Jump to content

procedeu inmatriculare masina germania


catalin_moto

Recommended Posts

fac acest topic sa raspund celor care vor sa isi cumpere masina din germania si nu stiu cum,unde si ce anume trebuie sa faca sa o inmatriculeze in Romania.

 

Pentru inceput, cand va cumparati masina din germania incercat sa va luati numere pe o perioada cat mai indelungata. de ce? politia romana ofera numere rosii numai pe 30 zile. se poate face prelungire pana la 90 de zile insa trebuie sa aratati dovada ca ati platit taxa de poluare. taxa de poluare se plateste doar daca te duci la RAR si iti faci cartea masinii. dupa ce masina a intrat in tara, puneti mana pe telefon si faceti programare la RAR (cel de care apartinei, aici ma refer la oras). puteti avea surpriza ca veti fi programati peste 1 luna, 1 luna jumate. asa aveti timp sa va planificati cum va luati numerele provizorii (cele rosii). Daca aveti ghinionul sa va luati numerele rosii si sa fiti programati dupa ce va expira, aveti o singura solutie : platforma. tarifele unei platforme variaza, insa va zic din experienta, numai urcatul masinii pe platforma costa 120 RON si tariful pe km este de 3 RON. Faceti un mic calcul, un drum pana la RAR si innapoi asta daca nu aveti ghinionul sa nu treceti de inspectia tehnica si eventual sa reveniti cu masina, si vedeti ca mai bine va planificati innainte cum sa va luati numerele rosii. E mai ieftin si mai sigur.

 

Etapa Numere Provizorii

Numerele provizorii se iau destul de usor. Aveti nevoie de urmatoarele acte :

brief mare/mic (carte masina/talon german)

asigurare RCA

taxa la CEC (se numeste daca nu ma insel taxa pentru circulatie provizorie, 13 RON)

taxa la posta (7 Ron)

40 Ron (pretul numerelor, se plateste la politie)

actul de vanzare cumparare (daca e prin intermediar

actul de vanzare cumparare dintre el si cetateanul/firma germana)

cerere (se gaseste la politie).

Cu mult calm, va puneti la o coada si asteptati. Intr-o zii scapati lejer si aveti si numerele provizorii.

 

Etapa RAR.

Acte necesare :

Brief Mare

Brief Mic

buletin

270 ROn.

In cazul meu am primit actele in 5 zile lucratoare. Nu ma intrebati de ce ... nici eu nu am inteles. Actele pe care le primiti sunt urmatoare : Brief mare/mic, certificat de autenticitate, talon ITP, carte identitate, si un sticker pe care o sa-l puneti pe unul din numere.

 

Etapa Taxa Poluare.

Dupa RAR urmeaza "chinul". Taxe peste taxe, acte de tradus. O nebunie curata.

Urmatorul pas este plata taxei de poluare. Aceasta mirifica taxa, pe care o blestemam toti, se plateste la Circa Financiara.

Acte necesare :

Cerere (se gaseste acolo)

Cartea masinii (cea romaneasca, fiindca pe ea este trecuta emisia de CO2, si norma euro)

contractul de vanzare cumparare (daca e cazul, si cel dintre intermediar si proprietarul german, tradus. nu e nevoie sa fie legalizat)

copie buletin

brief mare/brief mic tradus.

 

Daca aveti norocul sa o platiti pe loc, cu atat mai bine. Daca nu inarmativa cu calm, si NU tipati la functionarele de acolo ;).

Cat timp asteptati sa va platiti taxa de poluare, dati o fuga pe la politie, si luativa fisa de inmatriculare si cerere de inmatriculare. Aceste 2 hartii se gasesc la "tonetele" care se ocupa de asigurari/traduceri/xeroxuri.... Ele va vor fi completate la masina de scris, si asta contra cost. in jur de 8 Ron.

Dupa ce aveti chitanta ce dovedeste ca ati platit taxa de poluare, urmeaza Administratia Financiara.

 

Etapa Adiministratia Financiara.

Acte necesare :

Declaratie (se gaseste acolo)

copie CI(romana)

copie contract vanzare cumparare (si cel al intermediarului)

Copie a fisei de inmatriculare

copie buletin

certificat de atestare fiscala

Daca am zis copie, asta inseamna ca trebuie sa aveti si originalul la voi. Daca dosarul este complet/corect aici veti primi o stampila si un abtipild pe fisa de inmatriculare.

 

dupa ce aveti toate de mai sus, urmeaza ultima etapa. inmatricularea propriuzisa la politie.

 

Etapa Politie.

Acte necesare :

Carte Identitate (cea de la RAR)

Cerere de inmatriculare (cea de la Administratia Financiara)

Contractul de vanzare cumparare (tot sirul)

Brief Mare

Brief Mic

Copie Buletin

Cartonasul galben (Itp)

Certificatul de autenticitate (RAR)

Asigurare RCA (xerox+original)

Chitanta taxa prima inmatriculare (se plateste la posta si costa 52 Ron)

Chitanta contravaloare certificat inmatriculare (se plateste la CEC, cost 30 RON)

Chitanta taxa de poluare (cea de la Circa Financiara, cea cu multe zerouri :lol:)

Taxa pentru placute (se plateste direct la ghiseu, 40 Ron numere la "rand", 82 Ron cele preferentiale; pentru numerele preferentiale trebuie sa asteptati 2 zile daca nu insel)

Talon numere provizorii germania (e de culoare roz).

Daca dosarul este complet si va luati numere la "rand", dupa 2 ore de asteptare puteti pleca din sediul politiei cu zambetul pe buze ca ati reusit sa scapati de birocratia romana.

 

O solutie des intalnita pentru cei care dispun de bani si nu doresc sa se streseze, puteti apela la diverse firme care se ocupa de tot numai ca e contra cost.

 

In mare parte cam asta e procedeul pentru inmatriculare masina din germania. Sper sa va ajute si sa va fie folositor ce am scris mai sus.

Masina mea a intrat in tara pe 2 august, si astazi ma pot mandrii ca am reusit sa o inmatriculez. Faceti un calcul de pe 2 august pana pe 23 septembrie si va dati seama ce inseamna birocratie romana. Strist dar adevarat.

 

Un sfat pe care vi-l mai ofer, XEROX chiar si de 2 3 ori la fiecare act in parte. Niciodata nu stiti cand vi se cere inca un xerox. Si apropo NU UITATI sa va faceti xerox la chitanta taxei de poluare. Veti avea nevoie in momentul in care se va restituii taxa de poluare, asta daca se voteaza a fi anulata.

In rest, multa ambitie, mult calm si veti termina destul de repede.

 

Aici aveti si linkul pentru calcularea taxei de poluare - http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_auto_2008.html. Cat am calculato aici, atat am si platit. A fost cu 1.5 lei mai mult decat imi arata pe site.

 

Daca mai sunt lucruri de care am uitat sa mentionez, puteti completa fara nici o problema. sunt sanse sa fi uitat ceva :) .

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

fac acest topic sa raspund celor care vor sa isi cumpere masina din germania si nu stiu cum,unde si ce anume trebuie sa faca sa o inmatriculeze in Romania.

Pentru inceput, cand va cumparati masina din germania incercat sa va luati numere pe o perioada cat mai indelungata. de ce? politia romana ofera numere rosii numai pe 30 zile.

 

Mie imi expira al 2-lea set de numere rosii si in 2 octombrie il scot pe al 3-lea... si nu am nici o dovada de programare la RAR si, prin urmare, clar ca nu am platit taxa de poluare. :)

Am incercat sa trag cat mai mult de timp cu inmatriculatul masinii, la insistentele unui prieten "din domeniu". Am avut numere de germania pe 1 luna.. practic, pana la inmatriculare, trec aproape 4 luni de la intrarea masinii in tara!

 

Si, dupa ce fac RAR-ul, tot nu o inscriu pana in ultima clipa posibila...

Link to comment
Share on other sites

bgdaddylv : nu stiu cum ai reusit sa iti scoti 3 seturi de numere provizorii, insa cand am fost in pipera sa intreb daca se poate prelungi perioada de valabilitate a circulatiei provizorie mi sa spus ca trebuie sa arat dovada cum ca am platit taxa de poluare. plata taxei implica vizita pe la RAR.... oricum daca ai vrea sa explici oamenilor cum ai facut rost 3 seturi de numere rosii nu cred ca ai supara pe nimeni.

 

factura tradusa ma costat 25 Ron

brief mare + brief mic = 185 Ron

nu le-am legalizat, si se pare ca nu am avut nici o problema.

 

ciao ciao

Link to comment
Share on other sites

bgdaddylv : nu stiu cum ai reusit sa iti scoti 3 seturi de numere provizorii, insa cand am fost in pipera sa intreb daca se poate prelungi perioada de valabilitate a circulatiei provizorie mi sa spus ca trebuie sa arat dovada cum ca am platit taxa de poluare. plata taxei implica vizita pe la RAR.... oricum daca ai vrea sa explici oamenilor cum ai facut rost 3 seturi de numere rosii nu cred ca ai supara pe nimeni.

ciao ciao

 

Aaa... Deocamdata am facut rost doar de 2 seturi, al treilea urmeaza la inceputul lui Octombrie. :)

Fara pile, relatii, etc... Dupa ce mi-a expirat primul set, mi-am refacut dosarul (acte, taxa cec, taxa locala si ce mai trebe p-acolo) si m-am dus din nou la Rutiera, m-am pus frumos la coada si cand mi-a venit randul am dat dosarul si mi s-a dat al doilea set de numere, cu autorizatia provizorie de circulatie aferenta. La fel urmeaza sa fac si pt cel de-al treilea set...

 

P.S. Eu stiu ca s-a modificat modificarea :) de atunci de cand s-a trecut de la 3 seturi la 1 set de numere. Acuma se dau din nou 3 seturi de numere.

Link to comment
Share on other sites

bgdaddylv : nu stiu cum ai reusit sa iti scoti 3 seturi de numere provizorii, insa cand am fost in pipera sa intreb daca se poate prelungi perioada de valabilitate a circulatiei provizorie mi sa spus ca trebuie sa arat dovada cum ca am platit taxa de poluare. plata taxei implica vizita pe la RAR.... oricum daca ai vrea sa explici oamenilor cum ai facut rost 3 seturi de numere rosii nu cred ca ai supara pe nimeni.

ciao ciao

 

Aaa... Deocamdata am facut rost doar de 2 seturi, al treilea urmeaza la inceputul lui Octombrie. :)

Fara pile, relatii, etc... Dupa ce mi-a expirat primul set, mi-am refacut dosarul (acte, taxa cec, taxa locala si ce mai trebe p-acolo) si m-am dus din nou la Rutiera, m-am pus frumos la coada si cand mi-a venit randul am dat dosarul si mi s-a dat al doilea set de numere, cu autorizatia provizorie de circulatie aferenta. La fel urmeaza sa fac si pt cel de-al treilea set...

 

P.S. Eu stiu ca s-a modificat modificarea :) de atunci de cand s-a trecut de la 3 seturi la 1 set de numere. Acuma se dau din nou 3 seturi de numere.

 

 

in aceeasi situatie sunt si eu...am luat deja 2 seturi darcred ca ma opresc aici...rar-ul e facut de vreo luna, iar zilele astea cred ca am sa platesc taxa si sa iau numerele definitive. intr-adevar nu trebuie nici o pila, nimic. doar trebuie sa faci acelasi "dosar" ca si pentru primul set: rca pe 1 luna, taxa la cec, la finante etc....numerele vechi le pastrezi, ti se dau altele...nu se face prelungire la cele vechi, se dau altele. fara nici o cerere, nici un motiv cum era pana acum...s-a mai discutat pe forum....cauza ar fi cozile mari de la rar... ce-o fi, ce n-o fi, important e ca se pot obtine nr rosii 90 de zile... :)

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat sa mentionezi ca factura(actul de vanzare cumparare) si brief-ul trebuiesc traduse.

 

Nu trebuie traduse neaparat amandoua.

Daca pe contractul/factura de vanzare-cumparare este mentionata si data primei inmatriculari, nu mai este nevoie si de traducerea brief-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Etapa RAR.

Acte necesare :

Brief Mare

Brief Mic

buletin

270 ROn.

In cazul meu am primit actele in 5 zile lucratoare. Nu ma intrebati de ce ... nici eu nu am inteles.

 

 

 

 

 

pt ca masina ta nu este euro 3/4....la euro 3/4 se dau actele pe loc.....a mea este euro 2 si mi lea dat in 7 zile (+wk)...

Link to comment
Share on other sites

turmentatule masina mea este euro 3, si nu am primit actele pe loc. Insa datorita numarului mare de masini euro 3/4 probabil ca au schimbat modalitatea de restituire al actelor. Oricum destul de buna informatia. pacat ca ai fost asa de revoltat la norma de poluare pe care o are masina mea..... :|
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.