Jump to content

Ipod si BMW


Recommended Posts

http://www.apple.com/ipod/bmw/

 

Mi-am luat BMW anul trecut (525d E39), mi-am luat ipod acum cateva zile.

Stie cineva cum pot sa fac sa le fac compatibile unul cu altul in Romania?

Din pacate headunit-ul este tip bussines doar cu casetofon. motiv pentru care ar fi cam incompatibil cu solutia oficiala prezentata in link-ul de mai sus.

 

http://www.densionusa.com/icelink_info.htm

 

De dension a auzit cineva?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

de unde ai luat iPod-ul?

ce functii are?

cit a ajuns?

cum l-ai montat?

scuze ca am numai intrebari si nici un raspuns - dar mi-as lua si eu asa ceva ..

26288[/snapback]

 

Din state: 299 USD. E un ipod normal de 20 de GB.

De montat din pacate n-am reusit motiv pentru care am si pus topicul asta poate ma lamureste si pe mine cineva.

Momentan folosesc un FM transmitter de la Belkin dar calitatea sunetului (mai ales in oras) lasa foarte mult de dorit.

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky

Cumnata-miu si-a luat acum un IPOD din State si are transmitator FM (al lui original - vezi poza) si merge BETON (e ca cel din poze)!!! Pe o raza de vre-o 15 metri se aude impecabil am incercat pe mai multe casetofoane!!!

Intra aici pentru mai multe detalii:

http://www.apple.com/ipod/u2/accessories.html

 

Sa stii ca si cu caseta se auzea super bine! :blink:

post-111-1117547929_thumb.jpg

post-111-1117548053_thumb.jpg

post-111-1117548085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sau daca nu poti sa pui mana pe unul original gasesti (tot in state) la orice BestBuy emitatoare FM 29$ pe 4 frecvente de emisie si 49$ fara limitare de numar de frecvente.

 

Tre sa imi iau si eu unu ca am caseta la playerul meu si merge ca un shit..

Link to comment
Share on other sites

nu din pacate. E o solutie de foarte mare compromis si nu vreau asta.

26291[/snapback]

 

Eu am magazie de CD mp3 pe transmisie RF, si totusi ascult de pe MD folosind un adaptor de tip caseta.

Chiar daca magazia este montata transparent pe cablul de antena radio a masinii, tot nu reuseste sa se apropie de calitatea adaptorului caseta.

(BTW, Caseta care o folosesc e Sony, dar pe acasa mai am si un no-name Vivanco - care imi da impresia ca taie sunetele joase si are prea multe inalte)

Ar trebui sa testezi.

Mai am si un adaptor/emitator FM, dar nu l-am incercat niciodata.. sunt prea multe surse de interferente chiar si in masina pentru o calitate a sunetului.

Link to comment
Share on other sites

(BTW, Caseta care o folosesc e Sony

 

O sa incerc maine cu un adaptor de caseta. un no-name. ca altceva n-am gasit.

Problema e ca am mai incercat cu unul si baga ingrozitor de mult noise.

Am un fm transmitter de la Belkin, dar dupa cum am spus e nasol.

Link to comment
Share on other sites

eu am pus iPOD in E36 320i al meu prin un Alpine cd player cu inca o interfatza de la Alpine si iPODul e Photo 60gb si e in glove box. Toate controalele sunt facute de pe Alpine head unit. Este adevarat ceva superb! 60Gb de muzica perfect catalogata la o atingere pe buton! Yeyyy
Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
eu am pus iPOD in E36 320i al meu prin un Alpine cd player cu inca o interfatza de la Alpine si iPODul e Photo 60gb si e in glove box. Toate controalele sunt facute de pe Alpine head unit. Este adevarat ceva superb! 60Gb de muzica perfect catalogata la o atingere pe buton! Yeyyy

26517[/snapback]

 

:blink: :) :) TARE RAU!!! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.apple.com/ipod/bmw/

 

Mi-am luat BMW anul trecut (525d E39), mi-am luat ipod acum cateva zile.

Stie cineva cum pot sa fac sa le fac compatibile unul cu altul in Romania?

Din pacate headunit-ul este tip bussines doar cu casetofon. motiv pentru care ar fi cam incompatibil cu solutia oficiala prezentata in link-ul de mai sus.

 

http://www.densionusa.com/icelink_info.htm

 

De dension a auzit cineva?

 

multumesc

26287[/snapback]

Din cate se intelege din link-ul tau cablarea pentru i-Pod se face numai de catre cei de la BMW. E valabila oferta si in Europa sau aste numai pentru state? A intrebat cineva la Bavaria?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
incearca cu un modulator fm e cam 1,2 mil in vitan ,car iti ia semanlul stereo de la ipod si il trasforma in semanal fm (il prinzi numai tU) pe care il prizi pe radioul masinii.....claritate super am incercat si eu si e taree......bine acum am dvd :blink:
Link to comment
Share on other sites

incearca cu un modulator fm e cam 1,2 mil in vitan ,car iti ia semanlul stereo de la ipod si il trasforma in semanal fm (il prinzi numai tU) pe care il prizi pe radioul masinii.....claritate super am incercat si eu si e taree......bine acum am dvd :blink:

50798[/snapback]

 

 

Modulator FM am eu tot de la Apple iTrip dar nu se compara cu Alpine CDA-9827 + KCA420i + V12 amp + 5 1/4 X type front splits + iPOD 60GB Photo, daca tot ai bani de bmw sigur ai si bani de un Alpine head unit si un KCA420i

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
incearca cu un modulator fm,merge sigur si nu te mai complici.

 

parerea mea :blink:

60065[/snapback]

Am iTrip (modulator FM) si din pacate e cea mai proasta idee (se aude "cat de cat", departe de la a se auzi bine). L-am incercat pe gramada de frecvente, sunt prea mari interferentele in oras. Cred ca pana si adaptorul caseta e mai OK (nu l-am probat, am CD). Solutia optima e adaptorul iPod de la BMW, e in ETK, cred ca-l pot aduce si AB. Pentru montat era un DIY pe undeva pe net. Totusi, eu personal am fost dezamagit cand am vazut in poze ca stie doar Track1... etc, nu si numele piesei. S-o mai fi desteptat? Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:) ...mi-am luat un iPod de 60 de GB :) ...e beton...urmeaza sa fac comanda de cablaj la Bavaria...si apoi sa vezi ce de muzica-n masina... :)

68203[/snapback]

Sa-l stapanesti sanatos! :blink: . Sunt tare curios de calitatea sunetului prin kitul acela....ma bate si pe mine gandul sa achizitionez asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

eu am mp3 player de 1gb ...noname......100 euro-germania....si il pun la masina cu o caseta adaptor (100 000 lei vechi) se aude stereo ca o caseta bine inregistrata...nu cu noise sau alte chestii deranjante....la inceput am observat ca se auzea doar mono si nasol de tot...am mai miscat firele in caseta , le-am rasucit...si pana la urma se aude super si sunt multumit....nu a mai revenit la sunetele de fond si nici la mono de atunci...
Link to comment
Share on other sites

eu am pus iPOD in E36 320i al meu prin un Alpine cd player cu inca o interfatza de la Alpine si iPODul e Photo 60gb si e in glove box. Toate controalele sunt facute de pe Alpine head unit. Este adevarat ceva superb! 60Gb de muzica perfect catalogata la o atingere pe buton! Yeyyy

26517[/snapback]

 

ne arati si noua ceva poze cu ce ai facut tu acolo?

un model de casetofon, ceva?

 

de mult timp caut si eu o soutie mai buna pt un ipod in masina

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce accesoriu ofera mai multa claritate? iTrip sau caseta adaptor?

68825[/snapback]

 

fara indoiala o caseta ofera un sunet mai bun, si nici nu risti sa interfereze cu posturi de manele cand treci prin anumite zone...

 

eu am incercat un itrip si nu am fost deloc multumit de el... acum m-am intors la caseta

 

PS: oricum ideal ar fi un casetofon cu intrare auxiliara

Edited by iTudor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.