Jump to content

Ce consum aveti la E36?


nailbombmax

Recommended Posts

Salut, eu am um E36 320I si consumul sta in felul urmator: in oras nu reusesc sa scad sub 15%, afara este de 7,5 - 8 %, aici vorbesc de mers decent, nu de curse :)

Salut! nu am citit chiar toate raspunsurile la intrebarea ta, dar eu am scos consum aporx 7,5%(autostrada) mers 140-150 km/h constant, 8-9% afara din oras la viteza de 120-130 km/h si in oras scade si sub 15% daca merg frumos, scade si undeva la 12%. eu am un 320i coupe.

 

inseamna ca e liber in Arad, eu in bucuresti nu am reusit niciodata sa scot ziua sub 15-16 oricum as merge

 

Pai categoric ca Aradul e mai liber decat Bucurestiul, atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 561
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, eu am um E36 320I si consumul sta in felul urmator: in oras nu reusesc sa scad sub 15%, afara este de 7,5 - 8 %, aici vorbesc de mers decent, nu de curse :)

Salut! nu am citit chiar toate raspunsurile la intrebarea ta, dar eu am scos consum aporx 7,5%(autostrada) mers 140-150 km/h constant, 8-9% afara din oras la viteza de 120-130 km/h si in oras scade si sub 15% daca merg frumos, scade si undeva la 12%. eu am un 320i coupe.

 

inseamna ca e liber in Arad, eu in bucuresti nu am reusit niciodata sa scot ziua sub 15-16 oricum as merge

 

Pai categoric ca Aradul e mai liber decat Bucurestiul, atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 316i E36 si inafara cel mai putin am scos 7,5 ,in mod normal daca merg lejer scot 8% si daca o calc ia in jur de 10%.In oras nu prea m-am chinuit sa ii fac consumu ca nu prea merg dar cred ca ia in jur de 10%

cam atat imi ia si mie afara... super decent consumul, in schimb in bucuresti resetez cat mai des km ca altfel ma ia durerea de cap :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic da parca e cam mare dif intre 7,5 si 10 % tre sa fii tare atent cu pedala de acceleratie :)

depinde, eu consumul de 7.5 l-am scos mai mult inafara tarii, gen bucuresti-nessebar-bucuresti

in tara am undeva pe la 8-9 depinde de drum si de incarcatura masinii

iar 10 sau chiar mai mult imi ia pe autostrazi daca unde o calc la nesimtire....daca ma intelegi :lol:

Link to comment
Share on other sites

A mea a inceput sa o ia razna : pana acum consuma cam 10% in oras , acum cred ca undeva la 12.5 - 13.5 ( 318 / e36 ). In afara orasului e ok 7.5- 8 % .

 

 

despre ce oras vorbim , ca in Bucuresti eu ma inchin la un 10% , in conditiile in care se merge zi de zi inclusiv in orele de varf !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
rog un raspuns cat de repede.

 

e normal ca un e36 318i m40 sa ia in oras in jur de 14%, acum in decembrie, in conditii de aglomeratie normala, mers destul de mult cu motorul rece (de 2-3 ori pe zi, intre intervale motorul avand timp sa se raceasca) ??

mie mi se pare putin cam mult... eu am un e36 320i coupe si dupa calculele mele nu trece de 13-13,5 in oras, acum in frig (cel mai mult circul in timisoara unde este putina aglomeratie:P). Dar acest lucru depinde foarte mult si de stilul de condus. :)

Link to comment
Share on other sites

adica de la depunderi? ca nu ma pricep :)

 

sau la bani te referi.. :)

 

se face condens si se umple de apa,daca faceai drumuri lungi se evapora de la caldura da asta nici nu se incalzeste ca te si opresti...stai linistit ca si eu impartasesc aceleasi drumuri scurte :lol:)

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor posesorilor de bmw de pe acest forum...am si eu o problema referitoare la consum....detin un e36 compact 1.6 75kw an '94....si am un consum de 13-14% in oras(TIMISOARA),si asta intrun trafic normal nu mers bara la bara tipic Bucuresti, ,am un coleg ce are aceasi masina ca si a mea si a lui consuma undeva la 9% in oras (verificat).stie cineva care ar putea fii cauza consumului meu asa mare ?! tin sa va spun ca "la rece" variaza relantiul in jurul 1000 rpm ...ba pe la 900 dupa accea creste singur la 1100 ,mai pe scurt se accelereaza singura !! si in mers chiar si cand e motorul cald cand apas ambreiajul sau o scot din viteza turatia scade pana undeva la 1000-1100rpm ,si abia cand masina se opreste pe loc dupa cateva secunde turatia revine la 800,am mers aproape 1 km scoasa din viteza si turatia nu coboara mai jos de 1000 pana masina nu se opreste . A mai avut cineva o problema asemanatoare ???!!! e "clapeta de acceleratie"(sau cum s-o numi) stricata??!! ....e sonda lambda ???!!! ce poate fii stricat ???(debitmetru lam verificat e bun) daca am postat gresit rog un modertor sami mute postul wink.gif mersi
Link to comment
Share on other sites

se face condens si se umple de apa,daca faceai drumuri lungi se evapora de la caldura da asta nici nu se incalzeste ca te si opresti...stai linistit ca si eu impartasesc aceleasi drumuri scurte :))

 

da, e f adevarat ce zici.. de facut, nu avem ce face, nu-mi pot schimba drumurile zilnice :lol:.. desi mai sunt zile cand umblu intentionat mai mult si se incalzeste calumea.

Link to comment
Share on other sites

TM99BZR ceea ce ti se intampla tie este normal ... daca citesti cartea tehnica BMW ai sa vezi ca asa este precizat sa stea relantiul .... cand vii din mers motorul sta mai turat ca sa aiba destula putere pentru servodirectie si servofrana, iar atunci cand crede el ca este optim isi reduce turatia la 800

deci nu trebuie sa te ingrijorezi: este OK

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am um E36 320I si consumul sta in felul urmator: in oras nu reusesc sa scad sub 15%, afara este de 7,5 - 8 %, aici vorbesc de mers decent, nu de curse :)

320i 1995 215000 km: 12,1% in oras, zapada,in conditiile in care rar am putut sa-i dau a3-a. consum facut de la plin,mers 100km si iar plin. au intrat 12,1 l

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.