Jump to content

Martor frana!


Recommended Posts

Nu.Ala de frana de mana cateodata se stinge si iar se aprinde iar ala de abs sta tot timpul aprins!

Ce am uitat sa spun este ca cateodata se infraneaza rotile pe partea stanga se incalzesc jantele fata de celelalte de pe dreapta(dar nu tot timpul) si cand se intampla asa simt si o vibratie in volan la vitteze mai mari dar cum am mai spus nu tot timpul!

Placutele de frana le am deja mai trebuie sa cumpar si discuri si trebuie sa le schimb.Dar ar mai trebui sa ma astept si la altceva dus ?

Link to comment
Share on other sites

Nu.Ala de frana de mana cateodata se stinge si iar se aprinde iar ala de abs sta tot timpul aprins!

Ce am uitat sa spun este ca cateodata se infraneaza rotile pe partea stanga se incalzesc jantele fata de celelalte de pe dreapta(dar nu tot timpul) si cand se intampla asa simt si o vibratie in volan la vitteze mai mari dar cum am mai spus nu tot timpul!

Placutele de frana le am deja mai trebuie sa cumpar si discuri si trebuie sa le schimb.Dar ar mai trebui sa ma astept si la altceva dus ?

 

Contactul pentru frana de mana il gasesti sub consola centrala; tragi frana de mana pana sus, ii scoti manerul si bruduful si ai sa vezi contactul (unii il numesc "senzor"). Lasa-trage de cateva ori manerul franei de mana si vezi cum lucreaza lamelele acelea.

 

Pentu ABS, iti recomand un tester, nu neaparat la reprezentanta. Avem colegi pe forum care te pot ajuta in acest sens.

Link to comment
Share on other sites

Ieri dupa ce am mers cu masina putin prin oras s-au stins ambii martori .... dar nu in acelasi timp.Intai s-a stins cel de la frana de mana iar dupa cateva minute s-a stins si cel ABS.Sunt curios sa vad ce s-a mai intampla azi.Am sa ma uit si acolo la frana de mana ....merci pentru sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare,

 

Am avut si eu un mic incident in sensul ca am dat peste o bordura fapt ce a determinat aprinderea la bord a indicatorului de la DSC si cel ce indica frana de mana cu mentiunea ca este de culoare galbena nu rosie asa cum se aprinde cand frana de mana este trasa.Cei doi martori s-au aprins la maxim 4 km din momentul in care am pus roata de rezerva, cea mica pe 14 cred ca este.Va trebui sa inlocuiesc telescop, bieleta de directie si o bucsa ideea este ca nu stiu daca acele indicatoare de bord se vor stinge sau va fi nevoie si de o diagnoza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.