Jump to content

E39 535i


Ciupanezu

Recommended Posts

Ciupanezule si restul, uleiul ĂŽl schimb la 30.000 ca ASA ĂŽmi reseteaza aia la service schimbul.... Pe afara cam ASA schimba lumea .....Oricum eu pe la 25.000 fac programare pentru schimb

 

 

mi se pare enorm, parerea mea ca limita de siguranta este undeva pe la 14.000 hai 15.000 in RO...asta cu un ulei de calitate long life, consider nenecesara schimbarea sub 10.000 decat daca te dai la liniute faci curse gen circuit etc...

 

- eu tin cam 14000 un schimb cu ulei de calitate (cand trece de 12.000 nu mai merg la fel de nesimtit ca imi sta pe creier) si niciodata nu mi-a papat mai mult de 1 Litru intr-un interval de service si merg destul de agresiv cateodata.

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

Tu nu faci diferenĂža ĂŽntre o maÂşinĂŁ destinatĂŁ performanĂžei Âşi una normalĂŁ.

Nu poĂži sĂŁ te distrezi pe gratis, distracĂžia ĂŽntotdeauna costĂŁ.

 

adica a ta e destinata performantei?! :)

pei un 335d iti da clasa oricand ,fara cip... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tu nu faci diferenţa ĂŽntre o maşină destinată performanţei şi una normală.

Nu poţi să te distrezi pe gratis, distracţia ĂŽntotdeauna costă.

 

adica a ta e destinata performantei?! :)

pei un 335d iti da clasa oricand ,fara cip... :lol:

Si 335d e 2008 iar 535i e 1998 :)

 

ce comparatii ... pff :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

335d e destinata performantei?

 

comparatia oricum e lipsita de sens oricum ai lua-o

 

 

pei nu, 335d nu e destinat preformantei (mai ales ca nu consuma atat ulei la mia de km,deci clar nu) , dar se pare ca 535i (din '98) este... :)

 

p.s. cred ca si cu un e34 330i v8 218cai din '94 manual, nu prea e usor sa il bati cu un e39 535i ,automat :lol:

 

iar unul e seria 3 si altul seria 5 =>nici o legatura :)

ce imi e 3-ar ,ce imi este 5-ar ...care e diferenta de kile?! pana in 80kile cumva(deci o persoana)?! (e60 are botu din aluminiu ca sa fie usor..)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu e diferenta asa de mica intre ele.. sunt minim 200kg.

 

 

535i e39 farafacelift are 1588kg

535d e60 1735kg

335d e90 1655kg

 

toate sedan .

 

deci diferenta intre 535d si 335d este fix de 80kg :)

 

deci la greutate este in avantaj e39-le :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

in 98, 535 era o limuzina destul de performanta. pe de alta parte, NU este o masina sport, este o masina cu performante peste medie, dar pe de alta parte asta este si un 335d.

nici una nu a fost facute pentru performanta. cu toate astea nu vad nici eu rostul comparatiei.....tehnolgia a cam evoloat in 10 ani destul de mult. iar consumul ala de ulei de care te tot iei tu la masina lui ciupanezu e absolut normal la un motor de 3500 benzinar cu vechime de peste 10 ani

faptul ca un 335d consuma mai putin ulei e total nerelevant, la fel de stupid ar fi sa spun ca loganul lu vecinu consuma 100 grame de ulei intre schimburi.

daca tot faci comparatii de 2 lei incearca sa le faci cu motoare echivalente din ziua de azi de la bmw, cum ar fi un 550i, un 545i ..... si intereseaza-te cat ulei consuma un 550i e60. dar de la proprietari, nu din povesti citite pe net. vei descoperi cu stupoare probabil ca ia 1 litru la 2000-2500 km, desi e mai vechi cu 10 ani decat 535-ul lui ciupanezu.

singurul lucru la care iti dau dreptate chiar daca si acolo tu ai zis-o din rautate, e faza cu greutatea. un 535 e mai greu cu 80 de kile decat 330i, iar e90 335d pare sa fie chiar mai greu decat 535i-ul.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

iar consumul ala de ulei de care te tot iei tu la masina lui ciupanezu e absolut normal la un motor de 3500 benzinar cu vechime de peste 10 ani

 

deci recunosti si tu ca e masina veche si d-aia consuma atat de mult ulei..!? :)

 

p.s. si la dacia mea din 77 consumul de ulei este normal ,undeva la 1L la 200 km , in forja... :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

SI tu esti cu 30k pt un schimb?

 

A mea e 2004/09 320d , schimb uleiul pana in 15 mii de km , atunci cand schimb uleiul nivelul pe joja este aproape de minim, uneori se mai aprinde si becul.

pun ulei 0w 40 castol edge.

 

p.s. intervalul din bord este setat la 30 de mii , iar eu schimb la 15 mii din intervalul de la oil service , care scade km si in functie de talpa, adica sunt 15 mii consumati in oil service ,iar reali undeva intre 10 -13 mii..uleiul il schimb cam la 5-6 luni.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

iar consumul ala de ulei de care te tot iei tu la masina lui ciupanezu e absolut normal la un motor de 3500 benzinar cu vechime de peste 10 ani

deci recunosti si tu ca e masina veche si d-aia consuma atat de mult ulei..!? :)

p.s. si la dacia mea din 77 consumul de ulei este normal ,undeva la 1L la 200 km , in forja... :lol:

 

NU. are si vechimea un rol, dar nu asta e miezul :). ci faptul ca e un motor maricel, si toate consuma. chiar nu poti sa il compari cu 320d al tau dpdv al consumului....de orice.

poleposition a zis cat ii consuma m6-le, si nu vad de ce ar fi mintit. am cunostinte cu 650i care completeaza la 2-3000, 325 e92 la cam 5000 km, 645i tot asa. la diesel nu imi dau cu parerea despre cat ulei consuma , ca nu am avut niciodata masina personala diesel, dar din auzite par sa consume mai putin decat cele pe bezina(ma refer la motoare echivalente)

 

@duxter....la modelele noastre, mai vechi asa , ar trebui verificat ochiometric dupa cateva mii, mai ales ca avem posibilitatea asta , de verificare pe joja, spre deosebire de modelele noi, unde trebuie sa te bazezi pe functionarea unui senzor pentru a sti daca trebuie sa bagi ulei. chiar era un baiat cu 325 pe forum care tot turna ulei in masina ca sa ii se stinga becul, si cand l-a scos, avea vreo 2 litri de ulei in plus :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.