Jump to content

Ati folosi asa ceva ?


xpander

Autostop modern  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ce pacat ca traim intr-o tara in care asa ceva nu este posibil. Daca macar s-ar putea stii dinainte pe cine urmeaza sa iei in masina, poate ar fi o idee viabila, dar un necunoscut oarecare, e periculos.

 

Si oricum noi n-avem autostrade.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am votat NU...

dar sunt oameni care vaneaza pe autostopisti...am un prieten care le zice ''COCORI'' vine la la dat-ul din maini... :) si daca avea un drum pana la giurgiu si nu lua decat unu sau doi in masina era tare suparat...

asa ca totul depinnde de fiecare...

auzi domne ''cocori''!!!hmmm

 

ÂŞi de ce cautĂŁ autostopiÂşti?

 

Le cere bani?

Link to comment
Share on other sites

Clar NU, cred ca am luat doar de vreo 2-3 ori autostopisti, mai bine zis autostopiste pt ca iau numai femei, n-am chef sa-l iau pe vreunul si sa ma trezesc cu vreun cutit la gat sau in gat...plus ca iau doar o persoana in masina, nu-mi place sa pliez scaune si sa-mi jegareasca masina cand se suie sau cand coboara!

La noi in tara n-o sa functioneze niciodata asa ceva...trezirea cu ideile astea fanteziste!!!

Link to comment
Share on other sites

asta e numai parerea ta, nu incerca sa-i dai valoare de adevar absolut pt ca realitatea e alta de la om la om.

 

sistemul poate functiona atat la drumuri mai lungi cat si in marile orase. Un sistem oarecum similar functioneaza cu succes deja in toata lumea si are peste 2000 de membri din Romania. Se numeste couchsurfing (sau turism la canapea) - http://www.couchsurfing.com/

 

da, e altceva asta. e vorba de cazare, adica eu imi ofer "canapeaua" unui turist, care m-a gasit cu ajutorul site-ului.

 

totusi, ideea de a imparti masina nu e tocmai rea, mai ales ca se practica in toate tarile civilizate, chiar si fara legi anume. stiu ca in franta, mai multi colegi de munca, fac cu randul si merg cu cate o masina in fiecare zi, si nu cu 4 cum ar fi mers singuri. in bucuresti o astfel de practica ar fi mai mult decat binevenita. in rest, e putin dificil sa iei persoane necunoscute in masina, desi tot mai multe tari au cate un site de autostopisti.

Link to comment
Share on other sites

am votat NU...

dar sunt oameni care vaneaza pe autostopisti...am un prieten care le zice ''COCORI'' vine la la dat-ul din maini... :) si daca avea un drum pana la giurgiu si nu lua decat unu sau doi in masina era tare suparat...

asa ca totul depinnde de fiecare...

auzi domne ''cocori''!!!hmmm

 

ÂŞi de ce cautĂŁ autostopiÂşti?

 

Le cere bani?

pai tu ce crezi? normal ca pt bani...multi putini sa fie acolo de-o ciorba... :)

Link to comment
Share on other sites

eu am o cunostinta care a luat pe cineva (un vecin parca) de la tara sa-l aduca la brasov si a facut accident si ala s-a lovit la umar. el nu a patit nimic, masina a facut-o pe casco dar cu ala se judeca si acum ca vrea despagubiri. asa ca facerea de bine, ...... de sine.
Link to comment
Share on other sites

Nu este practic, daca se legifereaza chestia asta, de aici pana la dat in judecata ca nu ai vrut sa iei un colorat e doar un pas, daca si ei sunt utilizatorii acestui serviciu, este rasism sa nu-i servesti....

 

Eu sunt ignorant, sau stiu eu cum se numeste treaba asta, da nu ma risc sa iau asa ceva in masina, plus ca eu am o rutina in masina, daca iei pe cineva sau cineva se aboneaza la "serviciile" tale, automat ai niste responsabilitati ptr persoana aceea, daca eu in general ascult muzica la maxim, cu omu in masina tre sa ascult muzica in surdina, ca sa fi responsabil iti trebuie asigurare ca la taximetristi. Pe langa asta, daca sa duci 4 oameni in masina, adica faci "transport" de persoane, inseamna ca nici soferii pe autobuse nu trebuie sa fie soferi profesionisti, si asa mai departe.

 

Nu este logic si nu este legal,moral cum vrei tu sa-i zici, sa risti viata unor straini ca sa faci tu economie la combustibil.

 

Pui o limita de vechime in ale soferiei, asigurare (sa despagubeasca "clientii" in caz de accident), un test de indemanare, un test de legislatie, un test psihologic.. ca nu cred ca si-ar dori nici un autostopist sa nimereasca cu un racer in masina, si nici nu vreau sa ma gandesc cand autostopistu.. zice pe site Eu Vasile 1,80 70 kg, 1 geanta de mana vreau sa merg pe ruta cluj-oradea, si cand mergi sa-l iei e un om la 160 kg, cu 2 valize....

Link to comment
Share on other sites

ideea e buna doar pana la stadiul de a merge cu colegii de munca impreuna intr-o singura masina, sau cu 2 vecini de pe scara la cumparaturi intr-un centru comercial, chestii de genul asta. dar sa iei straini in masina de cate ori se aboneaza cate unul, no way.
Link to comment
Share on other sites

Nu pare o idee rea, ci greu de pus in aplicare :) plus ca depinzi de amici , prieteni , rude sa iti rezolvi problemele.Poate nu te sincronizezi la program cu ei , precum si o gramada dina rgumentele date deja de colegi mai sus , ar fii multe de spus dupa parerea mea cu privire la asta.
Link to comment
Share on other sites

ÂŞi eu fac la fel.

 

Ăn primul rând pentru cĂŁ nu vreau sĂŁ mĂŁ trezesc cĂŁ mĂŁ lasĂŁ unu' fĂŁrĂŁ borsetĂŁ Âşi ĂŽn al doilea rând pentru cĂŁ ĂŽn maÂşinĂŁ eÂşti foarte expus, nu ai cum sĂŁ te aperi dacĂŁ eÂşti ameninĂžat cu un cuĂžit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.