoi dar de pe la 200 la 100 si ceva (sau ceva de genul ... nu mai retin exact). imediat ce a plecat baiatul in cauza, cel ce se ocupa de km a venit si mi-a zis: "ai vazut masina aia? cati km ii dai?" pt ca mi-am dat seama ca or fi multi am zis si eu 300 si ceva. apoi mi-a zis ca avea peste 800. in bord ii afisa mai putin, dar in nu stiu ce modul nu erau dati inapoi si de acolo ii vazuse. oricum nu i-a zis nimic proprietarului ...
Link to comment
Share on other sites

se stie pentru ca s-a verificat la AB, istoricul pana la un anumit nr de km, masina fiind cumparata de noua de un domn politai roman, care a facut reviziile la AB , si la ultima testare a aparut numarul acesta de km,

 

Folktales

 

Un poliţist care-şi cumpara maşină de 60 000 $ si merge cu ea peste tot?

 

Ofiţerii de rang ĂŽnalt au de cele mai multe ori maşina de servici.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sa stii ca in cluj foarte multi politisti au bmw-uri ca si masini personale, mai ales cei de la circulatie. cunosc trei politisti de la rutiera posesori de bmw-uri si unul dintre ei are e46 330i. toti tineri pana in 26 de ani. ceilalti doi au intradevar 320d.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.