Jump to content

Ati folosi asa ceva ?


xpander

Autostop modern  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In Praga este o lege care lasa pe banda a 2-a numai masinile cu mai mult de 2 persoane, incurajand "auto sharing"-ul si rezolvand partial problema poluarii si a traficului aglomerat. Avego este un fel de "Autostop 2.0" si sunt curios cati dintre voi ati folosi asa ceva in romania avand in vedere problemele de trafic si de poluare pe care le avem.

 

Avego.com is where travelers cooperate to make the whole transport system more efficient, saving us all money, wasted time and reducing pollution.

 

A 5-seat car traveling with only a driver is inherently inefficient, and yet 85% of the time, that's how cars travel in much of the world. With our iPhone GPS technology, web services and your participation, we can fill up those empty seats.

 

As a driver, by putting Avego in your car, you are becoming part of the public transit system... and cutting the cost of your transport by perhaps thousands of dollars per year! As a passenger, by using Avego you can leave your car behind... cutting the cost of your transport and taking advantage of HOV lanes (where available).

Avego is an innovative, user-based system to reduce energy consumption, greenhouse gases, and traffic. Once membership grows to a reasonable scale, riders will be able to book a request at 7:30am and get picked up by a driver going the same direction a few minutes later.

 

LINK la Avego.com

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai fiind legal sa iei autostopisti, si pentru transport de persoane iti trebuie autorizatie, si tinand cont ca in caz de accident ai pe cap 3-4 procese pentru despagubiri cum se practica in tarile vestice., nu inteleg ce rost are topicul asta ? si unde mai tinem cont, ca degeaba plateste lumea pentru benzina,ca uzura la articulatii, amortizoare, arcuri nu ti-o plateste nimeni, cand umblii tot timpul blindat nu e tocmai roz ptr acestea Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

E ilegal, de 2 ori :twoup: cum sa faci asa ceva..

 

cum se fac toate lucrurile 'ilegale': pur si simplu

 

Pe de alta parte... sa nu uitam cum, cand si pt cine a fost data legea respectiva. Ca multe legi din romania, e cu directie clara: sa ajute societatile de transport rutier gen massaro & co.

Link to comment
Share on other sites

Legea cu autostopistii si transportul de persoane mi se pare de foarte mare bun simt, nu e suficient ca sunt taiati, talhariti, impuscati taximetristi, acuma vrei sa te risti sa iei 3 mexicani sa-i duci de la cluj la bucuresti ?

Sau tu crezi ca nu trebuie sa ai o oarecare pregatire sa duci niste oameni dintr-o parte in alta ? crezi ca degeaba se baga doar soferi cu o anumita vechime la transportul de persoane ? Asigurari chestii, nu e asa simplu, Minunea asta ce o sustii aici este in gen hipiot..

 

Dar este periculos in primul rand, si in al 2-lea rand, iresponsabil, am mult prieteni soferi cu care nu ti-ai dori sa fii in masina ca nu e sigur ca ajungi la destinatie ....

Link to comment
Share on other sites

Legea cu autostopistii si transportul de persoane mi se pare de foarte mare bun simt, nu e suficient ca sunt taiati, talhariti, impuscati taximetristi, acuma vrei sa te risti sa iei 3 mexicani sa-i duci de la cluj la bucuresti ?

Sau tu crezi ca nu trebuie sa ai o oarecare pregatire sa duci niste oameni dintr-o parte in alta ? crezi ca degeaba se baga doar soferi cu o anumita vechime la transportul de persoane ? Asigurari chestii, nu e asa simplu, Minunea asta ce o sustii aici este in gen hipiot..

 

Dar este periculos in primul rand, si in al 2-lea rand, iresponsabil, am mult prieteni soferi cu care nu ti-ai dori sa fii in masina ca nu e sigur ca ajungi la destinatie ....

 

 

asta e numai parerea ta, nu incerca sa-i dai valoare de adevar absolut pt ca realitatea e alta de la om la om.

 

sistemul poate functiona atat la drumuri mai lungi cat si in marile orase. Un sistem oarecum similar functioneaza cu succes deja in toata lumea si are peste 2000 de membri din Romania. Se numeste couchsurfing (sau turism la canapea) - http://www.couchsurfing.com/

Link to comment
Share on other sites

Legea cu autostopistii si transportul de persoane mi se pare de foarte mare bun simt, nu e suficient ca sunt taiati, talhariti, impuscati taximetristi, acuma vrei sa te risti sa iei 3 mexicani sa-i duci de la cluj la bucuresti ?

Sau tu crezi ca nu trebuie sa ai o oarecare pregatire sa duci niste oameni dintr-o parte in alta ? crezi ca degeaba se baga doar soferi cu o anumita vechime la transportul de persoane ? Asigurari chestii, nu e asa simplu, Minunea asta ce o sustii aici este in gen hipiot..

 

Dar este periculos in primul rand, si in al 2-lea rand, iresponsabil, am mult prieteni soferi cu care nu ti-ai dori sa fii in masina ca nu e sigur ca ajungi la destinatie ....

 

 

asta e numai parerea ta, nu incerca sa-i dai valoare de adevar absolut pt ca realitatea e alta de la om la om.

 

sistemul poate functiona atat la drumuri mai lungi cat si in marile orase. Un sistem oarecum similar functioneaza cu succes deja in toata lumea si are peste 2000 de membri din Romania. Se numeste couchsurfing (sau turism la canapea) - http://www.couchsurfing.com/

 

Aberezi... bine ca de exemplu in usa, taxi-ul trebuie sa fie dotat obligatoriu cu geam antiglont intre sofer si pasager, se stiu nenumarate cazuri in care s-a luat autostopist in masina, si in caz de accident, soferul a fost dat in judecata de autostopist..

Defapt nu are rost sa-ti dau argumente, lumea voteaza, fa-ti cont pe site daca nu ti-ai facut deja si baga mare, Doamne da sa ai noroc numa de pasageri cum se cade, da sunt putin din astia in romania si in lume...

Link to comment
Share on other sites

Legea cu autostopistii si transportul de persoane mi se pare de foarte mare bun simt, nu e suficient ca sunt taiati, talhariti, impuscati taximetristi, acuma vrei sa te risti sa iei 3 mexicani sa-i duci de la cluj la bucuresti ?

Sau tu crezi ca nu trebuie sa ai o oarecare pregatire sa duci niste oameni dintr-o parte in alta ? crezi ca degeaba se baga doar soferi cu o anumita vechime la transportul de persoane ? Asigurari chestii, nu e asa simplu, Minunea asta ce o sustii aici este in gen hipiot..

 

Dar este periculos in primul rand, si in al 2-lea rand, iresponsabil, am mult prieteni soferi cu care nu ti-ai dori sa fii in masina ca nu e sigur ca ajungi la destinatie ....

 

 

asta e numai parerea ta, nu incerca sa-i dai valoare de adevar absolut pt ca realitatea e alta de la om la om.

 

sistemul poate functiona atat la drumuri mai lungi cat si in marile orase. Un sistem oarecum similar functioneaza cu succes deja in toata lumea si are peste 2000 de membri din Romania. Se numeste couchsurfing (sau turism la canapea) - http://www.couchsurfing.com/

 

Aberezi... bine ca de exemplu in usa, taxi-ul trebuie sa fie dotat obligatoriu cu geam antiglont intre sofer si pasager, se stiu nenumarate cazuri in care s-a luat autostopist in masina, si in caz de accident, soferul a fost dat in judecata de autostopist..

Defapt nu are rost sa-ti dau argumente, lumea voteaza, fa-ti cont pe site daca nu ti-ai facut deja si baga mare, Doamne da sa ai noroc numa de pasageri cum se cade, da sunt putin din astia in romania si in lume...

Link to comment
Share on other sites

Am votat NU :D pentru simplu fapt ca circul tot pe banda 2 atata timp cat sa nu incurc pe altul. Daca merge altul mai repede ca mine ii fac loc si revin( nu ca dacile de scoala care circula DOAR pe banda 2 :twoup:) . Iar la stop am mai luat oameni dar depinde cum arata studenta :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Aberezi... bine ca de exemplu in usa, taxi-ul trebuie sa fie dotat obligatoriu cu geam antiglont intre sofer si pasager, se stiu nenumarate cazuri in care s-a luat autostopist in masina, si in caz de accident, soferul a fost dat in judecata de autostopist..

Defapt nu are rost sa-ti dau argumente, lumea voteaza, fa-ti cont pe site daca nu ti-ai facut deja si baga mare, Doamne da sa ai noroc numa de pasageri cum se cade, da sunt putin din astia in romania si in lume...

 

 

baiete, ti-am inteles punctul de vedere de la primul post. Daca tu compari romania cu america, inseamna ca ai o grava problema de perceptie. Si daca tu nu ai intalnit oameni cumsecade mi-e destul de clar ce fel de om esti si tu. Dar asta e numai treaba ta, la fel cum NU AI tu treaba sa-mi spui mie ce sa fac sau ce sa cred. Cu atat mai mult sa-ti permiti sa spui ca aberez. Roade-ti unghiile daca nu stii sa te abtii si scuteste-ma de aprecierile tale pt ca nu ma cunosti.

 

Eu am votat da, as lua pe oricine in masina atata vreme cat imi inspira incredere. N-am avut niciodata probleme cu frici sau complexe de gen, si ca sa vezi... n-am avut niciodata probleme.

Link to comment
Share on other sites

Aberezi... bine ca de exemplu in usa, taxi-ul trebuie sa fie dotat obligatoriu cu geam antiglont intre sofer si pasager, se stiu nenumarate cazuri in care s-a luat autostopist in masina, si in caz de accident, soferul a fost dat in judecata de autostopist..

Defapt nu are rost sa-ti dau argumente, lumea voteaza, fa-ti cont pe site daca nu ti-ai facut deja si baga mare, Doamne da sa ai noroc numa de pasageri cum se cade, da sunt putin din astia in romania si in lume...

 

 

baiete, ti-am inteles punctul de vedere de la primul post. Daca tu compari romania cu america, inseamna ca ai o grava problema de perceptie. Si daca tu nu ai intalnit oameni cumsecade mi-e destul de clar ce fel de om esti si tu. Dar asta e numai treaba ta, la fel cum NU AI tu treaba sa-mi spui mie ce sa fac sau ce sa cred. Cu atat mai mult sa-ti permiti sa spui ca aberez. Roade-ti unghiile daca nu stii sa te abtii si scuteste-ma de aprecierile tale pt ca nu ma cunosti. Eu am votat da, as lua pe oricine in masina atata vreme cat imi inspira incredere. N-am avut niciodata probleme cu frici sau complexe de gen, si ca sa vezi... n-am avut niciodata probleme.

 

Bai "baietica" , is mai multi oameni neseriosi decat oameni seriosi pe lumea asta / romania :twoup: fa matematica si vezi care-s sansele sa dai tot peste oameni seriosi, ceea ce faci tu aici pe forum, este sa instigi la ilegalitati.Nu stiu daca forumul sustine treaba asta, si dupa cum se vede in voturi se pare ca nu. Am inteles... nu-ti permiti sa faci un drum baucuresti-mamaia, si mai vreai sa-ti scoti din consum cu niste autostopisti, Doamne da sa ai noroc numai de maicute in masina, ca civilizatia si respectu pentru lege vad ca nu ti-l poat e insufla nimeni.

Referitor la ultimul paragraf facut cu bold, daca isi fac 4 oameni "rezervare" pentru ruta ta.. in urmatoarea dimineata, si mergi in locurile de unde trebuie sa-i iei.. si din aia 4 tu iei numai 2 ca ceilalti 2 "sunt mai bronzati" si nu-ti inspira tie incredere, in toata lumea se numeste discriminare, si cazi sub incidenta a catorva articole de lege.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi lege este si in Olanda. Langa intrarile pe autostrada sunt niste parcari maricele unde lumea ar trebui sa parcheze masina si sa se urce 4 insi sa mearga spre destinatie. Pe langa Amsterdam au facut chiar 2 bezi separate de autostrada pe care lumea la fel avea voie numai cu 2+ persoane in masina.

N-a durat mult treaba, pentru ca s-au epuizat stocurile de papusi gonflabile care erau imbracate si puse pe locul din dreapta .( aveau detectoare automate care dadeau amenda daca erai singur in masina). Dupa 6 luni au renuntat la restrictie.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi lege este si in Olanda. Langa intrarile pe autostrada sunt niste parcari maricele unde lumea ar trebui sa parcheze masina si sa se urce 4 insi sa mearga spre destinatie. Pe langa Amsterdam au facut chiar 2 bezi separate de autostrada pe care lumea la fel avea voie numai cu 2+ persoane in masina.

N-a durat mult treaba, pentru ca s-au epuizat stocurile de papusi gonflabile care erau imbracate si puse pe locul din dreapta .( aveau detectoare automate care dadeau amenda daca erai singur in masina). Dupa 6 luni au renuntat la restrictie.

 

Daca in Olanda s-a fentat legea , la noi nu are nici o sansa.

 

Nici eu nu as lua pe nimeni in masina .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe langa faptu ca e ilegal si potential periculos, care-i smecheria, daca eu imi plimb masina la capacitate maxima tot timpul, amortizoare si arcurile cine mi le deconteaza ? ca de combustibil am inteles.. dar si aici o sa fie raspunsuri de genu.. "ca daca tot ai de mers acolo.. de ce trebuie sa plateasca"...

 

Asta sti cum e ? 4 colegi au toti masina, si toti vor sa mearga cu bmw-u unuia.. si toti merg pana incepe sa bocane masina la asta cu BMW-u... dupa aia merg cu alta masina si asta trebuie sa-si bage banii in masina ca a facut taxi..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.