Jump to content

Roata rezerva E90


PLay3R

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...
Se potrivesc si prezoanele originale de E90 - nu trebuie de alta lungime.

Deci: pentru a folosi jante de E46 la E90 este necesar a se monta flanse distantoare, cum am spus, de 12-15mm, iar in aceasta situatie sunt necesare si prezoane mai lungi. Firmele care aduc la comanda flanse distantoare le aduc impreuna cu prezoanele mai lungi (problema noua care apare in aceastra situatie este aceea ca nu se mai pot monta antifurturi!)

Link to comment
Share on other sites

Cum puteti merge cu o roata de rezerva in porbagaj? Aveti o masina premium si apelati la compromisuri?

 

roata mea de rezerva este cu tot cu janta..nici nu zgrangane in portbagaj ,nici nu se stie daca merg cu roata de rezerva...

Tu ai e46,aici era vorba despre e90 care nu are roata de rezerva din fabrica,ci anvelope run-flat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Exista la reprezentanta sau/si pe la magazine de specialitate gen Augsburg, kituri de pana. Aceste kit-uri contin cric, cheie, solutie si compresor. Costa in jur de 80 EUR.

Cu acest kit, scapi de grija rotii de rezerva sau a penei. Pe langa asta, au dimensiuni reduse si intra perfect in spatiul de sub portbagaj.

 

E cea mai indicata varianta....

Eu am avut bafta si neamtul care a avut masina in Germania si-a cumparat un astfel de kit si m-a scapat de griji :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

La E90 merge roata de rezerva mica de la E46 cu conditia sa fie de la 320i sau d in jos ptr ca diametrul discului de frana fata e mai mic decat al modelelor E90 325,330,335i sau d.La astea nu merge decat cu flansa adaptoare.

Te salut,

De aceea la reprezentanta se comercializeaza roata de rezerva ingusta din otel pentru E46 dar pe 17", nu pe 16", pentru a merge si la E90 325, 330 care au diametrul discului pe fata mai mare. La mine la 325i am verificat si merge si fara flansa, dar statea prea bagata spre interior datorita diferentei de ET intre E90 si E46 si am pus o flansa de 15mm care impinge roata mai spre exterior.

Dupa cum am mai relatat mai in urma, pentru folosinta uzuala in oras roata asta ingusta o tin in portbagaj in husa originala luata tot de la Banat Car dar atunci cand plec la distanta am o roata de rezerva normala pentru care am facut la comanda o husa mai mare din piele cu fermoar.

Iar ca o paranteza privind problema ET-ului la E90:Pentru rotile din spate cu jantele originale BMW pe 16" avand ET 35mm am comandat o pereche de flanse distantoare pe 15mm special pentru BMW de la o firma din Cluj (Taubenreuther), iar asa arata mult mai bine spatele masinii, nu este nici o problema (cauciucurile sunt de 225/50R16). De fapt, dupa cum reiese din catalogul producatorilor de jante, la E90 merg si jante cu ET 20mm (cu cauciucuri de 205/55R16 si 225/50R16), adica se pot pune si jante pe 16' de la seria 5 E60 care are acelasi diametru la butuc de 72,5mm si aceiasi distanta intre prezoane 120mm (E39 are alt diametru).

Se stie ca la E90 spatele masinii arata cel mai bine cu rotile pe minim17", jante late de 8,5" si cauciucuri de 255/40R17 sau 255/35R18,

rotile normale pe 16" cu Et 35 mm aratand prea bagate spre interior!

Link to comment
Share on other sites

Exista la reprezentanta sau/si pe la magazine de specialitate gen Augsburg, kituri de pana. Aceste kit-uri contin cric, cheie, solutie si compresor. Costa in jur de 80 EUR.

Cu acest kit, scapi de grija rotii de rezerva sau a penei. Pe langa asta, au dimensiuni reduse si intra perfect in spatiul de sub portbagaj.

 

E cea mai indicata varianta....

Eu am avut bafta si neamtul care a avut masina in Germania si-a cumparat un astfel de kit si m-a scapat de griji :)

 

Bafta!

Intr-adevar, solutia este perfecta pentru Germania, dar la noi oricand poti face o explozie de la o potcoava, bujii, suruburi mari, surubelnite (adica cam ce pierd camionagii pe soselele patriei!), eu am patit-o o data cu o potcoava care mi-a facut o gaura mare pe lateral, noroc ca explozia a fost pe spate si viteza nu era foarte mare iar alta data trecand prin Sebes am luat o surubelnita mare, infipta pana la maner, o tin si acuma la garaj in cutia de scule ca amintire

Raman totusi la parerea ca, chiar daca ai runflat (eu mi-am pus cauciucuri normale imediat dupa ce am luat masina, diferenta de confort este categorica, chiar si pe 16"), este bine sa ai si o roata de rezerva, macar ingusta. Asta pentru Romania! Iar cauciucurile normale (daca nu sunt runflat) pe care le ai sa fie de calitate, marca consacrata, chiar daca ar costa ceva mai mult! Iar cele de iarna sa fie "de iarna", nu all season

Link to comment
Share on other sites

@shimano

pe roata 16" am dat 100 ron, pe cric 50 si pe cheie 20. le-am luat de la dezmembrari si se potrivesc perfect.

si unde o pui, in portgabaj ? o ai prinsa de ceva de acolo, sau se plimba libera prin portbagaj ?

este o solutie la RFT, care sunt cam zgomotoase si mai ales scumpe.

Link to comment
Share on other sites

@shimano

pe roata 16" am dat 100 ron, pe cric 50 si pe cheie 20. le-am luat de la dezmembrari si se potrivesc perfect.

si unde o pui, in portgabaj ? o ai prinsa de ceva de acolo, sau se plimba libera prin portbagaj ?

este o solutie la RFT, care sunt cam zgomotoase si mai ales scumpe.

 

Husa pentru roata de rezerva ingusta pe care am luat-o de la BMW, pe langa faptul ca este eleganta (are in interior si o husa din folie in care sa pui roata cu pana) are pe fund un material special antiderapant datorita caruia nu aluneca

Link to comment
Share on other sites

da, o pui in portbagaj ... nu e prinsa cu nimic, dar nici nu face galagie.

Chiar, poti sa pui o poza asemanatoare cu cea pusa de LRD, doar cu roata in portbagaj? Vreau sa imi fac o parere cam cat spatiu ocupa/cum arata.

Sunt impartit intre ideea de a continua cu runflaturi si pt iarna sau cu cauciuri normale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.