Jump to content

ce ulei sa bag


ovibmw

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce mi-au spus mie "meseriasii" de a un centru cu pise auto + consumabile auto, cand am vazut in raft uleiuri BMW: "da D-le..., BMW-ul recomanda Castrol, dar mai bine pui BMW, diferenta constand in faptul ca uleiul BMW e facut in Germania (de la mama lui) si cel Castrol e facut in Turcia..." :)

Acu' na..., ce sa zic si eu, asa o fii?! Eu la al meu E39 525da 2002 trebuie sa pun 5W-40 si "meseriasii" mi-au spus ca ulei BMW cu codul asta nu exista. :lol: Adica face Castrol-ul si nu face BMW-ul?! Bizara treaba... :lol:

Apropo de uleiuri, in functie de motorizarea BMW-ului, exista vre-o lista cu tipurile de ulei de folosit, sau cum aflii concret ce ulei ai de folosit.

La mine fostul proprietar a notat tipul de ulei indicat de Automobile Bavaria, pe un biletel care l-a capsat de manualul de utilizare, ca sa stie toti cei care vor fii proprietarii ei dupa vanzare. Cat e de corect codul, chiar nu stiu. ;)

Link to comment
Share on other sites

La noi cei de la BMW pun insa Castrol 5-30.

 

La BMW se pune ulei BMW.

 

Ăn contextul de mai sus, BMW = reprezentanÞã.

 

Cei de la BMW pun Castrol 5w30, asa a spus.Tu spui ca la BMW se pune ulei BMW, iar in contextul respectiv inseamna ulei de la reprezentanta.

Poate prostesti pe cineva cu toata vorbaria asta, nu stiu.

Cu alte cuvinte, nu imi permit placute originale, dar uleiul original BMW este mai bun decat cel Castrol. :)

Link to comment
Share on other sites

Cred că trebuie să reformulez ca să poţi ĂŽnţelege.

 

La noi cei de la BMW pun insa Castrol 5-30.

 

Cei de la BMW nu pun Castrol 5W-30 ci BMW 5W-40 LL-04.

 

Iar despre plăcuţe - ĂŽmi permit plăcuţe originale dar nu consider că merită să dau mai mulţi bani pentru un produs de calitate similară doar pentru că este ştanţat BMW.

 

Cu plăcuţele Ate frânează excelent maşina mea.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ trebuie sĂŁ reformulez ca sĂŁ poĂži ĂŽnĂželege.

 

- ĂŽmi permit plĂŁcuĂže originale

 

Tu chiar crezi ca imi pasa daca iti permiti sau nu placute originale ;)

Esti un om cu o anumita stabilitate financiara, nu pun acest lucru la indoiala.

Ma asteptam ca sfaturile date sa fie cat de cat consecvente.Nu inteleg recomandarile de genul, placute ATE-lichid de frana BMW.O recomandare mai buna mi se pare: placute ATE-lichid de frana ATE.Este mai simetric si nu exista nici o urma de ipocrizie.

Pe de alta parte citesc cu placere si cu mult interes sfaturile date de tine, sunt printre putinele lucruri pe care le mai citesc pe acest forum :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Deja am 16000 km parcursi de la ultima revizie facuta in germania cand masina a fost cumparata (acum are 116500 km, la cumparare avea 100500 km) , 11000 km facuti in RO ( neamtul a zis ca 25000 km sa nu umblu la ulei ), sa-l mai las sau sa-l schimb ? Nemtii au bagat in motor un ulei pe care nu-l gasesc aici si anume BMW Quality SAE 5W30 Longlife 01 ! Din ce am citit pe forum se pare ca acest ulei poate fi inlocuit cu succes de Longlife 04 care ar fi mai bun fiind si mai nou decat Longlife 01. Voi ce parere aveti ? Sa caut in continuare Longlife 01 sau sa trec pe Longlife 04 ? Multumesc. Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut ! Deja am 16000 km parcursi de la ultima revizie facuta in germania cand masina a fost cumparata (acum are 116500 km, la cumparare avea 100500 km) , 11000 km facuti in RO ( neamtul a zis ca 25000 km sa nu umblu la ulei ), sa-l mai las sau sa-l schimb ? Nemtii au bagat in motor un ulei pe care nu-l gasesc aici si anume BMW Quality SAE 5W30 Longlife 01 ! Din ce am citit pe forum se pare ca acest ulei poate fi inlocuit cu succes de Longlife 04 care ar fi mai bun fiind si mai nou decat Longlife 01. Voi ce parere aveti ? Sa caut in continuare Longlife 01 sau sa trec pe Longlife 04 ? Multumesc.

 

Si eu am aceeasi dilema si masina...mai am vreo 22000 km pana la schimb da' am inteles ca nu se gaseste uleiu' asta in romania...o sa pun ce zice Filaret ca trebuie si aia e

Link to comment
Share on other sites

Tu chiar crezi ca imi pasa daca iti permiti sau nu placute originale :)

 

Nu, ĂŽnsĂŁ tot mĂŁ ataci cu faza asta pe diferite topicuri.

 

Ma asteptam ca sfaturile date sa fie cat de cat consecvente.Nu inteleg recomandarile de genul, placute ATE-lichid de frana BMW.O recomandare mai buna mi se pare: placute ATE-lichid de frana ATE.Este mai simetric si nu exista nici o urma de ipocrizie.

 

Aici nu este vorba de ipocrizie.

 

Recomand ceea ce folosesc eu.

 

Din ce am citit pe forum se pare ca acest ulei poate fi inlocuit cu succes de Longlife 04 care ar fi mai bun fiind si mai nou decat Longlife 01. Voi ce parere aveti ? Sa caut in continuare Longlife 01 sau sa trec pe Longlife 04 ? Multumesc.

 

PoĂži folosi LL-04 fĂŁrĂŁ probleme.

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Deja am 16000 km parcursi de la ultima revizie facuta in germania cand masina a fost cumparata (acum are 116500 km, la cumparare avea 100500 km) , 11000 km facuti in RO ( neamtul a zis ca 25000 km sa nu umblu la ulei ), sa-l mai las sau sa-l schimb ? Nemtii au bagat in motor un ulei pe care nu-l gasesc aici si anume BMW Quality SAE 5W30 Longlife 01 ! Din ce am citit pe forum se pare ca acest ulei poate fi inlocuit cu succes de Longlife 04 care ar fi mai bun fiind si mai nou decat Longlife 01. Voi ce parere aveti ? Sa caut in continuare Longlife 01 sau sa trec pe Longlife 04 ? Multumesc.

 

Si eu am aceeasi dilema si masina...mai am vreo 22000 km pana la schimb da' am inteles ca nu se gaseste uleiu' asta in romania...o sa pun ce zice Filaret ca trebuie si aia e

Multumesc pt. sfat Ciupanezu ! Dupa indelungi cercetari am aflat ca il pot inlocuii fara nici o problema cu Longlife 04, chiar e indicat 04 daca masina are peste 100 mii km , ceea ce am si facut, am cumparat 9 litrii de ulei original BMW Longlife 04 5W30 din Germania cu 108 euro (nu stiu cat e la noi) , macar stiu ca e de la mama lui, in tara nu as vrea sa am surpriza sa gasesc in bidoane ulei Bunica, ca se practica sportul asta pe la noi din pacate :)

Edited by ady23
Link to comment
Share on other sites

Sincer si pentru mine e o dilema uleiul asta.Am evitat sa cumpar Castrol pentru ca majoritatea mi-au spus ca e facut in Turcia si e de proasta calitate.Sincer la masina lui tata (Opel Vectra 1.8 din 93) ,din 2001 de cand e in tara am bagat numai castrol GTX si am fost foarte multumit.Dar am ascultat sfatul celor care au mai multa experienta cu BMW si am pus Aral 10w-40.Acuma nu stiu ce sa zic dar de cand am pus uleiul asta mi se pare cam dubios ca a aparut ulei in amisie(imi trecea de filtru epurator.Si la rece suna un pic tachetii.Plus ca mi se pare foarte lichid si am de abia 3500 de km cu el.PE toate site-urile unde am cautat recomandau uleiul asta pt masina mea 525td din 94,inclusiv pe site-ul Aral.Stiti careva un ulei mai bun sau sa ma duc la reprezentanta sa cumpar de acolo ce imi recomanda ei?Mentionez ca masina are 250.000 pe bord dar a fost umblat la el si banuiesc ca are undeva pe la 350-400 de mii.

Ce ulei imi recomanda-ti.Si apropo,cand schimb uleiul vreau sa-i fac un engine flush.Ce imi recomandati sa folosesc.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Dar am ascultat sfatul celor care au mai multa experienta cu BMW si am pus Aral 10w-40.Acuma nu stiu ce sa zic dar de cand am pus uleiul asta mi se pare cam dubios ca a aparut ulei in amisie(imi trecea de filtru epurator.Si la rece suna un pic tachetii.Plus ca mi se pare foarte lichid si am de abia 3500 de km cu el.PE toate site-urile unde am cautat recomandau uleiul asta pt masina mea 525td din 94,inclusiv pe site-ul Aral.Stiti careva un ulei mai bun sau sa ma duc la reprezentanta sa cumpar de acolo ce imi recomanda ei?Mentionez ca masina are 250.000 pe bord dar a fost umblat la el si banuiesc ca are undeva pe la 350-400 de mii.

Ce ulei imi recomanda-ti.Si apropo,cand schimb uleiul vreau sa-i fac un engine flush.Ce imi recomandati sa folosesc.

 

Multumesc anticipat.

 

EvitĂŁ sĂŁ mai urmezi sfatul cunoscĂŁtorilor care-Ăži recomandĂŁ tot felul de uleiuri pentru cĂŁ uleiul Castrol ar fi fĂŁcut ĂŽn Turcia.

Ei n-au de unde sĂŁ Âştie unde este fĂŁcut uleiul Castrol.

 

SchimbĂŁ uleiul cu Castrol sau ulei original BMW.

 

Nu-Ăži recomand engine flush-ul:

 

These are special compound oils that are very, very thin. They almost have the consistency of tap water when cold as well as hot. Typically they are 0W/20 oils. Don't ever drive with these oils in the engine - it won't last. (Caveat : some hybrid vehicles now require 0W20, so if you're a hybrid driver, check your owner's manual). Their purpose is for cleaning out all the gunk which builds up inside an engine. Note that Mobil1 0W40 is okay, because the '40' denotes that it's actually thick enough at temperature to work. 0W20 just doesn't get that viscous! To use them, drain your engine of all it's oil, but leave the old oil filter in place. Next fill it up with flushing oil and run it at a fast idle for about 20 minutes. Finally, drain all this off (and marvel at the crap that comes out with it), replace the oil filter, refill with a good synthetic oil and voila! Clean engine.

Of course, like most things nowadays, there's a condition attached when using flushing oils. In an old engine you really don't want to remove all the deposits. Some of these deposits help seal rings, lifters and even some of the flanges between the heads, covers, pan and the block, where the gaskets are thin. I have heard of engines with over 280,000km that worked fine, but when flushed it failed in a month because the blow-by past the scraper ring(now really clean)contaminated the oil and screwed the rod bearings.

 

http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.